Holdingy, holdingové společnosti a trusty
Trusty a holdingové společnosti slouží k ochraně rodinného kapitálu a lepší diverzifikaci celkového rodinného majetku. Mnoho majitelů rodinných firem, kteří prodávají své firmy nebo je již prodali, přemýšlí, jak svůj nově nabytý majetek ochránit. Holdingová a trustová struktura je ale vhodná i pro majitele, kteří své firmy nechtějí prodávat a chtějí jen předat vedení společnosti na další generaci a zachovat tak vlastnickou kontinuitu.
Jak vypadá holdingová struktura?
Základem každého holdingu je hlavní mateřská společnost. Ta má pod sebou další skupinu firem, které jsou od sebe vzájemně odděleny z důvodu minimalizace potenciálního rizika. Základním principem holdingu je tedy diverzifikace rizika a oddělení majetku. Hlavní mateřská společnost funguje jako nadřazená autorita nad ostatními firmami, které se označují jako dceřiné společnosti daného holdingu.
Řízení rizika pomocí holdingu nebo trustu
„Investiční s. r. o.“ nikdy nesmí být součástí podnikatelských aktiv nebo skupiny movitého majetku, v našem případě nemovitostního portfolia. V případě problémů podnikatelských aktivit by mohl být postižen také investiční a movitý majetek. Tomu se chcete jako rodina vyhnout a právě to je důvodem, proč se zabývat holdingovou strukturou. Řízení těchto rizik je díky nastavení holdingu zásadně jednodušší.
„Provozní s. r. o.“ slouží pro uspokojení veškerých provozních nákladů rodiny. Zároveň ale nespojuje tyto výdaje s podnikatelskými aktivitami. Naší snahou je nikterak neohrozit provoz podnikatelských aktivit rodiny, proto dochází k odloučení.
V rámci základního nastavení doporučujeme stavět tzv. čistý holding, kdy mateřská společnost přebírá řídicí agendu dceřiných společností. Existuje i institut tzv. kombinovaného smíšeného holdingu. Ten ale nedoporučujeme zřizovat pro správu majetku. Tento model totiž počítá s tím, že mateřská společnost vyvíjí další podnikatelské aktivity. V případě negativního vývoje by tak mohl být ohrožen zbylý majetek rodiny.
Kniha
Práce s rodinným majetkem
podnikatelů z 90. let
V současné době spousta majetných rodin a podnikatelů z 90. let řeší převod majetku na další generaci. Někteří ale neví, jak tuto problematiku uchopit. Inspirujte se naší knihou, která vám pravděpodobně otevře cestu k tématům, nad kterými jste dosud nepřemýšleli.
Ochrana holdingové společnosti před ztrátou
A právě efektivní řízení rizika je jedním z hlavních důvodů zakládání holdingů za účelem správy rodinného majetku. Můžeme uvést příklad z praxe, kdy dceřiná firma zaměřená na podnikatelské aktivity zkrachuje a „hlavní matka“ utrpí ztrátu a pokles čistého jmění. Věřitelé však skrze zkrachovalou dceřinou společnost nemohou po matce vymáhat žádné odměny.
Důležité je i to, že krach podnikatelské dceřiné společnosti se nijak nedotkne dalších firem, zejména těch se zaměřením na investiční a movitý majetek rodiny.
Daňové odvody
ve vztahu k holdingu
Velkou výhodou holdingu je sdílení různých nákladů napříč dceřinými společnostmi. Velmi často se také řeší proces, kdy se mateřská společnost stává daňovým rezidentem ve státě s příznivější daňovou legislativou, což vede k legální daňové optimalizaci celého holdingu.
Pokud holding zahrnuje dceřinou společnost se zaměřením na provozní náklady, snaží se rodina na veškeré náklady využívat tuto společnost a pro další dceřiné společnosti mít již jen minimální náklady.
Investiční s.r.o
a řízení rizika
V začleněné investiční společnosti je třeba rozlišovat rizika investice. Investice, kde rodina podstupuje menší riziko možné ztráty, je vhodné řešit nepřímo přes fyzické osoby. Doporučujeme tak učinit z důvodu nižšího zdanění finální investice.
Do investiční s. r. o. tak lze typicky zařadit akcie, dluhopisy, ETF fondy, podílové fondy a mnohé další nástroje, které se obchodují na tzv. public markets.
Nástroje, které jsou rizikové a obchodují se na tzv. private markets, tedy private equity, real estate, infrastructure či private credit, doporučujeme držet naopak přes investiční dceřinou společnost. V případě krachu dané investice lze následně lépe pracovat s odpisem ztrát.
Kdy o holdingu přemýšlet?
Jako investor můžete začít přemýšlet o holdingu, pokud jste prodali firmu či vlastníte majetek ve vyšších stovkách milionů korun, když chcete holding zkombinovat například se službou multi family office a disponujete přitom minimální částkou k investování ve výši 20 milionů švýcarských franků.
Holding má smysl i pro majitele fungujících firem, které generují zajímavou ebitu, a v situaci, kdy majitelé chtějí chránit svůj majetek před možným rizikem a zároveň si na dividendách firmy ročně vyplácí více než 20 milionů korun.
Právě v těchto situacích je vhodné začít řešit holdingovou a trustovou strukturu.
Jan Sušánka, EFP
„Nejsme velká korporátní firma, jsme malá butiková firma s rodinným a podnikatelským přístupem.“
Spolupráce se
Sušánka & partneři
Rádi pro vás holdingovou a trustovou strukturu navrhneme na míru a přizpůsobíme ji potřebám vaší rodiny. Neváhejte si s námi domluvit nezávaznou poznávací schůzku, na které společně prodiskutujeme vše, co vás zajímá.