Curych

V dnešním článku si můžete poslechnout názor našeho relationship manažera Lukáše Krchňáka, jakým způsobem vnímal Švýcarsko, švýcarské privátní bankovnictví a švýcarské bankéře.

Na konci listopadu jsme s kolegyvyrazili na cestu do Švýcarska, konkrétně do Curychu, kde sídlí mnoho velkých švýcarských privátních bank. Strávili jsme zde tři neuvěřitelné dny, které mi zase více otevřeli oči, proč si Honza a Pavel vybrali právě na spolupráci privátní švýcarské banky.

Rozdíl mezi švýcarským a českým bankovnictvím

Rozdíl mezi švýcarským a českým bankovnictvím je opravdu markantní, máme se zde co učit, jak od samotného přístupu banky jako takové, jednotlivých bankéřů, tak od drobností jako je usměvavý zaměstnanec na recepci při příchodu do banky.

Curych jsem vždy vnímal jako město bank, kde bohatí lidé ukládají svoje peníze

Zároveň zde lidi v oboru vnímám jako největší odborníky na “wealth management” a celkovou bezpečnost peněz. Když jsem před pár lety začínal ve financích, tak bych se asi někomu vysmál, kdyby mi řekl, že zde budu sedět s klienty a švýcarskými bankéři u společného oběda, a bavit se s odborníky z fondů “private equity”.

Příjezd do Curychu

První den, kdy jsme s kolegy dorazili na místo, jsme vyrazili na společnou večeři, kterou nám zarezervoval jeden z našich bankovních partnerů. Při této příležitosti jsme u dobrého vína probrali vizi společnosti Sušánka & partneři na příští rok. Debatovali jsme o tom, kam se firma od minulého roku posunula, co vše bychom pro naše klienty ještě chtěli dělat navíc, a jak jim zkvalitňovat naše služby. Kam dál ještě můžeme jít a kdy je to reálné. V tomhle vidím skvělé doplnění mezi Honzou a Pavlem. Honza je člověk, který má neskutečnou vizi a dokáže si představit, jak firma může vypadat za 10, 15, 20 let. Pavel mu k tomu dává skvělý analytický pohled, ve kterém vyhodnotí, jaké další kroky a poskytování služeb jsou pro firmu reálné, aby byla zachována nejlepší kvalita. Nechtěli bychom se dostat do situace, kdy nejsme schopni dodržet naše závazky vůči klientům, které jsme si při začátku budování vztahu a důvěry s klientem stanovili.

Při řešení spolupráce s externími firmami pro rozšíření portfolia nabídky služeb, velmi zvažujeme, s kým spolupráci navážeme. Například partnera v oblasti advokacie se nám podařilo vybrat až po 3 letech. Je pro nás velmi důležité, abychom si s danými partnery sedli jak po lidské stránce, tak od nich očekáváme nejvyšší odbornost, kterou bereme jako samozřejmost při poskytování služeb našim klientům.

Návštěva švýcarských bank

Druhý den jsme začínali ranním společným během podél Curyšského jezera. Následovala schůzka s klienty ve středně velké švýcarské bance, kde se naši klienti přijeli seznámit osobně s tímto prostředím, protože klientům se zakládal účet na dálku. Bankéř v této bance si zakládá především na vztazích s klienty a je neskutečné, co vše pro ně dělá. Nebavíme se jen o jeho odbornosti, která je na vysoké úrovni, ale věci jako zajištění letů do Švýcarska, škol pro děti klientů, nejlepších lékařů ve Švýcarsku atd. S klienty a bankéřem jsme poté vyrazili na společný oběd, kde od klientů byla prosba, abychom mohli jít někam, kde dělají výborný raclette a fondue. Klienti dorazili na oběd i se svou maminkou, se kterou jsme si připili k jejím narozeninám. Z mého pohledu to vše bylo na vysoké úrovni, ale zároveň s příjemnou a uvolněnou atmosférou, takže bylo vidět, že se klienti cítili velmi dobře.

Zástupci private equity fondů

V odpoledních hodinách nás čekala společná schůzka v jedné z největších švýcarských bank s bankéři a zástupci private equity fondů, kde jsme měli možnost pohovořit jak na daný typ investic nahlíží, jak je vybírají, jaké jsou hlavní kritéria a celkově jak nad nimi přemýšlí.

 
Jak se říká byznys se dělá u piva

Poté jsme se přesunuli do jednoho z místních barů, a jak se říká “byznys se dělá u piva”, povedlo se nám vyjednat zase o něco lepší podmínky v rámci nákladů pro naše klienty.

Večeři jsme strávili s bankéřem ze střední banky, kde nám celkově přiblížil svůj pohled na Curych a Švýcarsko, protože má zkušenosti i s dalšími zeměmi. Tato banka funguje po celém světě, měl možnost porovnat jednotlivé země a přemýšlení tamních lidí.

Schůzka s potencionálními investory

Poslední den našeho byznys výjezdu jsme jsme již ráno měli schůzku s našimi dalšími potencionálními klienty v bance. Během schůzky ve střední bance se mi velmi líbilo jakým způsobem o nás a převážně o Honzovi bankéř mluvil. A myslím si, že Honzu tohle zahřálo u srdce, když investor řekl “U nich vidím, ten mladický drive, chuť to pořád posouvat a nespokojit se s tím, že už mám nějaký objem peněz ve správě a to už jen udržovat”.

Během rozhovoru s investorem zaznělo i pár skvělých vět, kterými se klient během svého podnikatelského života řídil a my bychom se pod tyto věty mohli podepsat také.

Autor: Lukáš Krchňák, relationship manažer, Sušánka & partneři 

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.