UBS kupuje po problémech s likviditou privátní banku Credit Suisse

 V minulých týdnech jsme mohli být svědky krachu některých amerických bank, SVB (Silicon Valley Bank) a Signature Bank. Volatilita a nejistota ohledně pevných základů bankovního systému vystrašily nejednoho investora. Vyústěním bylo celé situace byla koupě Credit Suissie ze strany UBS.

Zezačátku se jednalo především o americký problém, který se v následujícím týdnu posunul na evropský kontinent. Jedna z největších švýcarských privátních bank Credit Suisse se také dostala do velkých problémů.

Hlavním důvodem oslabení akcií Credit Suisse bylo oznámení majoritního akcionáře banky, že bance neposkytne další peníze. Banka zároveň zjistila chyby ve finančních výkazech za poslední dva roky. Tato kombinace spustila výprodeje a silný propad akcií banky. 

Akcie Credit Suisse oslabovaly v den oznámení cca o 30 % a následně uzavřely obchodní den s poklesem přibližně 24 %.

zdroj: Morningstar.com

Další den přišla informace, že centrální švýcarská banka Credit Suisse pomůže a poskytne jí půjčku ve výši 50 miliard švýcarských franků. Akcie pak reagovaly růstem. A po oznámení koupě ze strany UBS akcie oslabily až na úroveň 0,82 CHF za akcii. Pro srovnání v roce 2008 se akcie obchodovaly za 80 CHF za kus.

Zdroj: yahoo.finance 

 
Klíčové momenty Credit Suisse 

Od té doby se bance Credit Suisse lepí smůla na paty. Na co sáhla, to se jí úplně nepovedlo. 

Za poslední období lze zmínit, že banka nezabránila praní špinavých peněz ze strany drogových gangů. Dalším velkým skandálem bylo, že banka pomáhala občanům USA skrývat majetek, aby se vyhnuli placení daní. Banka za to v roce 2014 dostala v USA pokutu ve výši 2,6 miliard dolarů.

Posledním velkým skandálem bylo to, že se banka zapojila do finančních skandálů firem Archegos Capital Management a Greensil Capital, kdy do těchto rizikových aktiv banka zainvestovala přes 5,5 miliard dolarů.

Všechny tyto hlavní skandály a mnoho dalších za posledních téměř 10 let vedly k oslabení akcií až na dnešní úroveň 1,8 franků za kus.

Dlouhodobě si tak Credit Suisse kazila pověst, jméno a hodně investorů se tak od banky odklání.

Toho využívají konkurenční privátní banky, zejména UBS a Julius Baer, které v posledních dnech zaznamenaly vyšší zájem o otevření účtu a přesunutí peněz právě z Credit Suisse.

Credit Suisse je druhou největší privátní bankou ve Švýcarsku a navíc se řadí do skupiny systémově významných bank, které vlády či stát nesmějí nechat padnout. Tato regulace vešla v platnost po finanční krizi v roce 2008, aby se tím zabránilo systémovému riziku a přenosu finanční krize do celého světa.

Zdroj: financial times

UBS kupuje Credit Suisse, důležitou roli sehrála centrální banka a vláda

Na konci týdne bylo jasné, že slíbená půjčka ve výši 50 miliard CHF pro Credit Suisse ze strany centrální banky nebude stačit. Akcie Credit Suisse se dál propadaly. 

Zároveň banka čelila velkému odlivu peněz ve výši 10 miliard švýcarských franků.

Vláda a regulační orgán doporučily UBS, že by pro celé švýcarské privátní bankovnictví bylo nejlepší, kdyby UBS převzala Credit Suisse. UBS v prvním prohlášení uvedla, že o převzetí nepřemýšlí a chce se soustředit jen na sebe.

Následně pak začalo vyjednávání obou vyjednávacích týmů bank. První nabídka ze strany UBS byla stanovena na 1 miliardu švýcarských franků, kterou Credit Suisse odmítla s tím, že se jedná o malou částku.

UBS se s Credit Suisse dohodla na částce cca 3 miliard švýcarských franků, tedy zhruba 73 miliard Kč. UBS tak kupuje banku výrazně pod cenou. Banka Credit Suisse vznikla v roce 1856 a patřila k symbolům švýcarského privátního bankovnictví. Specializovala se na velmi bohaté jednotlivce a rodiny, tzv. Ultra-high-net-worth individuals (UHNWI), které disponují jměním 30 mil. USD a více.

Důležitou roli sehrála švýcarská centrální banka, která na UBS a její management tlačila. UBS ze začátku neměla vůbec zájem. Zároveň požadovala po centrální bance zajištění v podobě likvidity ve výši 100 miliard švýcarských franků.

Převzetí Credit Suisse ze strany UBS se jeví jako nejlepší řešení. Padnutí Credit Suisse by bylo velmi nebezpečné pro celý svět. Zároveň se jednalo o systematicky významnou banku, kterou vláda ani centrální banka nechat padnout nesmí. To si jak vláda, tak regulátor uvědomovaly, a proto tak tlačili na UBS, aby banku převzala. 

Zároveň se očekává, že UBS propustí spoustu lidí z Credit Suisse. Mezi bankéři se spekuluje, že půjde přibližně o 9 až 10 tisíc zaměstnanců.

Informace, že UBS koupila Credit Suisse, by v pondělí ráno měla trhy uklidnit a zažehnat tak současnou situaci. 

Zdroj: yahoo.finance

Reakce akcií UBS na koupi Credit Suisse

V jaké kondici jsou světové banky, zejména ty švýcarské? 

Některé poradenské společnosti mluví o tom, že je vhodné mít peníze ve velké bance neboli “Too big to fail“. Ano, s tím se dá souhlasit, ale je také důležité sledovat kapitálovou přiměřenost. Na grafu níže od EDR je vidět, že velké banky mohou mít kapitálovou přiměřenost menší než některé kvalitní střední banky.

 

Co bychom si ze současné krize jako investoři měli vzít?

Práci s rizikem. Pokud Vám někdo řekne, že u něj jsou peníze na 100 % v bezpečí, vyhněte se mu obloukem. A je jedno, jestli je to privátní bankéř, poradce či jakýkoliv konzultant.

Nikdo Vám stoprocentně nezaručí ochranu Vašeho majetku. Riziko je tu vždy a vždycky bude. Je potřeba ho umět vyhodnocovat.

Správná práce s rizikem

Správná práce s rizikem znamená dobře a správně diverzifikovat. Z našeho pohledu to znamená pracovat se švýcarskými privátními bankami jako správcem a nevyužívat jejich poradenství, jak investovat.

Jako příklad můžeme uvést zmiňovanou Credit Suisse, která část portfolia zainvestovala do rizikového hedge fondu, o který investoři přišli. V našem případě by se nic nedělo, protože naši investoři by radám Credit Suisse nevěnovali pozornost.

Dalším pravidlem, jak pracovat s rizikem, je nemít moc peněz na spořicích účtech či termínovaných vkladech. Ne vždy se to povede, například po prodeji firmy nebo při budoucí koupi či prodeji nemovitosti. A ne vždy lze zařídit, že na spořicím účtu či termínovaném vkladu má investor jen nezbytnou krátkodobou rezervu.

Termínované vklady ideálně přes švýcarskou privátní banku

Pokud to jinak nejde, sjednejte si termínovaný vklad ideálně přes švýcarskou privátní banku, kdy lze termínovaný vklad uložit u více bank přes danou privátní banku a docílit tak dvojnásobného nebo trojnásobného pojištění vkladu.  Toto Vám česká privátní banka nenabídne.

Co je vhodné investovat 

Veškeré peníze nad likvidní rezervu nebo ty, které máte na termínovaných vkladech, investujte. S těmito penězi banky nesmějí nakládat a jsou oddělené od majetku banky.

Pokud by banka zkrachovala nebo se dostala do problémů, těchto peněz se to netýká.

S penězi, které má banka na termínovaných vkladech či spořicích účtech, může pracovat a její krach či problémy by se dotkly i peněz uložených v těchto produktech. 

Pokud jste klientem Credit Suisse a řešíte převod majetku do jiné privátní švýcarské banky, tak nás můžete kontaktovat. Pomůžeme Vám vyjednat lepší podmínky pro správu Vašeho majetku.

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.