Rodinný protokol (ústava)

Dnes bych se rád zaměřil na rodinnou ústavu, tzv. protokol. V zahraničních family offices se rodinná ustava nazývá Family Governance. Proč je dobré ji znát?

V minulém článku jsem se zabýval přidanou hodnotou Family Offcie a službami, které zahrnuje. Dnes bych se rád zaměřil na rodinnou ústavu, tzv. protokol. O tomto tématu je zatím v České republice malé povědomí, ale začíná se čím dal více řešit.

V zahraničních family offices se rodinná ustava nazývá Family Governance. Její přesnou definici můžeme nalézt v knize “Aktualní otázky nastupnictví při rodinném podnikání”, která se rodinnou ústavou podrobně zabývá. V České republice jde o nový pojem, který nemá právní povahu a závaznost. Jedná se spíše o určitou formu základního mravního a morálního kodexu dané rodiny, řeší rodinná pravidla ve sloučení s rodinným podnikáním a fungování vztahu a systému rodiny a rodinné firmy v oblastech, kde se protínají.

V rodinné firmě by se měla nastavit tzv. pravidla chovaní všech členů rodiny a rodinné firmy pro případ různých situací, které mohou nastat v rodině i v podnikaní rodinné firmy. Určitě je dobré připomenout, že každá rodina je jiná a bude mít nastavena jiná pravidla vycházející z jejích individuálních potřeb. Zaleží i na velikosti širší rodiny a vzájemných vztahů mezi členy rodiny. Rodinná pravidla mají a budou mít právní závaznost zejména v rodinné ústavě.

Co by měla rodinná ústava obsahovat? Hlavní body jsou následující:

Vymezení základních hodnot rodiny, předavání rodiných hodnot z generace na generaci, a to zejména k vlastnictví rodinné firmy ohledně budoucí vize rodiny.

Základní principy v otázce zapojení členů rodiny v rodinné firmě. Jak v otázce pracovní (členové orgánu, zaměstnanci), tak v nevýkonných pozicích (společníci, akcionáři). Určení základních principů pro nastupnický proces rodiny.

Jak se budou řešit situace, když některý člen rodiny bude chtít odporodat svůj podíl v rodinné firmě.

Komunikační pravidla a pravidelné setkávaní v rodině. Určení tzv. rodinné rady (u větších rodin) a kdo rodinou radu řídí.

Zvolení člena rodiny, který rozhoduje o jejím chodu.

Jak se budou řešit konflikty v rodině, postup a způsob jejich řešení.

Jak se bude řešit úmrtí či vážná nemoc někoho z hlavních členů rodiny, kteří rozhodují o jejím chodu a o chodu rodinné firmy. Kdo převezme odpovědnost a další postup rodiných členů.

Rodinná ústava se bude dodržovat z generace na generaci dle požadavků zakaladatele rodinné ústavy.

Za jakých podmínek je možné změnit či doplnit pravidla rodinné ústavy.

S rodinnou ústavou mají rodiny velkou šanci na snažší mezigenerační převod a řešení konfliktů, které mohou během nastupnictví nastat.

Jaká je vlastně definice rodinných firem a jsou rodinné firmy důležité pro ekonomiku a stát?

Rodinné firmy můžeme chápat jako podnik, ve kterém pracují a řídí firmu dva a více členů stejné rodiny, ať už v pozicí řídící či manažerské. Rodinná firma je hospodářské uskupení, ve kterém se podílí vlastnicky více členů rodiny se záměrem pokračovaní po další generace.

Téměř niko si uvědomuje, že rodinné firmy tvoří až 80% světové ekonomiky. Celých 60% evropské ekonomiky tvoří rodinné firmy, a generují tím vetšinu evropského HDP.

Přehled největších evropských rodinných firem

společnost výnosy ( milióny usd) podíl rodiny
Volkswagen AG 261 535
51%
Exor Spa 142207
51%
Bayerische Motoren – Werke AG (BMW) 100970
47%
Aldi Group 82 196
100%

Přehed nejvetších rodinných firem v ČR

společnost rodina tržby (mld)
Metalimex Otavovi 26,2
Synot Holding Valentovi 12,4
Juta Hlavatí 6,1
Kofola Samarasovi 6,2

Rodinná ústava se dobře kombinuje se sveřenským fondem, jehož pravidla stanovují, co musí být splněno, aby se beneficienti (obmyšlení) dostali k majetku. Pravidla rodinné ústavy či svěřenského fondu mohou například stanovit, že budou-li potomci brát drogy či páchat tresnou činnost, ztrácejí právo čerpat peníze ze svěřenského fondu, a správce jim peníze nesmí vyplatit.

Pravidla by měla být nastavená tak, aby rozvíjela rodinu i její podnikání.Pokud vás téma rodinné ústavy zajímá více, neváhejte nás kontaktovat – propojíme vás s odborníky, kteří se rodinnou ústavou zabývají.

zdroj: Aktuální otázky nástupnictví při rodinném podnikání – Stanislav Servus, David Elischer, Tomáš Horáček

zdroj: http://www.majitelefirem.cz

zdroj: http://www.forbes.cz/rodinne-firmy/

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.