Jak se dařilo investicím za uplynulý rok

Blíží se konec roku a na finančních webech se začíná objevovat hodnocení jednotlivých fondů a akcií za uplynulý rok. Když jednám s klienty, často se setkávám s názorem, že investicím do fondů nebo do jiných investičních aktiv nevěří. Fondy nefungují, jsou

Jak se dařilo investicím za uplynulý rok

Blíží se konec roku a na finančních webech se začíná objevovat hodnocení jednotlivých fondů a akcií za uplynulý rok. Když jednám s klienty, často se setkávám s názorem, že investicím do fondů nebo do jiných investičních aktiv nevěří. Fondy nefungují, jsou jen ztrátové a stejně jen přichází o peníze.

To je důvod, proč jsem se rozhodl napsat tento článek. Článek, který nemá za účel porovnávat, jaký index nebo čí fond je lepší, ale ukázat, že fondy či jiná aktiva pracují, jak mají, a peníze opravdu zhodnocují – jen je třeba vědět, jak správně sestavit dané portfolio.

Inflace

Území
 
Spojené státy americké
1,7%
Česká republika
1,5%
Eurozóna
0,6%

Inflace se ve Spojených státech a České republice odrazila od nulových hodnot a dosáhla 1,7 % v USA a 1,5 % v České republice. Eurozóna je na tom o něco málo hůře, tam inflace dosáhla pouze 0,6 %.

Světové Indexy a komodity

Světovým indexům se letošní rok poměrně slušně dařilo. Evropské indexy rostly průměrně mezi 4 – 10%, kromě Pražské burzy. Pražská burza za loňský rok oslabila o -3,76%. Americké indexy rostly mezi 10 – 16%.

Index
 
DB Dax
10,68%
Cac 40
4,29%
PX
-3,76%
Db Down Jones
13,41%
DB Nasdaq 100
10,98%
DB S&P 500
12,19%
DB Nikkei 225
6,62%

Komodity

Komodita
 
Ropa Brent
46,74%
Elektřina
27,66%
Zlato
6,61%
Stříbro
14,16%
Meď
1,63%
Platina
2,64%

Tyto informace ukazují, že minulý rok se v investování poměrně dařilo. Téměř všechna aktiva posilovala, na druhou stranu to pro investory znamenalo velkou míru volatility.

V případě, že měl investor své peníze rozložené do velkých globálních indexů, jeho investice vzrostly. Příští rok se může klidně karta obrátit a investice mohou zamířit do červených čísel.

Z toho důvodu je velice důležité nepřemýšlet o svých investicích v krátkodobém horizontu. Vždy mít portfolio postavené bezpečně tzv. mírou volatility, kterou je investor schopen unést, tj. na dlouhodobý horizont 15 a více let.

Úrokové sazby v USA

Fed zvedl úrokové sazby na 0,5 – 0,75%. Jednalo se teprve o druhé zvýšení od finanční krize v roce 2008. Předpokládá se, že Fed zvýší úrokové sazby dvakrát až třikrát v roce 2017.

Pasivní a aktivně řízené fondy

Čím dál více investorů začíná používat pro své investování a skládaní svých portfolií pasivně řízené fondy tzv. ETF (exchange trade funds). Nízkonákladové fondy jsou burzovně obchodované fondy, které kopírují určitý index. Mají velmi nízkou nákladovost oproti aktivně řízeným fondům.

Zdroj: J.P. Morgan

Shrnutí

Výkonnost indexu S&P 500, jak vidíte na grafu od společnosti Morningstar, byl průměrný. Zhodnocení se pohybovalo od 10 – 20%. Takových roků na průměrném zhodnocení bylo 18. Tato analýza se provádí od roku 1926, jak ukazuje obrázek.

Je patrné, že tento rok na výkonnost nebyl ničím mimořádným, a rozhodně mohl dopadnou i lépe či hůře, což analýza dokládá. Vždy o svých penězích přemýšlejte dlouhodoběji. Pro více informací je tu moje služba investiční portfolio.

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.