Čeští investoři se nebojí investovat a riskovat

Investoři v České republice už zapomněli na krizi z roku 2009 a nebojí se investovat a riskovat. Majetek českých investorů vyšplhal na 488 miliard korun.

Investoři v České republice už zapomněli na krizi z roku 2009 a nebojí se investovat a riskovat. To dokazuje i objem aktiv, který je zainvestován ve fondech. K 30.6.2018 se majetek českých investorů vyšplhal na hodnotu 488,009 miliard korun. Každý nový investor by však měl být velmi ostražitý a veškeré informace, které dostane od bankéřů či poradců, by mu měly dávat smysl.

10 let od pádu investiční banky Lehman Brothers

Dnes je to na den přesně 10 let, kdy investiční banka Lehman Brothers požádala o ochranu před věřiteli. Řiká se, že na historii by se nemělo zapomínat a že k některým událostem je občas dobré se vracet. Níže uvádím hlavní události, které vedly ke vzniku druhé největší krize v USA od 30. let 20. století.

Proč došlo k finanční krizi?

Vždy je potřeba hledat události a příčiny daleko do minulosti, protože krize už je jen jejich vyvrcholením.V roce 2001 americká centrální vláda snižuje jedenáctkrát po sobě základní úrokovu sazbu z 6 na 1,75%. Tehdejší hospodářskou krizi ještě prohlubují teroristické útoky v New Yorku a Washingtonu.

V období mezi listopadem 2002 a červnem 2003 ztrácí americké státní dluhopisy na oblibě a již nejsou bezpečným přístavem pro úspory vlád z celého světa, pojištovny a penzijní fondy. Z toho důvodu Fed snižuje opět základní úrokovu sazbu na 1% poprvé od roku 1958.

V období tzv. “toxické hypotéky” v roce 2005 neutuchá poptávka po obligacích napojených na hypotéky známých pod zkratkou CDO (anglicky Collateralized Debt Obligation, tj. zajištěná dluhová obligace). Bankám z Wall Street hrozí, že nebudou mít dostatek úvěrů na bydlení, ze kterých by mohly tyto investiční instrumenty vytvořit. Proto začínají hypotéční banky nabízet invenstičním bankám CDO bonitních dlužníků a problémových dlužníků. Tento krok se v budoucnu ukáže jako velmi problémový.

V roce 2004 velké banky v New Yourku včetně Goldman Sachs a Morgan Stanly objevují zlatý důl. Ve velkém vykupují hypotéky od menších bank. Ty pak sjednocují do jednoho cenného papíru, který prodávají investičním správcům fondů s vidinou velkých výnosů. Toto se děje navzdory zvyšovaní úrokových sazeb Fedem.

V únoru 2007 Státní americká hypoteční agentura oznámuje, že přestane od hypotečních bank a makléřů vykupovat rizikové úvěry. Tato zpráva vede ke krachu benších bank, včetně New Century Financial Corp.

V období od srpna 2007 do února 2008 dorazí dopady vzrůstající americké krize i do Evropy. Jedna z největších francouzkých bank BNP Paribas oznamuje kolaps několika svých investičních fondů.

V březnu 2008 už jde na Wall Street do tuhého. Krize má první oběť v podobě pádu menší investiční banky Bear Streams, jejíž historie sahá až do roku 1923.

V září 2008 dochází k pádu investičí banky Lehman Brothers. Kontrolu nad hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac přebírá 7. září vláda Spojených států. Ani jedna z obou agentur není schopná splácet své závazky. Finanční dům bank of America přebírá 15. září za 50 miliard dolarů investiční banku Merrill Lynch, které by jinak hrozil krach. Investiční banka Lehman Brothers žádá o soudní ochranu před veřiteli. Její historie sahá až do první poloviny 19. století.

Předlužené státy

Pád Lehman Brothers vede k enornímu zadlužení mnoha zemí po celém světě. V eurozóně mají velký problém státy, kteří platí eurem (Řecko, Španělsko, Portugalsko, Irsko a Kypr). Těmto státům před státním bankrotem pomáhá mezinárodní měnový fond a EU. Pomoc Řecku trvá až do roku 2018.

Miliardy vypařené během krize jsou zpět

Ceny akcií v roce 2008 prudce propadly, např. americký akciový index S&P 500 Index propadl až o 40%. Dnes je jeho hodnota témeř dvojnásobná.

Vývoj Americké indexu S&P 500 Index

Období Hodnota indexu S&P 500
6.1.2006 1285,45
9.10.2007 1565,15
6.3.2008 666,79
14.9.2018 2887,89

Z tabulky je patrné, že investorům, kteří dokázali v době krize (i když to nebylo jednoduché) udržet své emoce a investice v portfoliu, se to vyplatilo. Je tedy velmi důležité pravidelně investovat a dodržet svůj investiční horizont.

Znepokojující jsou však případy, kdy investor “nalítne” podvodníkům, kteří jim naslibují enormní výnosy. Výnos 10% a více v krátkém časovém období je přinejmenším podezřelý a člověk by měl být ostražitý.

Vždy je vhodné takovou nabídku zkonzultovat ještě s dalším odborníkem či nezávislým investičním poradcem. Pokud si nejste jisti svým investičním portfoliem či máte jakýkoli dotaz, neváhejte mě kontaktovat. Společně vaše portfolio projdeme či vám pomohu< vyřešit případné potíže.

Zdroj: ihned.cz

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.