Jak investovat v době vysoké inflace?
Inflace po celém světě v posledních měsících dramaticky roste. Českou republiku nevyjímaje.
Za měsíc srpen dosáhla hodnota inflace v ČR 4,1 %. V posledních letech jsme byli zvyklí na inflaci výrazně nižší, proto jí média ani veřejnost nevěnovala téměř žádnou pozornost. My ji však sledujeme neustále, protože je to jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících bohatství naše i našich investorů. Jak si ukážeme v tomto článku, z pohledu dlouhodobého investora není až tak zásadní momentální výše inflace, ale její dlouhodobá hodnota.
Jak mám inflaci jako investor vlastně číst a jaký údaj sledovat z pozice rentiéra? Podívejme se na pár grafů a čísel. Meziroční inflace v ČR za srpen 2021 vykazuje hodnotu 4,1 %. Jako investora či člověka, který má peníze uložené na spořicím účtu či termínovaném vkladu, mě však více zajímá průměrná inflace za posledních 12 měsíců. Ta k srpnu 2021 vyrostla na hodnotu 2,8 %, což už nevypadá tak děsivě. Počítejme s tím, že i průměrná dvanáctiměsíční hodnota i nadále poroste a na přelomu roku s největší pravděpodobností překročí 3 %
S inflací je třeba počítat vždy, bez ohledu na její aktuální výši a základním cílem každé investiční strategie je ochránit reálnou hodnotu peněz, tedy porazit inflaci. Pro výběr správné investiční strategie je však klíčovým vstupem investiční horizont, to znamená, na jak dlouhou dobu peníze investujete, či ukládáte. Protože řešíme zpravidla dlouhodobý úsek v horizontu desítek let, podíváme se na inflaci touto optikou.
Reálný dopad inflace v prostředí ČR
Pokud byste na začátku roku 2020 nechali na běžném účtu například 10 000 000 Kč, jejich reálná hodnota na konci roku bude 9 689 922 Kč. O 310 078 nižší. Průměrná inflace v roce 2020 totiž byla 3,2 %.
Pojďme se nyní podívat na inflaci z pohledu delšího období. Například za posledních 10 let, v období 2011-2020 dosáhla průměrná inflace v ČR hodnoty 1,9 %.
Pokud jste v roce 2011 uložili na běžném účtu například opět 10 000 000 Kč, na konci desetiletého horizontu v roce 2020 byla jejich reálná hodnota 8 285 004 Kč. Inflace Vám tak za deset let sežrala více než 1,7 milionu korun.
Podíváme-li se na ještě delší horizont 22 let (v letech 1999-2021), průměrná inflace počítaná přes vážený průměr dosáhla 2,3 %. V tomto období inflace kolísala od hodnoty 0,1 % v roce 2003 po 6,3 % v roce 2008. Můžeme sledovat velmi dobře odváděnou práci ze strany ČNB, která tak jako všechny důležité centrální banky cílí svá opatření na udržení inflace ve výši 2 %.
Protože se na investování díváme z pohledu dlouhodobého investora s investičním horizontem 30 a více let (období budování majetku + období čerpání renty), zajímá nás primárně dlouhodobá průměrná inflace. Krátkodobé inflační výkyvy nás nechávají v klidu.
Každá dlouhodobá investiční strategie tak musí cílit na poražení dlouhodobé průměrné inflace a ideálně na další zhodnocení investic nad inflaci.
Jak se na inflaci dívat z pohledu rentiéra
Zde je zásadní, v jaké zemi či regionu budete žít v době čerpání renty. Pokud v České republice, pak sledujte dlouhodobou průměrnou inflaci v ČR. Pokud ale budete žít v USA, UK, či ve Švýcarsku, pak sledujte průměrnou dlouhodobou inflaci v dané zemi.
Například průměrná inflace v USA v období 1990-2020 dosáhla 2,4 % a ve Švýcarsku 2,48 %. Ve výpočtech našich investičních portfolií tak počítáme s dlouhodobou inflací 2,5 %.
Je potřeba si uvědomit, že pracujeme s dlouhodobým investičním horizontem 15 a více let. V takovém období každý investor zažije roky s vysokou inflací i roky s inflací nulovou, či dokonce deflací. Kvalitně sestavené investiční portfolio musí být připravené na různé scénáře a neměla by vzniknout potřeba výrazně do něj vstupovat pod vlivem aktuálních inflačních tlaků.
Správně sestavené portfolio, které má být dlouhodobě úspěšné a odolné vůči různým inflačním scénářům, musí být postavené na promyšlené diverzifikaci. Nemůže mít dominantní váhu v jednom segmentu investičních nástrojů, například v nemovitostech.
Jelikož se bavíme o dlouhodobém horizontu, základ portfolia musí tvořit akcie, které v dlouhodobém průměru přinášejí nejvyšší zhodnocení.
Při skládání investičního portfolia se můžeme inspirovat u dolarových milionářů, kteří v průměru investují následujícím způsobem:
- 31 % akcie (s vhodnou kombinací hodnotových a růstových společností, lze doplnit i tzv. REITY, což jsou nemovitostní akcie)
- 25 % hotovost a české protiinflační dluhopisy (které chrání celé portfolio v obdobích velkých propadů finančních trhů)
- 17 % dluhopisy (v současnosti preferujeme globální protiinflační dluhopisy)
- 14 % nemovitosti generující pravidelný roční příjem z nájmu (lze nahradit i kvalitními finančními instrumenty investujícími do nemovitostí)
- 13 % alternativní investice jako private equity či komodity jako např. zlato (u komodit doporučujeme maximálně 5 % z celého investičního majetku)
Portfolio by mělo být vhodně rozloženo geograficky a investovat bychom měli po celém vyspělém světě a v různých měnách (USD, EUR, GBP, CZK). Akciová složka by měla investovat do různě velkých společností (Large, Medium, Small) a do různých sektorů (farmacie, technologie, infrastruktura atd.).
Z dlouhodobého pohledu Vám takto postavené portfolio ochrání majetek před vlivem inflace a zajistí zhodnocení pár procent nad inflaci.
Pokud nemáte čas se o své peníze kvalitně starat, chcete se raději věnovat svému podnikaní či práci, domluvte si s námi nezávaznou konzultaci. Ukážeme Vám, jak se o finanční bohatství našich investorů staráme. Konzultace může proběhnout osobně či online.