Morningstar konference

Ve dnech 9 - 10. května se konala největší investiční konference pro nezávislé investiční odborníky a poradce v Evropě. Letos jsem dostal tu možnost s pěti kolegy.

Morningstar konference

Ve dnech 9 – 10. května se konala největší investiční konference pro nezávislé investiční odborníky a poradce v Evropě. Letos jsem dostal tu možnost s pěti kolegy z VHI tuto akci navštívit.

O společnosti Morningstar

Morningstar, Inc. je výzkumná společnost zaměřená na investice. Nabízí poradenství pro individuální i institucionální investory, mezi které se řadí zejména významné bankovní a investiční ústavy. Morningstar sleduje data o více než 125 000 investičních instrumentech jako jsou akcie, podílové fondy, dluhopisy nebo nízkonákladové fondy, a je zastoupena v šestnácti státech světa. Logo s výrazným „O“ symbolizujícím vycházející slunce, které je předznamenáváno právě jitřenkou (v angličtině „morningstar“), navrhl pro společnost v roce 1989 legendární americký grafický designér Paul Rand (viz také IBM nebo UPS). Konferenci každoročně pořádá právě společnost Morningstar.

O konferenci Morningstar jsem se dozvěděl minulý rok od Viktora Hostinského, který nabízí v České republice jako jeden z prvních placené poradenství pro své klienty a poradce.

Program konference

Během dvou dnů 9 – 10. května prezentovali své poznatky z praxe největší špičky v oboru investic. Informací, které mě zaujaly, bylo nepřeberné množství. Pokusím shrnout několik poznatků, které mě nejvíce upoutaly.

James Dowey (Neptne Investment Managment) mluvil hodně o technologiích a jejich vzestupu v investicích. Neopomenul ale také zmínit technologická rizika a jak investiční aktiva diverzifikovat.

Erza Sun (Fund Manager and Head of Asia Veritas Asset Managment) zdůrazňoval růst Číny v online světě (aktuálně na prvním místě na světě v online prodeji). Zajímavost: Online obchod Alibaba udělal obrat za jediný den na černý pátek v hodnotě 17,8 bilionů $.

Lain Steward (Investment Leader Real return team, Newton Investment) se zabýval úmyslnou inflací a otázkou existence bubliny na trzích. Dále hovořil o hedgingu pozic v portfoliích a přesunu pěněz z aktivně řízených fondů do nízkonákladových fondů. Přesně $135 bilionů bylo v prvním čtvrtletní přesunuto do nízkonákladových fondů.

Velmi mě také oslovila panelová diskuze k důchodům ve Velké Británii. Výsledek průzkumu, kdy lidem na ulici nabízeli dát buď 100 000 £ ihned nebo 150 000 £ v průběhu 10 let mě překvapil: Většina dotázaných si vybrala peníze ihned. Situace je tedy velmi podobná jako v ČR .

Emoce a časování

Další zajímavé téma: Emoce investorů a časování, tzv. bad timing. Russ Kinnell (Director, Morningstar Research) nastínil, jak je možné zvládat emoce klientů a dodržování dlouhodobé strategie. Radil nevystupovat ze strategie, když trhy padají – díky emocím mají klienti sklon peníze odprodávat a nemusí se to v dlouhodobém horizontu vyplatit.

Poukázal na velmi zajímavý příklad, kdy fond 10 Year Total return vynesl 15.05%, oproti tomu Investor 10 year Investor return vynesl – 1,46%. Je tedy důležité s emocemi klientů poradensky pracovat a ukázat jim cestu jejich dlouhodobé strategie a cílů. Ne vždy je to ale snadný úkol.

   Fund A
   Výnos
   10 Year total return
   15.05%
   10 Year Investor Return
   – 1,46%

Závěr

Prezentace všech řečníků z konference ve mně zanechaly velké množství podnětů k zamyšlení. Nejvíce mě překvapila informace, že investiční poradci mají pro svou práci asi 18 investičních platforem. Celkem je ve Velké Británii zainvestováno 11 bilionů £ v AUM a pouze 2% jsou zainvestovány v nízkonákladových fondech. To mě utvrdilo v tom, že placené investiční poradenství v České republice je na vysoké úrovni. Máme pro naše klienty pouze jednu platformu a jsme schopni nabídnout i portfolio složené pouze z nízkonákladových fondů.

Analytických měsíčník

Chcete dostávat každý měsíc novinky ze světa investic a financí formou analytického měsíčníků?

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku. (trochu přeformulovat)

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Video Lightbox Plugin

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte nám na sebe kontaktní údaje, my se Vám ozveme.

Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

Stáhnout analýzu dluhopisů

* povinné pole
   

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.