Hodnotové vs. růstové investování

Blíží se doba hodnotových akcií? Výkonnost těchto dvou typů akcií reprezentují uznávané indexy Russel 3000 value a Russel 3000 growth.
Hodnotové vs. růstové investování

Vysvětlení pojmů

Nejprve je třeba si definovat, které akcie řadíme do které skupiny. Hodnotové akcie jsou velké, stabilní společnosti s dlouhou historií. Vyznačují se vyplácenou dividendou a relativní stabilitou kurzu akcií. Často mají velký poměr fyzických aktiv a investoři hledají ideálně společnosti, jejichž tržní kapitalizace je nízká v porovnání s účetní hodnotou (můžeme nalézt ale i společnosti, kde tržní kapitalizace je nižší než jejich účetní hodnota). Typickým příkladem jsou velké finanční instituce, obchodní domy nebo utility. Naproti tomu růstové akcie mohou mít i kratší historii a investor zde kupuje až budoucí výnosy. Z toho plyne vyšší rizikovost těchto investic, jelikož platíme za něco, co nemusí nastat. Dividend se zde taky dočkáme pouze symbolicky a nejčastěji tyto společnosti nevyplácejí dividendu vůbec, protože veškeré svoje finanční toky investují do dalšího rozvoje. Typicky se zde jedná o technologické akcie, v současné době reprezentují tuto „sázku na budoucnost“ například společnosti Tesla nebo Netflix.

Výkonnost akcií

Výkonnost těchto dvou typů akcií reprezentují uznávané indexy Russel 3000 value (hodnotové) a Russel 3000 growth (růstové). Ukážeme si teď graf, který porovnává historickou výkonnost těchto dvou indexů. Na dlouhém období od začátku devadesátých let je vidět, že hodnotové akcie mají i přes svojí nižší rizikovost (jak je zmíněno v předešlém odstavci) po většinu času lepší výkonnost. Výjimku tvoří období tzv. „dotcom bubliny“ z přelomu tisíciletí a současnost.

Russel 3000 Value vs. Russel 3000 Growth

Současná situace

Na vývoj v posledním roce se podívejme v následujícím grafu. Současná situace na kapitálovém trhu je naplněna poměrně bezbřehým optimizmem, který má ale svá poměrně výrazná úskalí. Růst kapitálového trhu je v době koronavirové krize zapříčiněn masivní podporou ekonomiky ze strany monetárních i fiskálních stimulů. Tyto finanční prostředky pak často končí jako hotovost „navíc“ na účtech potenciálních retailových investorů, převáženě ve Spojených státech. V současnosti se tak potýkáme s trendem, že tyto prostředky se ve velkém dostávají do trhu, ovšem investoři, kteří stojí za investičním rozhodnutím kam prostředky směřovat, mají zanedbatelné zkušenosti a neuvědomují si, jak vzdálená je aktuálně situace na kapitálovém trhu od reality (Tesla není podle tržní kapitalizace již pouze největší zámořskou automobilkou, ale má dokonce větší hodnotu než Ford a General Motors dohromady, mezitím co její reálné prodeje aut jsou zanedbatelné). Povaze těchto investic pak nejlépe odpovídá termín „roztřesené ruce“. Pokud se investice nachází u takového typu investorů, má tendenci k vysoké kolísavosti, protože rozhodnutí k nákupu vzniklo z teze „protože to roste“, dá se předpokládat, že opouštět pozice investoři budou „protože to padá“ a propad tím jenom umocní.

Kapitálový trh 2019 - 2020

Hodnotové akcie z dlouhodobého hlediska víceméně lineárně rostou, paradoxně k tomu růstové akcie se pohybují s větší volatilitou. Současná situace výrazně vyšší valuace růstových akcií podle mého názoru dopadne prasknutím bubliny a návratu růstových akcií k valuacím více odpovídajícím realitě. Tento názor opírám o samotné definice jednotlivých tříd aktiv (můžeme spíše čekat, že volatilnější růstové akcie se rychle vrátí ke stabilnějším hodnotovým, než že hodnotové začnou v jednu chvíli rychle posilovat). Druhým důvodem je pak i historický pohled, kdy po splasknutí „dotcom bubliny“ se trhy zachovaly přesně tímto způsobem.

Nedá se ale předpokládat, kdy k poklesu růstových akcií dojde. Vzhledem k politikám pokračující razantní podpory ekonomiky je reálné, že výrazný růst technologických titulů bude pokračovat a investor na kapitálovém trhu by vyhýbáním se těmto akciím přicházel o velmi zajímavé příležitosti. Hlavní je ale uvědomovat si rizika, která z růstových akcií plynou, pracovat s volnou hotovostí a dlouhodobě si budovat portfolio vyvážené, zastupující tituly z obou skupin, obohacené o další třídy aktiv.

Zdroj: Pro Sušánka & Partneři zpracováno externím analytikem společností Trusts & Wealth

Pokud se chcete stát klientem Sušánka & partneři nebo chcete poradit, jak správně nastavit investiční portfolio z hodnotových a růstových akcií, domluvte si s námi nezávislou privátní konzultaci v sekci privátní zóna.

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.