Co mi dal titul EFA a kam směřuji

15.9.2015 jsem absolvoval zkoušku a získal Titul EFA (European Financail Advisor). Rád bych se nyní podělil o své zkušenosti z praxe a přiblížil, co mi získané vědomosti daly, a jak hodnotím toto důležité rozhodnutí ve své pracovní kariéře.

15.9.2015 jsem absolvoval zkoušku a získal Titul EFA (European Financial Advisor). Rád bych se nyní podělil o své zkušenosti z praxe a přiblížil, co mi získané vědomosti daly, a jak hodnotím toto důležité rozhodnutí ve své pracovní kariéře.

Úvodem bych ve zkratce představil titul EFA.

Certifikát EFA (European Financial Advisor)

Jedná se o nejvyšší možné dosažitelné vzdělání ve finančním plánování v České republice. Je to mezinárodní certifikát platný v celé Evropě. Zkouška se skládá ze dvou částí, přičemž poradce musí nejprve absolvovat komplexní test z odborných znalostí. Uspěje-li, následuje případová studii z praxe. Test obsahuje následující témata: analýza a vyhodnocení klientských potřeb, pojištění, penze a důchodové plánování, investice a investiční rizika, legislativa, regulace a etika, nemovitosti, bankovní produkty, kolektivní investování a řízení portfolia.

Při získání certifikátu EFA podepisuje poradce i etický kodex EFPA Česká republika, čímž se zavazuje, že bude s klienty jednat v jejich nejlepším zájmů a svědomí a dodržovat veškerá pravidla etického kodexu. V případě, že by kodex poradce prokazatelně porušil, může mu být titul etickou komisí Efpa Česká republika odebrán.

Podmínkou udržení titulu EFA je rovněž následné vzdělávání a účast na odborných konferencích, za které poradce získává vzdělávací kredity. Za jeden rok musí poradce nasbírat minimálně 25 kreditů.

Co pro mě znamená certifikát EFA a jak se mi osvědčil v praxi

Klíčové jsou pro mne informace a odborné znalosti, které jsem díky EFA získal. Úspěšně absolvovaná zkouška a titul byly pro mě bonus navíc.

Už během přípravného kurzu jsem s klienty začal pracovat jinak. Naučil jsem se sestavovat klientům komplexní finanční plán zaměřený na investiční cíle a finanční plánování. V roce 2016 jsem ještě přidal placené finanční a investiční poradenství.

Mí klienti mě začali brát jako opravdového odborníka a obchodního partnera, který je za všech okolností na jejich straně a má nezávislý pohled na jejich finance. Vždy se snažím dát klientům přidanou hodnotu. Snadno dovedu klientům vysvětli rozdíl mezi mnou a konkurencí, co a proč dělám jinak. Klienti oceňují mé vzdělání a kladně hodnotí mé úsilí na sobě neustále pracovat a posouvat se dál.

Vždy se snažím pro ně najít něco nového, o čem ještě neslyšeli, a kam se trh posouvá.

Konkurence se neobávám a vždy jdu rád do konfrontace s jiným poradcem.

V současné době pracuji s více bonitními klienty než v minulosti – od roku 2016 jsem změnil klientelu i přístup k práci zaměřené na placené poradenství.

Díky následnému vzdělání EFA mám možnost se účastnit mnoho zajímavých vzdělávacích seminářů. Za uplanulé dva roky bych vyzvedl tyto dva, které mě velmi oslovily: Investiční akademie od Viktora Hostinského a Investiční čajovna s Petrem Šimčákem.

Rád bych se odborně a profesně dál rozvíjel, a proto jsem se přihlásil na přípravný kurz k získání certifikátu EFP.

Certifikát EFP (European Financial Planner)

Jedná se o nejvyšší finančně-poradenský titul poskytovaný mezinárodní certifikační autoritou EFPA Europe. Jedná se jednotný standard kvalifikace a pokrývá všechny oblasti finančního plánování. Certifikát EFP může získat poradce, který je držitelem certifikátu EFA minimálně 2 roky. Zkouška zahrnuje následující:

I. Moduly prohlubující certifikát EFA  II. Moduly rozšiřující certifikát EFA
Investiční nástroje Majetkové plánování
Kolektivní investování Poradenství pro rodinné firmy
Portfolio management Finanční plánování
Private Equity Behaviorální finance
Nemovitosti Finanční plánování pro podnikatele
      Financování  Wealth management
Daňová problematika Svěřenecká správa
Regulace, Legislativa a etika

Přípravný kurz EFP

Na konci listopadu zahajuji přípravný kurz pro zisk certifikátu EFP, který pořádá společnosti EFAcademy s.r.o.Je to pro mě nová profesní výzva a už se těším na nové informace v oblasti finančního plánování, díky nimž budu moct svým klientům nabídnout například komplexnější péči v oblasti správy rodinného a firemního majetku podobné Family office a privátnímu poradenství, které se nabízí v zahraničí. Zkouška na EFP by se měla uskutečnit někdy v průběhu červa příštího roku.

Zdroje: http://www.efpa-eu.org, https://efpa.cz

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.