Finanční plánování

Finanční poradenství v Praze

Sušánkova rada nad zlato: Bez finančního plánu ani ránu.


Smutná realita dneška. Peníze na účtu vám leží ladem, a i když je pravidelně přečerpáváte na spořící účet, jeho úroky ani nepokryjí každoroční inflaci. Prostě to jde od desíti k pěti. Chce to investovat, ale ne každý dokáže ve vrtkavém světě finančních trhů udržet emoce na úzdě. Chcete-li dlouhodobě vydělávat a nenechat znehodnocovat své úspory, nechte si zpracovat kvalitní finanční plán od certifikovaného poradce.

Strategie finančního plánování


Když se rozhodnete splnit si svůj sen o vlastním domě, taky si jej většinou nestavíte sami, ale oslovíte architekta, který nejprve narýsuje vaše požadavky na papír. Teprve na základě stavebního plánu se dá začít budovat. Stejné je to i s investováním. Potřebuje kvalitní individuální plán, který bude pamatovat na léta hojnosti i naopak na léta hubená, plán, který zohlední potřeby vaše i vaší rodiny, plán, v němž se dají přelévat peníze z jednoho portfolia do druhého podle potřeby. Radím vám ale dobře, nesestavujte si ho sami!

Na našem trhu působí celá řada poradců, kteří vám sice nabídnou finanční plán zdarma, ale už taktně zamlčí, že berou provize od investičních společností za předražené produkty, které vám podprahově vnutí. Investičním společnostem a tomuto typu poradců jde ale o jediné, a to prodat svůj produkt za každou cenu, bez ohledu, zda jeho klient vydělá.

Jan Sušánka - Graf

Já, Jan Sušánka, EFA


Jsem poradce na investičních společnostech a jejich produktech nezávislý a rozhodně nedoporučuji klientovi produkt podle toho, která investiční společnost zrovna nabízí větší provizi. Naopak, snažím se klientovi vždy doporučit jen to, co se mu opravdu vyplatí, protože pokud se to vyplatí jemu, vyplatí se to i mně. Jsem totiž placen v podobě tzv. servis fee z celkových aktiv pod správou, ale hlavně za sestavení finančního plánu, jehož kvalitu garantuji.

Jako jeden z mála poradců v ČR jsem členem Finanční akademie Zlatá koruna a držitelem profesionálního certifikátu EFA, což je mezinárodně uznávaný titul a představuje jeden z nejvyšších evropských standardů ve finančním plánování. EFA není cár papíru, ale před porotou splněná zkouška, test a zvládnutí případové studie, na což jsem se více než rok musel připravovat. EFA navíc jako jeden z mála certifikátů vyžaduje neustálou obnovu a plnění předepsaných kreditů tak, aby se prostě jeho držitel nepřetržitě řadil svými znalostmi a schopnostmi mezi skutečné profesionály.

Jan Sušánka

Pro více informací mě neváhejte kontaktovat.

Jak probíhá spolupráce s námi:Navázání vztahu

1. Navázaní vztahu s klientem

Zjištění cílů

2. Zjištění cílů klienta a sběr dat

Analýza

3. Analýza situace
klienta

Příprava řešení

4. Příprava řešení pro klienta

Implementace finančního plánu

5. Implementace finančního plánu

Výroční schůzky

6. Výroční schůzky a následná kontrola

Průběh první schůzky


A jak by vypadala naše první schůzka? Nejprve s vámi proberu, jaké máte cíle a plány do budoucna. Ze své zkušenosti vím, že nejčastějšími důvody, proč si lidé nechávají sestavit finanční plán, bývá koupě nemovitosti, touha po pasivním příjmu (finanční nezávislost), rezerva na vzdělávání, atp.

Budu se ptát na váš postoj k riziku, jaký pokles hodnoty investice jste schopen ustát, dále pak na minimální investiční horizont (tj. doba, po kterou nebudete peníze potřebovat).

V neposlední řadě mě bude také zajímat míra vaší investiční trpělivosti, od té se totiž odvíjí následná výše výnosů. Pokud mi dáte důvěru, udělám předběžnou analýzu dat na základě vámi dodaných podkladů. Navrhnu vám individuální řešení v podobě na míru sestaveného finančního plánu, jehož cena se pohybuje od 10 000 Kč výše. Sestavím vám takový plán, který počítá se všemi úskalími života. Plán, který budeme neustále aktualizovat tak, aby reálně korespondoval s vaším finančním stavem a zohlednil všechny nové životní události (např. dědictví, narození dítěte atd.) nebo i nepříjemnosti (pracovní úraz apod.).

Pravidelné výroční schůzky, rebalancování portfolia


Pokud se dohodneme, stačí už jen plán realizovat. Investujete na účet příslušné investiční platformy nebo finanční instituce, která spadá pod kontrolu a dohled ČNB. Tím se ale rozhodně nevidíme naposled! Jednou za rok, případně i častěji, se sejdeme a vyhodnotíme, jak se vašim investicím dařilo, a co by se dalo případně udělat efektivněji. Pokud to bude nutné, investiční portfolio budeme pravidelně upravovat a vracet na původní hodnoty (rebalancování).

Já se ve svých rozhodnutích inspiruji investicemi úspěšného amerického miliardáře Warrena Buffetta nebo věhlasnou Nobelovou nadací, jež svými investičními rozhodnutími dokázala porazit nekompromisní inflaci, a zachránila si tak majetek. Už dnes ke mně mají důvěru klienti i se stamilionovým obratem. Staňte se jedním z nich!