Podílové fondy vs. nízkonákladové fondy

Je lepší investovat přes podílové fondy či nízkonákladové fondy? Tuto otázku si čím dál více klade hodně investorů a není na ní jednoznačná odpověď. Oba typy investovaní.

Bližší pohled na finance

Je lepší investovat přes podílové fondy či nízkonákladové fondy? Tuto otázku si čím dál více klade hodně investorů a není na ni jednoznačná odpověď. Oba typy investovaní mají své klady a zápory a ne vždycky se hodí pro jakýkoliv typ investorů a investování.

V České republice využívá většina drobných investorů tzv. otevřené podílové fondy. Existují však i jiné typy investičních fondů, které lze využít ke zhodnocení úspor. Velmi blízko ke klasickým podílovým fondům mají tzv. burzovně obchodované fondy (ETFs). Tyto fondy mohou být označovány i jako veřejně obchodované fondy či indexové akcie. Zatímco ve světě obliba nízkonákladových fondů rok od roku roste, v České republice jsou stále opomíjeným investičním nástrojem.

Nízkonákladové fondy (Exchange Traded Funds)

Existují fondy, které na rozdíl od klasických otevřených podílových fondů vydaly své akcie. Díky tomu můžete s těmito „ETF akciemi“ obchodovat na oficiálním trhu (burze). Nakupovat a prodávat tyto fondy můžete prostřednictvím obchodníků s cennými papíry, kteří mají přístup na burzu. S ETFs lze obchodovat stejně jako s akciemi v průběhu obchodních hodin burzy.

Každé Nízkonákladový fond je souborem několika desítek až stovek cenných papírů reprezentujících konkrétní index. Cílem nízkonákladového fondu je co nejtěsněji kopírovat vývoj vybraného indexu. Pokud například investujete do nízkonákladových fondů, které sledují vývoj širokého indexu světových akcií MSCI World, získáte nákupem jediného ETF portfolia více než 900 akcií. Srovnáte-li výkonnost nízkonákladových fondů a indexu, vidíte, že nízkonákladové fondy přinesou nepatrně nižší zhodnocení než sledovaný index.

Výhody a nevýhody nízkonákladových fondů

Výhody
Nevýhody
Kvalitní diverzifikace
Měnové riziko
Transparentnost
Nelze pravidelně investovat
Vysoká likvidita
Poplatek za transakci
Velmi nízké poplatky za správu
Pákový efekt
Široká nabídka produktů
 
Spekulace na růst i pokles trhu
 
Přesné zacílení
 
Snadné obchodovaní
 

Velkou výhodou nízkonákladových fondů jsou velmi nízké poplatky za správu. Roční nákladovost (TER) se pohybuje kolem 0,2-0,7% p.a oproti podílovým fondům, kde se roční nákladovost pohybuje kolem 2-3% p.a.

Podíl v nízkonákladovýc fondech alokovaných ve Spojených státech dosahuje již téměř 40%, přičemž ještě v roce 2005 to bylo méně než 20%. V akciovém indexu S&P 500 můžeme vidět, že pasivní fondy mají 13% akcií firem, které jsou v něm zastoupeny.

Morningstar Wide moat index

Jedná se o americký index, který obsahuje 20 největších firem s konkurenční výhodou. Na tento index je možno nově koupit nízkonákladový fond Markets Vectors Morningstar US Wide Moat UCITS ETF.

V případě výběru nízkonákladových fondů je důležité vybírat fondy, které kopírují velký světový index například MSCI World, DB Nasdaq, DB S&P 500, DB Dow Jones či DB Dax a mají přitom nízkou nákladovost.

Nízkonákladové fondy jsou vhodné spíše pro jednorázové investice.

 
1 rok
3 roky
5 let
10 let
Od založení
Morningstar Wide Moat Focus Index
– 3,5
14,5
14,5
10,7
12,9
S&P 500 Index
1,7
14,6
11,3
5,3
6,5

Podílové fondy

V České republice lze investovat prostřednictvím podílových fondů, jejichž obliba stále roste – v současnosti je takto zainvestováno celkem 415 852 879 314 Kč, tzn. každý sedmý Čech investuje do podílových fondů.

Ne každý Čech si dokáže představit, jak takový fond reálně funguje a co od něj očekávat.

Podílový fond je formou kolektivního investování, což znamená, že spravuje majetek většího množství investorů. Příkladem investora podílového fondu může být člověk, který se rozhodl investovat na kapitálovém trhu 1000 dolarů. Nemá zkušenosti ani čas se své investici osobně věnovat, a vybere si proto investiční společnost, která se o svěřené prostředky odborně postará. Pravidla pro investování svěřených prostředků, tzv. investiční cíle, jsou definována ve statutu nebo prospektu podílového fondu a investiční společnost se jich musí striktně držet. Při výběru fondu si investor může zvolit svou vlastní investiční strategii – zda se chce zaměřit například na akcie nebo dluhopisy, jestli chce investovat v USA, v Evropě, na rozvíjejících se trzích či na celém světě, v jaké měně, do jakého odvětví ekonomiky atd.

Výhody a nevýhody podílových fondů

Výhody
Nevýhody
Diverzifikace
Cena za diverzifikaci
Odborná správa
Možné vysoké náklady
Likvidita
Nedosahování nadvýkonnosti (outperformance)
Jednoduchost a dostupnost
Investice do fondu nepodléhá zákonné ochraně bankovních vkladů
možnost investice od 500 Kč
 

Rozložení peněz dle aktiv v ČR

Výběr podílových fondů

Podílové fondy jsou vhodné spíše pro pravidelnou investici. Vždy je lepší vybírat fondy zaměřené na globální rozložení a dále doplňovat portfolio sektorovými fondy zaměřené na USA, Evropu, Asie a Jižní Ameriku. Celkově by mělo být portfolio rozložené z větší část na globální akcie, USA a zbytek světa.

Kvůli blížícímu se konci intervence České národní banky doporučujeme mít dlouhodobé portfolio zajištěné z 50% v měně české koruny a zbylých 50% v amerických dolarech.

Vždy je lepší vybírat podílové fondy, které poráží dlouhodobě svůj benchmark. V dnešní době existuje asi 30% takových fondů.

Jupiter European Growth L EUR

Zde uvádím příklad sektorového evropského podílového fondu, který dlouhodobě poráží svůj benchmark MSCI Europe, a má přidanou hodnotu pro klienty. Jedná se o fond Jupiter European Growth L EUR, který nezávislá investiční agentura Morningstar hodnotí zlatou plaketou a dostává ocenění 5 hvězd z 5 ti možných.

 
2012
2013
2014
2015
2016
Jupiter European Growth L EUR
26,7%
22,5%
4,9%
23,3%
3,3%
Benchmark fondu MSCI Europe
12,8%
-0,4%
5,2%
20,5%
-15,5%

Závěr

Závěrem lze říci, že nízkonákladové fondy určitě mají zastoupení v portfoliích investorů. Jsou vhodné spíše pro jednorázových investic, díky nízké nákladovosti. Podílové fondy jsou zase vhodnější pro pravidelné investovaní, kde odpadá poplatek za transakci.

Pro jednorázové investice doporučuji volit spíše nízkonákladové fondy a pro pravidelné investovaní aktivně spravované fondy. Takto se může nákladovost celého portfolia pohybovat kolem 0,5-1% p.a. Což je pro investory velmi zajímavé.

Dle obrázku je vidět růst obliby nízkonákladových fondů. Investoři opouští aktivně spravované fondy (podílové fondy) a přesouvají své peníze do pasivně spravovaných fondů (nízkonákladové fondy).

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.