Má smysl investovat v roce 2024 do akcií společností s malou tržní kapitalizací? 

Společnosti s malou tržní kapitalizací neboli small caps poslední roky zaostávají za akciemi společností s velkou tržní kapitalizací, tzv. large caps.

Největší švýcarská privátní banka UBS a její analytici očekávají velký potenciál ve small caps.

Jedním z hlavních důvodů je, že small caps zažívají dobré výsledky v období snižování sazeb oproti společnostem s velkou tržní kapitalizací. Americký trh má toto období pravděpodobně ještě před sebou.

Analytici očekávají, že celková inflace v USA vzroste, což se 12. 3. potvrdilo, ale jádrová inflace by se měla dále snižovat. Pokles jádrové inflace se v USA nepotvrdil a jádrová inflace, tak jako celková, vzrostla meziměsíčně o 0,4 % na 3,8 %.

Podle UBS by centrální banka FED měla letos přistoupit 4x ke snížení základní úrokové sazby. Otázkou posledních týdnů je jen, kdy nastane první snížení. Nejpravděpodobnější scénář je druhá polovina roku 2024.

Růst zisku malých společností 

Zisky malých společností by měly růst rychleji než zisky společností s velkou tržní kapitalizací. Banky a analytici očekávají růst zisků u velkých společností indexu S&P 500 na úrovni 9 %. Zisk malých společností by měl být podle banky dvojciferný. Jednalo by se tak o zlepšení oproti roku 2023, kdy kvůli těžkým podmínkám z důvodu utahování sazeb poklesly zisky malých společností o 10 %. 

Atraktivní ocenění společností s malou kapitalizací

Na začátku roku 2024 se malé společnosti obchodovaly se slevou cca 55 %, což je výrazně více než na 10letém průměru, kdy sleva undervalue vykazuje hodnotu cca 32 %. Zároveň, pokud se podíváme na P/E USA Small Caps, můžeme vidět zajímavou hodnotu, aktuálně na 12,6 z konce roku 2023. Dnes je hodnota výše, na úrovni cca 14–18 dle typu a zaměření indexu ETF.

Zdroj:troweprice.com

V porovnání s velkými techy jako je Nasdaq, se P/E index obchoduje na 28,45, S&P 500 na 28,09, MSCI World na 20,9, Nikkei 225 na 16,7 (data ke konci února).

V porovnání s hlavními globálními indexy můžeme vidět, že valuace small caps zastoupená Russell 2000 je velmi zajímavá. 

Zároveň podle společnosti T. Rowe Price hodnota P/E u small caps klesla pod úroveň 13 pouze dvakrát od počátku tisíciletí, a to během globální finanční krize a následně ještě v roce 2011.

Malé společnosti prošly těžkým období

Malé společnosti mají za sebou těžké období z roku 2022, kdy kvůli rostoucím sazbám prošly významným poklesem. Nyní, jak můžeme vidět, toto období pravděpodobně končí a pro small caps začnou pozitivní časy, kdy přijde na řadu pokles úrokových sazeb. 

Zdroj: adviservoice.com

Údaje také ukazují, že společnosti s malou tržní kapitalizací mají větší dluh, který bude splatný během příštích 5 let. Malé společnosti tak platí více za úrokové náklady než velké společnosti a očekává se, že kvůli vyšším sazbám prostou tyto náklady rychleji.

Zároveň i přes tyto vyšší náklady lze konstatovat, že akcie s malou tržní kapitalizací nabízejí atraktivní ocenění a zlepšují výhled zisku pro následující období. Přední investiční banky a poradenské společnosti nyní navazují právě společnosti s malou tržní kapitalizací namísto velkých společností large caps.

Závěr: Tři důvody pro optimistický výhled
  • Atraktivní ocenění, nižší P/E a fair value oproti společnostem s velkou tržní kapitalizací. 
  • Silnější růst zisků – náznaky poklesů sazeb znamenají lepší prostředí pro firmy s nízkou tržní kapitalizací, zisky porostou rychleji.
  • Více fúzí a akvizic – kvůli vysokým sazbám byly roky 2022 a 2023 špatné pro nové akvizice, v M&A byly na úrovni 25letého minima. Očekává se tak růst akvizic pro následující období. Velké firmy začnou opět kupovat malé a budou tak chtít posílit svůj organický růst. 

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.