Hodnotové vs. růstové investování

Blíží se doba hodnotových akcií? Výkonnost těchto dvou typů akcií reprezentují uznávané indexy Russel 3000 value a Russel 3000 growth.
Hodnotové vs. růstové investování

Vysvětlení pojmů

Nejprve je třeba si definovat, které akcie řadíme do které skupiny. Hodnotové akcie jsou velké, stabilní společnosti s dlouhou historií. Vyznačují se vyplácenou dividendou a relativní stabilitou kurzu akcií. Často mají velký poměr fyzických aktiv a investoři hledají ideálně společnosti, jejichž tržní kapitalizace je nízká v porovnání s účetní hodnotou (můžeme nalézt ale i společnosti, kde tržní kapitalizace je nižší než jejich účetní hodnota). Typickým příkladem jsou velké finanční instituce, obchodní domy nebo utility. Naproti tomu růstové akcie mohou mít i kratší historii a investor zde kupuje až budoucí výnosy. Z toho plyne vyšší rizikovost těchto investic, jelikož platíme za něco, co nemusí nastat. Dividend se zde taky dočkáme pouze symbolicky a nejčastěji tyto společnosti nevyplácejí dividendu vůbec, protože veškeré svoje finanční toky investují do dalšího rozvoje. Typicky se zde jedná o technologické akcie, v současné době reprezentují tuto „sázku na budoucnost“ například společnosti Tesla nebo Netflix.

Výkonnost akcií

Výkonnost těchto dvou typů akcií reprezentují uznávané indexy Russel 3000 value (hodnotové) a Russel 3000 growth (růstové). Ukážeme si teď graf, který porovnává historickou výkonnost těchto dvou indexů. Na dlouhém období od začátku devadesátých let je vidět, že hodnotové akcie mají i přes svojí nižší rizikovost (jak je zmíněno v předešlém odstavci) po většinu času lepší výkonnost. Výjimku tvoří období tzv. „dotcom bubliny“ z přelomu tisíciletí a současnost.

Russel 3000 Value vs. Russel 3000 Growth

Současná situace

Na vývoj v posledním roce se podívejme v následujícím grafu. Současná situace na kapitálovém trhu je naplněna poměrně bezbřehým optimizmem, který má ale svá poměrně výrazná úskalí. Růst kapitálového trhu je v době koronavirové krize zapříčiněn masivní podporou ekonomiky ze strany monetárních i fiskálních stimulů. Tyto finanční prostředky pak často končí jako hotovost „navíc“ na účtech potenciálních retailových investorů, převáženě ve Spojených státech. V současnosti se tak potýkáme s trendem, že tyto prostředky se ve velkém dostávají do trhu, ovšem investoři, kteří stojí za investičním rozhodnutím kam prostředky směřovat, mají zanedbatelné zkušenosti a neuvědomují si, jak vzdálená je aktuálně situace na kapitálovém trhu od reality (Tesla není podle tržní kapitalizace již pouze největší zámořskou automobilkou, ale má dokonce větší hodnotu než Ford a General Motors dohromady, mezitím co její reálné prodeje aut jsou zanedbatelné). Povaze těchto investic pak nejlépe odpovídá termín „roztřesené ruce“. Pokud se investice nachází u takového typu investorů, má tendenci k vysoké kolísavosti, protože rozhodnutí k nákupu vzniklo z teze „protože to roste“, dá se předpokládat, že opouštět pozice investoři budou „protože to padá“ a propad tím jenom umocní.

Kapitálový trh 2019 - 2020

Hodnotové akcie z dlouhodobého hlediska víceméně lineárně rostou, paradoxně k tomu růstové akcie se pohybují s větší volatilitou. Současná situace výrazně vyšší valuace růstových akcií podle mého názoru dopadne prasknutím bubliny a návratu růstových akcií k valuacím více odpovídajícím realitě. Tento názor opírám o samotné definice jednotlivých tříd aktiv (můžeme spíše čekat, že volatilnější růstové akcie se rychle vrátí ke stabilnějším hodnotovým, než že hodnotové začnou v jednu chvíli rychle posilovat). Druhým důvodem je pak i historický pohled, kdy po splasknutí „dotcom bubliny“ se trhy zachovaly přesně tímto způsobem.

Nedá se ale předpokládat, kdy k poklesu růstových akcií dojde. Vzhledem k politikám pokračující razantní podpory ekonomiky je reálné, že výrazný růst technologických titulů bude pokračovat a investor na kapitálovém trhu by vyhýbáním se těmto akciím přicházel o velmi zajímavé příležitosti. Hlavní je ale uvědomovat si rizika, která z růstových akcií plynou, pracovat s volnou hotovostí a dlouhodobě si budovat portfolio vyvážené, zastupující tituly z obou skupin, obohacené o další třídy aktiv.

Zdroj: Pro Sušánka & Partneři zpracováno externím analytikem společností Trusts & Wealth

Pokud se chcete stát klientem Sušánka & partneři nebo chcete poradit, jak správně nastavit investiční portfolio z hodnotových a růstových akcií, domluvte si s námi nezávislou privátní konzultaci v sekci privátní zóna.

Analytických měsíčník

Chcete dostávat každý měsíc novinky ze světa investic a financí formou analytického měsíčníků?

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku. (trochu přeformulovat)

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Video Lightbox Plugin

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte nám na sebe kontaktní údaje, my se Vám ozveme.

Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

Stáhnout analýzu dluhopisů

* povinné pole
   

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.