Jak se dařilo investicím za uplynulý rok

Blíží se konec roku a na finančních webech se začíná objevovat hodnocení jednotlivých fondů a akcií za uplynulý rok. Když jednám s klienty, často se setkávám s názorem, že investicím do fondů nebo do jiných investičních aktiv nevěří. Fondy nefungují, jsou

Jak se dařilo investicím za uplynulý rok

Blíží se konec roku a na finančních webech se začíná objevovat hodnocení jednotlivých fondů a akcií za uplynulý rok. Když jednám s klienty, často se setkávám s názorem, že investicím do fondů nebo do jiných investičních aktiv nevěří. Fondy nefungují, jsou jen ztrátové a stejně jen přichází o peníze.

To je důvod, proč jsem se rozhodl napsat tento článek. Článek, který nemá za účel porovnávat, jaký index nebo čí fond je lepší, ale ukázat, že fondy či jiná aktiva pracují, jak mají, a peníze opravdu zhodnocují – jen je třeba vědět, jak správně sestavit dané portfolio.

Inflace

Území
 
Spojené státy americké
1,7%
Česká republika
1,5%
Eurozóna
0,6%

Inflace se ve Spojených státech a České republice odrazila od nulových hodnot a dosáhla 1,7 % v USA a 1,5 % v České republice. Eurozóna je na tom o něco málo hůře, tam inflace dosáhla pouze 0,6 %.

Světové Indexy a komodity

Světovým indexům se letošní rok poměrně slušně dařilo. Evropské indexy rostly průměrně mezi 4 – 10%, kromě Pražské burzy. Pražská burza za loňský rok oslabila o -3,76%. Americké indexy rostly mezi 10 – 16%.

Index
 
DB Dax
10,68%
Cac 40
4,29%
PX
-3,76%
Db Down Jones
13,41%
DB Nasdaq 100
10,98%
DB S&P 500
12,19%
DB Nikkei 225
6,62%

Komodity

Komodita
 
Ropa Brent
46,74%
Elektřina
27,66%
Zlato
6,61%
Stříbro
14,16%
Meď
1,63%
Platina
2,64%

Tyto informace ukazují, že minulý rok se v investování poměrně dařilo. Téměř všechna aktiva posilovala, na druhou stranu to pro investory znamenalo velkou míru volatility.

V případě, že měl investor své peníze rozložené do velkých globálních indexů, jeho investice vzrostly. Příští rok se může klidně karta obrátit a investice mohou zamířit do červených čísel.

Z toho důvodu je velice důležité nepřemýšlet o svých investicích v krátkodobém horizontu. Vždy mít portfolio postavené bezpečně tzv. mírou volatility, kterou je investor schopen unést, tj. na dlouhodobý horizont 15 a více let.

Úrokové sazby v USA

Fed zvedl úrokové sazby na 0,5 – 0,75%. Jednalo se teprve o druhé zvýšení od finanční krize v roce 2008. Předpokládá se, že Fed zvýší úrokové sazby dvakrát až třikrát v roce 2017.

Pasivní a aktivně řízené fondy

Čím dál více investorů začíná používat pro své investování a skládaní svých portfolií pasivně řízené fondy tzv. ETF (exchange trade funds). Nízkonákladové fondy jsou burzovně obchodované fondy, které kopírují určitý index. Mají velmi nízkou nákladovost oproti aktivně řízeným fondům.

Zdroj: J.P. Morgan

Shrnutí

Výkonnost indexu S&P 500, jak vidíte na grafu od společnosti Morningstar, byl průměrný. Zhodnocení se pohybovalo od 10 – 20%. Takových roků na průměrném zhodnocení bylo 18. Tato analýza se provádí od roku 1926, jak ukazuje obrázek.

Je patrné, že tento rok na výkonnost nebyl ničím mimořádným, a rozhodně mohl dopadnou i lépe či hůře, což analýza dokládá. Vždy o svých penězích přemýšlejte dlouhodoběji. Pro více informací je tu moje služba investiční portfolio.

Analytických měsíčník

Chcete dostávat každý měsíc novinky ze světa investic a financí formou analytického měsíčníků?

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku. (trochu přeformulovat)

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Video Lightbox Plugin

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte nám na sebe kontaktní údaje, my se Vám ozveme.

Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

Stáhnout analýzu dluhopisů

* povinné pole
   

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.