Provizní vs. placené finanční a investiční poradenství

Provizní vs. placené poradenství, co je pro klienta výhodnější? Pracuji s provizním i placeným investičním či finančním poradenstvím, jaké je mé srovnání?

Placené investiční poradenství

Provizní vs. placené poradenství, co je pro klienta výhodnější? Na tuto otázku není zcela jednoduché odpovědět. Obě formy poradenství mají své klady a zápory. Pokusím se tuto problematiku více rozebrat.

Než se rozhodnete investovat, měli byste si ověřit, zda je Váš poradce k této práci kompetentní a může nabízet investiční poradenství nebo pouze zprostředkování. To lze zjistit na stránkách České národní banky.

Provizní poradenství

Provizní poradenství funguje na bázi poplatků. Klient může platit tzv. předplacené poplatky nebo průběžně placené. Předplacený poplatek znamená, že je klientovi účtován s první investicí na celou dobu trvání smlouvy a v případě přerušení investice nebo jejího ukončení klientovi poplatek vrácen není. U průběžně placených poplatků klient nezaplatí nic navíc, než ze skutečně investovaných prostředků.

U provizního poradenství je dobré znát nákladovost fondů, tzv. TER (Total Expense Ratio) – roční celkovou nákladovost fondů. U českých investičních společností se TER aktivně řízených fondů průměrně pohybuje okolo 1,8 – 2,2% p.a. Některé investiční společnosti mají ještě poplatek ze zisku či přenášejí na klienta měnové riziko (investice v zahraniční měně, např. v USD, přičemž referenční měna je česká koruna). V takových případech se může roční poplatek vyšplhat až ke 3% p.a.

Pro představu uvedu příklad provizního poradenství. Klient se rozhodne investovat částku 25 000 Kč měsíčně na dobu 20 let, vybere si počáteční předplacený poplatek. Díky tomu, že klient zaplatí poplatek dopředu, dostane slevu na vstupním poplatku, a to např. místo 5 % zaplatí 3 %., tzn. poplatek ve výši 180 000 Kč.

Druhá možnost je, že klient zvolí postupné splácení, poplatek bude činit 5 % z každé zainvestované částky, měsíčně zaplatí 1 250 Kč. Celkově tedy zaplatí více, ale v případě, že se dostane do finančních problémů a nebude si moci dovolit dál platit či na trhu objeví lepší nabídku, může si kdykoliv dovolit vystoupit a nebude svázán na 20 let jako u předplaceného poplatku.

Příklad: Klienti telefonních operátorů také nepodepisují výhodný paušál na 20 let dopředu, takže proč u investic?

Placené poradenství

Placené poradenství zatím nemá v České republice tradici a nabízí ho velmi málo poradců. Jedná se většinou o nezávislé privátní poradce, kteří klientům mohou nabídnout širokou škálu investičních služeb od aktivně řízených fondů, nízkonákladových fondů, hedge fondů až po alternativní investice.

Základem všeho je investiční finanční plán, ve kterém Vám poradce navrhne jak a kam investovat Vaše budoucí peníze či jak by mělo být rozloženo Vaše současné portfolio. Dle odsouhlasených parametrů informuje poradce klienta, jaké budou jeho náklady.

Za otevření účtu na mezinárodní platformě, sestavení individuálního portfolia a vybrání globálních světových fondů. V našem případě vybíráme pouze takové fondy, které mají rating mezinárodní investiční agentury Morningstar. Klient zaplatí od 10 do 70 tis. Kč jako jednorázový náklad. Dále veškeré investice jsou bez poplatku a platí pouze za roční servis poradce. Cena za servis fee se pohybuje dle aktiv pod správou. Do výše 10 mil. Kč je poplatek za správu ve výši 1,80 % +DPH, a nad 10 mil. Kč je ve výši 1,20 % + DPH.

U společností, které si berou 20 % pouze ze zisku se ptám, jak budou dělat svoji práci v případě, že trhy budou třeba 5 let v propadu? Budou to dělat opravdu zadarmo? Z tohoto hlediska, pokud klient bude chtít dlouhodobý a profesionální servis, je lepší platit za roční servis i v případě propadů na trzích. Placené poradenství je vhodné pro klienty, kteří chtějí investovat minimálně 1 mil. Kč jako jednorázovou investici nebo 10 tis. Kč pravidelně měsíčně.

Shrnutí

Pokud právě Vy o svém investičním portfoliu, které Vás dovede k finanční nezávislosti, uvažujete, neváhejte mě kontaktovat.

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.