Reakce a vývoj na kapitálových trzích po Amerických volbách

Jelikož trhy očekávaly vítězství Hillary Clinton, následkem byly propady všech světových akciových indexů ihned po otevření obchodního dne. V prvotní reakci spadla hodnota kontraktů futures na index.

Americké volby

Dovolte mi krátký komentář k vývoji na kapitálových trzích spojeném s výsledky amerických voleb. Americkým prezidentem se stane Donald Trump, což bylo pro Ameriku a kapitálové trhy zprávou velmi překvapivou.

Jelikož trhy očekávaly vítězství Hillary Clinton, následkem byly propady všech světových akciových indexů ihned po otevření obchodního dne. V prvotní reakci spadla hodnota kontraktů futures na index S&P 500 až o 5 %. Dolů mířily i akcie v Evropě a Asii, pokles mírnily akcie farmaceutického sektoru.

Nakonec většina světových indexů uzavřela obchodování v zelených číslech a velký propad se nekonal.

Reakce trhů 9.11.2016 po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA

Území
Index
Výnos
Amerika
DB S&P 500 (USD)
+5,23%
Evropa
DB Eurostoxx (EUR)
+0,89%
Japonsko
Nikkei 225 (JPY)
-0,69 %
Česká republika
PX 50
-0,02 %

Vývoj amerických indexů

Mohlo by se zdát, že došlo k neobvyklé situaci. Historie však ukázala, že propady k americkým prezidentským volbám patří a vždy se jednalo o propady pouze krátkodobé.

Jak reagovaly americké akcie na prezidentské volby v historii

Období prezidenta
Týden po volbě
3 měsíce po volbě
1980 – Ronald Regan
+1,8 %
-1,7%
1984 – Ronald Regan
-2,3 %
+5,8%
1988 – Gerge Bush st.
-2,3 %
+7,5%
1992 – Bill Clinton
-0,2 %
+5,5%
2012 – Barack Obama
-3,9 %
+4,5%

Podobnou situaci bylo možno sledovat i v případě nedávného Brexitu, kdy trhy krátce po oznámení výsledků propadly až o 20 %, viz. graf níže. Tento propad byl však velmi malý až nakonec nulový.

Zdroj: investicniweb.cz

Shrnutí

Přední ekonom Aleš Michl situaci pro idnes.cz komentoval takto: “Nezávisle na tom, kdo vyhrál, Amerika má za sebou 90 měsíců ekonomického růstu. Od války tam platí, že v průměru po 58 měsících přicházela v Americe krátká recese. Růst tam už přesluhuje. Třeba krátká recese přijde. Zisky firem dokonce už v recesi byly”.

Nicméně dodává, že americké podniky mají prostor pro růst zisků, což je velmi pozitivní signál a já s ním souhlasím.

Pokud dodržujete investiční horizont a dlouhodobě investujete, jsou poklesy naopak nákupní příležitostí. Momentálně se ale jedná o tak malé výkyvy, že bychom ani nemuseli stihnout zainvestovat. Dodržování investiční disciplíny a nepodlehnutí strachu i při tlaku médií je jednou z klíčových vlastností úspěšného investora.

O tomto tématu Vás budeme informovat v následujícím článku. Pokud byste měli jakékoli dotazy, neváhejte mě kontaktovat a celou záležitost probereme.

Analytických měsíčník

Chcete dostávat každý měsíc novinky ze světa investic a financí formou analytického měsíčníků?

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku. (trochu přeformulovat)

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Video Lightbox Plugin

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte nám na sebe kontaktní údaje, my se Vám ozveme.

Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

Stáhnout analýzu dluhopisů

* povinné pole
   

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.