Rodinný protokol (ústava)

Dnes bych se rád zaměřil na rodinnou ústavu, tzv. protokol. V zahraničních family offices se rodinná ustava nazývá Family Governance. Proč je dobré ji znát?

V minulém článku jsem se zabýval přidanou hodnotou Family Offcie a službami, které zahrnuje. Dnes bych se rád zaměřil na rodinnou ústavu, tzv. protokol. O tomto tématu je zatím v České republice malé povědomí, ale začíná se čím dal více řešit.

V zahraničních family offices se rodinná ustava nazývá Family Governance. Její přesnou definici můžeme nalézt v knize “Aktualní otázky nastupnictví při rodinném podnikání”, která se rodinnou ústavou podrobně zabývá. V České republice jde o nový pojem, který nemá právní povahu a závaznost. Jedná se spíše o určitou formu základního mravního a morálního kodexu dané rodiny, řeší rodinná pravidla ve sloučení s rodinným podnikáním a fungování vztahu a systému rodiny a rodinné firmy v oblastech, kde se protínají.

V rodinné firmě by se měla nastavit tzv. pravidla chovaní všech členů rodiny a rodinné firmy pro případ různých situací, které mohou nastat v rodině i v podnikaní rodinné firmy. Určitě je dobré připomenout, že každá rodina je jiná a bude mít nastavena jiná pravidla vycházející z jejích individuálních potřeb. Zaleží i na velikosti širší rodiny a vzájemných vztahů mezi členy rodiny. Rodinná pravidla mají a budou mít právní závaznost zejména v rodinné ústavě.

Co by měla rodinná ústava obsahovat? Hlavní body jsou následující:

Vymezení základních hodnot rodiny, předavání rodiných hodnot z generace na generaci, a to zejména k vlastnictví rodinné firmy ohledně budoucí vize rodiny.

Základní principy v otázce zapojení členů rodiny v rodinné firmě. Jak v otázce pracovní (členové orgánu, zaměstnanci), tak v nevýkonných pozicích (společníci, akcionáři). Určení základních principů pro nastupnický proces rodiny.

Jak se budou řešit situace, když některý člen rodiny bude chtít odporodat svůj podíl v rodinné firmě.

Komunikační pravidla a pravidelné setkávaní v rodině. Určení tzv. rodinné rady (u větších rodin) a kdo rodinou radu řídí.

Zvolení člena rodiny, který rozhoduje o jejím chodu.

Jak se budou řešit konflikty v rodině, postup a způsob jejich řešení.

Jak se bude řešit úmrtí či vážná nemoc někoho z hlavních členů rodiny, kteří rozhodují o jejím chodu a o chodu rodinné firmy. Kdo převezme odpovědnost a další postup rodiných členů.

Rodinná ústava se bude dodržovat z generace na generaci dle požadavků zakaladatele rodinné ústavy.

Za jakých podmínek je možné změnit či doplnit pravidla rodinné ústavy.

S rodinnou ústavou mají rodiny velkou šanci na snažší mezigenerační převod a řešení konfliktů, které mohou během nastupnictví nastat.

Jaká je vlastně definice rodinných firem a jsou rodinné firmy důležité pro ekonomiku a stát?

Rodinné firmy můžeme chápat jako podnik, ve kterém pracují a řídí firmu dva a více členů stejné rodiny, ať už v pozicí řídící či manažerské. Rodinná firma je hospodářské uskupení, ve kterém se podílí vlastnicky více členů rodiny se záměrem pokračovaní po další generace.

Téměř niko si uvědomuje, že rodinné firmy tvoří až 80% světové ekonomiky. Celých 60% evropské ekonomiky tvoří rodinné firmy, a generují tím vetšinu evropského HDP.

Přehled největších evropských rodinných firem

společnostvýnosy ( milióny usd)podíl rodiny
Volkswagen AG261 535
51%
Exor Spa142207
51%
Bayerische Motoren – Werke AG (BMW)100970
47%
Aldi Group82 196
100%

Přehed nejvetších rodinných firem v ČR

společnostrodinatržby (mld)
MetalimexOtavovi26,2
Synot HoldingValentovi12,4
JutaHlavatí6,1
KofolaSamarasovi6,2

Rodinná ústava se dobře kombinuje se sveřenským fondem, jehož pravidla stanovují, co musí být splněno, aby se beneficienti (obmyšlení) dostali k majetku. Pravidla rodinné ústavy či svěřenského fondu mohou například stanovit, že budou-li potomci brát drogy či páchat tresnou činnost, ztrácejí právo čerpat peníze ze svěřenského fondu, a správce jim peníze nesmí vyplatit.

Pravidla by měla být nastavená tak, aby rozvíjela rodinu i její podnikání.Pokud vás téma rodinné ústavy zajímá více, neváhejte nás kontaktovat – propojíme vás s odborníky, kteří se rodinnou ústavou zabývají.

zdroj: Aktuální otázky nástupnictví při rodinném podnikání – Stanislav Servus, David Elischer, Tomáš Horáček

zdroj: http://www.majitelefirem.cz

zdroj: http://www.forbes.cz/rodinne-firmy/

Analytických měsíčník

Chcete dostávat každý měsíc novinky ze světa investic a financí formou analytického měsíčníků?

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku. (trochu přeformulovat)

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Video Lightbox Plugin

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte nám na sebe kontaktní údaje, my se Vám ozveme.

Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

Stáhnout analýzu dluhopisů

* povinné pole
   

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.