FORBES: Češi investují ve světě. Ale s rozvahou
Privátní banky ve Švýcarsku a USA lákají na exkluzivní investice a vyšší výnosy, čeští multimilionáři ale často zůstávají příliš opatrní. Podle Jana Sušánky, zakladatele Multi Family Office Sušánka & partneři, se však tento trend začíná pomalu obracet.

Privátní banky ve Švýcarsku a USA lákají na exkluzivní investice a vyšší výnosy, čeští multimilionáři ale často zůstávají příliš opatrní. Podle Jana Sušánky, zakladatele Multi Family Office Sušánka & partneři, se však tento trend začíná pomalu obracet.
Zatímco americké privátní banky nabízí dynamiku, přímé investice a blízkost reálnému byznysu, ty švýcarské staví na tradici, diskrétnosti a ochraně majetku. Každý přístup oslovuje jiný typ investora – českým a slovenským multimilionářům pomáhá zvolit správný směr společnost Sušánka & partneři, která se specializuje na globální private banking, wealth management a private equity. Jak ale zdůrazňuje její zakladatel Jan Sušánka, vždy záleží na tom, co investoři od svého majetku očekávají.
Proč čeští investoři přesouvají kapitál do zahraničí?
Jde jim hlavně o vyšší bezpečnost a regionální diverzifikaci. U HNWI a UHNWI investorů je to logický krok – roky budovali majetek, mnozí prodali svou firmu nebo z ní generují vysoké zisky a teď hledají stabilní zázemí pro další růst kapitálu. Přibývá ale i jedinců s vysokými příjmy, kteří pracují pro globální startupy a drží zaměstnanecké akcie.
Co jim v českém prostředí chybí?
České privátní banky jim už nestačí. Chtějí přístup k prémiovým investicím a profesionální správu majetku. Zároveň hledají partnera, který rozumí jejich životní situaci, hodnotám a cílům. Privátní banky proto rozšiřují služby o specializovaná oddělení – od filantropie přes ESG až po family governance. Americké banky už pro klienty zajišťují i vlastního seniorního analytika.
Jaké hlavní rozdíly vidíte mezi švýcarskými a americkými bankami?
Švýcarské banky jsou více konzervativní, cílí na nižší výnos a větší ochranu majetku. Vynikají v plánování, mezigeneračním předávání a vstup umožňují od pěti milionů dolarů. Banky v USA jsou dynamičtější – víc pracují s výnosem, rizikem a přímými investicemi, do nichž často vstupují i s klienty. Typicky požadují alespoň deset milionů dolarů. Pokud chcete pochopit, jak funguje správa kapitálu na nejvyšší úrovni, doporučuji si přečíst naše e-booky Švýcarské privátní bankovnictví a Americké privátní bankovnictví.
Investování se neobejde bez promyšlené strategie. Co v privátním bankovnictví funguje nejlépe?
Kombinace public markets a private markets společně se vstupováním do pozic skrze lombardní úvěry, s nimiž se naši investoři postupně učí pracovat tak, jak je běžné v USA. Tam je využívá 40 procent multimilionářů, často i na běžnou spotřebu, zatímco jejich kapitál dál generuje výnos. U nás je důležité nastavit jasná pravidla – v Sušánka & partneři radíme využívat páku maximálně do 40 procent.
Jaké jsou nejčastější chyby při vstupu do privátních bank?
Přehnaná opatrnost, ultra konzervativní přístup a strach z private equity. Spousta investorů si myslí, že jim hrozí ztráta peněz a vysoké poplatky. Nehrozí. Pokud máte vysoký kapitál, získáváte větší vyjednávací sílu, a tím pádem nižší poplatky.
Sám jste investorem a se zahraničními bankami spolupracujete roky. Jak jste budoval vzájemné vztahy?
Zásadní je dlouhodobost a důvěra. Vždy říkám, že v privátním bankovnictví platí pravidlo: jednou pomůžeš ty mně, podruhé já tobě. Snažím se bankéřům rozumět, vyjít jim vstříc a přinášet hodnotu pro obě strany.
Pokud byste měl investorům něco poradit, co by to bylo?
Nebojte se požadovat lepší podmínky, zvláště přicházíte-li ve spolupráci s poradenskou firmou či multi family office. Vaše vyjednávací pozice je výrazně silnější, než kdybyste vstupovali sami.
Sušánka & partneři
Společnost založil Jan Sušánka v roce 2018. Specializuje se na globální private banking, wealth management a private equity. Spolupracuje s privátními bankami ve Švýcarsku, USA, Lichtenštejnsku a Singapuru. Spravuje přes 1,7 mld. korun. Uplatňuje vlastní investiční model čtyřúrovňového rizikového portfolia.
Článek na FORBES na odkazu ZDE: https://forbes.cz/cesi-objevuji-svetove-investice-je-cas-zbavit-se-ostychu-radi-jan-susanka/
Článek vyšel jak v tištěné, tak elektronické verzi.