Dividendové
portfolio
Rozdíl mezi vyplácením dividend a reinvestováním dividend
První zásadní otázkou u dividendového portfolia je samotná práce s dividendou. Jaké jsou výhody a nevýhody přímého vyplácení a reinvestičního přístupu?
Vyplácení dividendy
✺
Týká se akcií, dividendově aktivních řízených fondů, distribučních ETF fondů či private equity semi-liquids fondů zaměřených na private equity, private credit, infrastructure, real estate a direct investments.
✺
Dividenda je vyplácena přímo na investorův bankovní či investiční účet.
✺
Dividenda podléhá dani ve výši 15 % (rozdíl najdeme u českých a zahraničních investic).
✺
Průběžně vyplácené dividendy mohou být dobrým psychologickým stimulem v době krize, kdy se samotnému investičnímu portfoliu tolik nedaří.
Reinvestování dividendy
✺
Je možné u aktivně řízených fondů, akumulačních ETF, indexových fondů a private equity semi-liquids fondů zaměřených na private equity, private credit, infrastructure, real estate a direct investments.
✺
Vyplacená dividenda je ve fondu automaticky zpět reinvestována.
✺
Daň z dividend se neuplatňuje při dodržení 3letého časového testu.
Reinvestováním se zároveň zvyšuje hodnota investice, která se dále zhodnocuje.
Dividendy jako emoční stabilizační prvek v době propadů
V době, kdy trhy klesají a investicím se příliš nedaří, pomáhá vyplácení dividendy investorům ustát velké emoce a neukvapovat se v oblasti rozprodávání portfolia, což by bylo z hlediska dlouhodobého investičního horizontu chybným rozhodnutím.
„Sice vidím, jak se hodnota mého portfolia propadla, ale uklidňuje mě, že chodí aspoň dividenda na úrovni 1,5 milionu ročně.“
Investor do dividendového portfolia
Jak vypadá investor do dividendového portfolia
Nestačí investovat do firem s vizí lepších časů, tedy do firem, které negenerují zisk a mají záporné cash flow. Nejen z psychologického hlediska, na které má vyplácení dividend v těžkých dobách vliv, je podstatné soustředit se na firmy, které generují kladné cash flow a vyplácejí stabilní dividendu i v době krize.
To je hlavní důvod, proč investovat do dividendového portfolia.
„Je potřeba investovat do firem, které dělají dobrý a kvalitní byznys.“
Warren Buffett
Jak pracovat s dividendou
v době budování majetku a čerpání renty
Období budování majetku
✺
Doporučujeme dividendy reinvestovat. V této fázi investor ještě nepotřebuje čerpat rentu. Výjimku tvoří konzervativní investoři, kteří by si měli ponechat vyplácení dividend z důvodu emoční stabilizace.
✺
Ideálním řešením pro reinvestování a budování majetku jsou akumulační ETF fondy představující nízké náklady a nulové daňové zatížení či využití private equity fondů.
✺
Práce s dividendovým portfoliem přináší vyšší dlouhodobé zhodnocení.
Období čerpání renty
✺
Doporučujeme využít portfolio s vyplácenou dividendou v kombinaci s reinvestičním portfoliem.
✺
Ideální řešení představují například distribuční ETF fondy s nízkými náklady a pravidelnou výplatou dividend. U větších portfolií se lze zaměřit na sektor private equity a private credit.
✺
Získáte tak stabilní článek pro výplatu renty v kombinaci s odprodejem výnosů.
Jak investují investoři
z řad VHNWI-UHNWI
do dividendového portfolia?
Jak investují investoři
v USA s označením VHNWI-UHNWI?
Tito lidé mají tak velký majetek, že už částečně rentu čerpají. To znamená, že rozložení investičního portfolia může vypadat následovně:
Část portfolia tvoří dividendové portfolio, které je složené z pasivních investic v podobě ETF fondů v kombinaci se sektorem private equity, a část portfolia tvoří reinvestiční portfolio.
Zdroj: UBS Family office report 2023
In some instances, the data may look as if it adds up correctly. This is because we have added the figures together to two decimal places, which can result in slight variations in the figures when rounded.
Kniha
Jak investují dolaroví milionáři
Zjistěte, jak správně investovat a chránit své bohatství s naším e-bookem. Naučte se od nejlepších, jak minimalizovat rizika a zachovat hodnotu majetku v nestabilních ekonomických časech.
Příklad dividendového portfolia z ETF fondů a private equity
Podle čeho vybírat správné investiční instrumenty?
V případě fyzické osoby:
V případě právnické osoby:
Proč zvolit dividendové portfolio po prodeji firmy či nemovitosti
Reference
Naši investoři jsou lidé, kteří se vypracovali na špičku ve svém oboru. Patří k nim podnikatelé, manažeři či odborníci z oblasti IT, a to i na mezinárodní úrovni. Jejich úspěch se odvíjí od majetku, který dosahuje hodnoty desítek či stovek milionů korun. Jsou si velmi dobře vědomi výzvy, kterou představuje péče o takové jmění, a proto hledají spolehlivého partnera, který by jim pomohl ochránit bohatství před nečekanými riziky a zároveň ho dál zhodnocoval. Profesionální tým Sušánka & partneři je partnerem, který rozumí potřebám těchto lidí a nabízí investiční strategie s cílem zajištění nekonečného příjmu z dividend a cash flow z investic.
Naše služby nekončí pouhým zhodnocením kapitálu. Připravujeme majetek pro neustálý růst a přenos na další generace tak, aby rodinné dědictví bylo ochráněno a přitom stále zhodnocováno po mnoho následujících let.
Osobní
příběhy úspěchu
Pan Ondřej, spoluvlastník firmy s miliardovými obraty, se na nás obrátil s potřebou efektivního investování volného kapitálu. Sestavili jsme strategii zajištění renty a růstu majetku a diverzifikovali investice globálně na různých platformách a v různých bankách…
Přečíst celý příběh našeho klientaVyužijte naše zkušenosti
pro vaše investiční úspěchy
Chtěli byste si nechat sestavit čtyřúrovňové rizikové portfolio na míru vaší situaci a rozložení majetku? Nebo řešíte založení holdingu či trustu a převod majetku mezi generacemi? Domluvte si s námi nezávaznou konzultaci, na které prodiskutujeme vše, co vás bude zajímat!