Wealth management

Wealth managment - investiční poradenství na míru přímo klientovi dle jeho individuálních potřeb. Wealth managment zahrnuje finanční a investiční plánování s tvorbou portfolia.

V dnešním článku bych se rád zaměřil na téma wealth managment. Co si vlastně představit pod tímto názvem a proč je tak důležité mu věnovat pozornost při tvorbě vašeho majetku?

Pojmem wealth managment se označuje disciplína investičního poradenství, která zahrnuje a kombinuje odvětví jako je finanční/investiční plánování a vytvoření investičního portfolia. Wealth managment můžeme chápat jako investiční poradenství na míru přímo klientovi dle jeho individuálních potřeb.

Člověk, který poskytuje službu wealt managment, se může označovat jako wealth manager, privátní bankéř či privátní poradce.

Finanční a investiční plán

Základním stavebním kamenem pro wealth manament je finanční nebo investiční plán. Pokud by vám někdo nabízel welath manament bez plánu, nedoporučoval bych s takovou institucí či poradcem vůbec spolupracovat. Je to podobné, jako kdybyste chtěli postavit rodinný dům od stavební firmy, a ta by vám nevytvořila stavební projekt domu, jak se bude postupovat při jeho stavbě. Poradce či daná instituce by s vámi měli probrat vaše finanční a investiční cíle, co dnes už pro vaše cíle děláte a co je pro jejich splnění dobré změnit. Také byste měli být upozorněni na určitá rizika, která mohou během budování majetku nastat, a jak se na ně připravit. Kvaltiní instituce či poradce v plánu zohlední i vaše současné produkty a nebude vám pouze nabízet něco nového.

Doporučuji vyhledat takové instituce či poradce, kteří za plán a vaši strategii budou chtí zaplatit. Standardně platí pravidlo, že za kvalitu se platí a pokud vám někdo slibuje finanční nebo investiční plán zdarma, nezřídka to bývá na úkor kvality.

Cena za plán může být na českém trhu různá a zaleží na konkrétní instituci či poradci. Obvykle se pohybuje v řádech tisíců až desítek tisíc korun a závisí na náročnosti a velikosti daného portfolia.

Investiční strategie

V rámci finančního a investičního plánu je pro vás navržena individuální investiční strategie. To je zcela zásadní věc a je dobré jí věnovat dostatek času, protože jde o rozhodnutí na hodně let dopředu. Instituce či poradce vám navrhnou strategii podle vašich cílů a měli by zvolit takové portfolio, které vy jako investor zvládnete po emoční stránce ustát a koresponduje s vaším investičním profilem. Jako klient byste se měli zajímat o investiční nástroje, které v portfoliu budete mít, jak jsou hodnocené či zda nemají nějaký mezinárodní rating. My do našich portfolií vybíráme investiční nástroje hodnocené nezávislou investiční agenturou Morningstar. Dále byste se měli zajímat o rozložení investičních nástrojů, do jakých států a měn investujete.

Doporučuji globální rozložení portfolia, které by mělo být alespoň z části zajištěné do české koruny (min. 45 – 50%). Důležitým aspektem vašeho portfolia bude jeho nákladovost, tzn. kolik zaplatíte investičním nástrojům v případě, že vám vydělají. Dnešní standartní polatky za nákladovost portfolia se pohybují okolo 0,8 – 2,0% (dle typu investičního portfolia). Dále vás určitě bude zajímat, kolik zaplatite instituci či poradci za to, že o vaše portfolio pečuje. Tzv. servis fee se dnes na trhu pohybuje okolo 1 – 2% z ročního objemu aktiv.

Poradce by s vámi měl pravidelně komunikovat a budovat dlouhodobý vztah, tj. minimálně jednou až dvakrát za rok se s vámi potkat a pravidelně rebalancovat vaše portfolio. Jeho služby by pro vám měly být přidanou hodnotou.

Poradenství 

Při výběru instituce či poradce zohledněte, jaký typ poradenství nabízejí. V dnešní době se můžete setkat s klasickým provizním (v bankách poplatkovým) řešením. To znamená, že daná instituce či poradce jsou odměnováni na základě poplatků, které zaplatíte vy. Druhá možnost (v České republice zatím ne tolik obvyklá) je placené investiční poradenství, kdy klient platí pouze poplatek za otevření účtu na mezinárodní investiční platformě a pak investuje již bez poplatku a platí jen roční servis fee. Pouze u nízkonákladových nástrojů jsou poplatky tzv. za pokyn, což je poplatek pro danou platformu. Poplatky fondů, které standardně fondy vyplácí poradcům či institucím, se vrací klientovi na jeho investiční účet.

 Přidaná hodnota placeného poradenství pro klienta

zdroj: VHI.cz / Viktor Hostinský

Ve společnost EFAWAY, pro kterou pracuji, nabízíme provizní poradenství i placené investiční poradenství. Při volbě vždy zohledňujeme individuální potřeby klienta a objem peněz k investování. Placené investiční poradenství totiž není výhodné pro menší částky k investování. Dle nové evropské směrnice Mifid II se musíme označovat jako závislé poradeství, přestože u 90% klientů děláme placené investiční poradenství, které se označuje jako nezávislé.

zdroj: worldwealthreport.com

Ve společnosti EFAWAY s.r.o. nabízíme wealt managment jako individuální řešení společně s finančním plánem či jako kompletní řešení ve službě EFAWAY Family Office. Více informací naleznete zde: https://jansusanka.cz/moje-sluzby/family-office

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.