Pracujeme pro rentiéry, kteří svou firmu prodávají nebo již prodali

Rok 2022 byl pro nás přelomový. Začali se na nás obracet podnikatelé a investoři, kteří prodali či prodávají své firmy. Někdo prodal firmu celou a někdo naopak jen část (podíl), a ve firmě si část podílu ponechal, aby mu chodily dividendy. Druhým hlavním faktorem prodeje jen části firmy je, že měl majitel obavu, co bude, až firmu prodá.

Nicméně, ať už prodáte jen podíl nebo celou firmu, jedná se o velký milník ve Vašem životě i pracovní kariéře. Většinou jste firmu budovali několik desítek, popřípadě jednotek let a najednou dojde k tomu momentu, že firmu či podíl či prodáte.

Co teď?

Na účtě máte desítky či stovky milionů korun, někteří dokonce miliardy. Do poslední chvíle Vás nenapadlo, že se prodej podaří, a Vy najednou nevíte, co s penězi dělat.

Když Vám peníze dorazí, začínáte hledat někoho, kdo Vám pomůže peníze zainvestovat.

Ozvou se Vám z banky nebo na doporučení od Vašeho právníka či firmy, která Vám prodej pomohla uskutečnit.

Poznáváte se v tom? Zažili jste podobnou situaci? Takto bohužel končí většina prodejů. Do poslední chvíle nevíte, jestli prodej nastane, a následně peníze svěříte privátnímu bankéři v české privátní bance.

Je vhodné peníze svěřit do péče privátnímu bankéři v České republice?

Osobně si privátních bankéřů vážím, ale pokud prodáte firmu za stovky milionů, Vaše peníze si zaslouží službu světové úrovně, a tu v české bance nedostanete

Nikdo se nepodívá na Váš majetek z nadhledu a nestrukturuje Vám všechen majetek, kterým disponujete, včetně nemovitostí a dalších podílů ve firmách, které vlastníte. To hlavní, co nemůžete od bankéře čekat je, že s Vámi bude řešit investiční plán. 

Chcete rentu, jak velký majetek pro danou rentu potřebujete? Nebo rentu nepotřebujete? Dosáhnete na ni nebo můžete pobírat dokonce větší rentu?

Jaký máte vztah k majetku, proč jste začal podnikat, proč firmu prodáváte? Z čeho budete po prodeji žít? Máte další projekty? A mnoho dalších otázek, které je potřeba otevřít. Bankéř Vám bude radit a vybírat do portfolia produkty banky nebo celé skupiny. V žádném případě se nejedná o nezávislé poradenství.

Je potřeba dát vašemu majetku a peněz hlubší smysl!!!

Najděte si před prodejem profesionála sami

Udělejte si malé srovnání možných kandidátů. Promluvte si s nimi o jejich strategii a o tom, jak budou k investování přistupovat. Je potřeba potenciálního partnera navnímat hlavně i lidsky. Budete společně investovat stovky milionů korun a musíte si rozumět.

Ptejte se, jakým způsobem jsou odměňováni. Chtějte člověka či firmu, která nabízí honorované poradenství a větší část její odměny je ze zisku.

To je partner pro portfolia se stovkami milionů korun. Hodně se ptejte na možná rizika, zabezpečení a další věcí, které potřebujete znát. Ptejte se opravdu hodně.

Pozorujte potenciálního partnera, jak reaguje. Je nervózní či v klidu? Jaké má zkušenosti s podobnými investory jako jste Vy? Chtějte od něj reálná doporučení na konkrétní investory, která si opravdu ověříte. 

Chtějte po potenciálním partnerovi otevřít účet v jedné z větších privátních švýcarských bank. 

Umí Vám to nabídnout, či nikoliv? Pokud neumí a jeho hlavní argument je, že švýcarské privátní banky si účtují vysoké poplatky, tak pravděpodobně nestojíte před partnerem, kterého si Váš majetek zaslouží.

Čím více peněz máte, tím lepší podmínky si ve Švýcarsku můžete Vy, nebo spíš Váš poradce či poradenská firma, vyjednat.

Pokud disponujete stovkami milionů, popřípadě máte dokonce i miliardy korun, jste to Vy, kdo určuje podmínky. Banka o Vás bude mít zájem. V takovém případě se můžete dostat na velmi zajímavý poplatek za custody fee na úrovni evropských nízkonákladových platforem.

Banku využívejte jen jako správce a nenechte si od banky radit. Na poradenství mějte partnera, kterého si vyberte.

Švýcarská banka Vám dokáže nabídnout služby světové úrovně. Od globálního ETF portfolia světových správců, termínovaných vkladů v české koruně, private equity, vytvoření investičních produktů na míru dle specifik investora či využívání lombardních úvěrů proti zástavě investičního portfolia.

Pokud Vás zajímá, proč jít s majetkem do Švýcarska, stáhněte si náš nový e-book Švýcarské privátní bankovnictví a jeho fungování, kde se dozvíte výhody a servis, které švýcarské privátní banky nabízejí.

 

Pokud jste v situaci, že firmu či podíl ve firmě prodáváte, měli byste začít vybírat potenciálního partnera a řešit sestavení investiční strategie s předstihem. Doporučuje se v časovém horizontu 6-12 měsíců, než dostanete peníze za prodej na účet.

Budete tak mít dostatek času si v klidu, bez stresu a tlaku vybrat vhodného partnera, společně s ním nastavit investiční plán a strategii a otevřít účty u švýcarské privátní banky a další investiční nástroje, jako jsou private equity či další investice. Až Vám peníze dorazí na účet, budete přesně vědět, co máte dělat, a peníze pak jen rozešlete správným směrem do daných institucí.

Pokud jste opravdu ve stavu, kdy firmu budete prodávat nebo jste již prodali a disponujete stovkami milionů korunvíce, ozvěte se nám. Rádi Vám pomůžeme nastavit individuální investiční strategii pro Vás a rádi se staneme Vaším partnerem.

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.