Pravidelné investování

Pravidelné investování je klíčové pro splnění dlohodobých cílů, bohužel ho spousta lidí opomíjí nebo investuje jen poměrně malou část svých příjmů.

Pravidelné investování je klíčové pro splnění dlohodobých cílů, bohužel ho spousta lidí opomíjí nebo investuje jen poměrně malou část svých příjmů.

V případě, že se rozhodnete investovat, je ideální začít formou jednorázové investice. Za současné situace na trzích bych doporučoval investovat pouze 1/4 až 1/3 vašeho majetku. Jednorázová investice dokáže dobře diverzifikovat vaše portfolio a sníží vám celkovou nákladovost. Váš finanční plán by měl ale také počítat s pravidelnými investicemi.

Proč je tolik důležité pravidelné investování?

Pravidelné investování vám dokaže eliminovat riziko propadu, pokud k němu dojde. Jak to probíhá? Každý měsíc nakupujete za jinou cenu a průměrujete nákupní cenu, což vašemu portfoliu velmi pomáhá. Hlavně v období propadů nakupujete větší počet podílových listů se slevou. V případě růstu zase nakupujete podílových listů méně. Je to podobné jako nákup oblečení v obchodě se slevou oproti vysokohorské přirážce.

Odborně se efekt pravidelného investování nazývá cost-average efekt. Co si pod tím představit a jak to funguje? Podívejme se na konkrétní případ:

Na počátku nakoupíme 30 kusů cenných papírů za 3000,- Kč. Při ceně 150,- Kč za jeden cenný papír jich za 3000,- Kč nakoupíme už jen 20 kusů. Když cena klesne na 50,- Kč, nakoupíme za 3000,- Kč 60 kusů. A konečně při ceně 100,- Kč za cenný papír kupujeme zase 30 kusů. Celkem tedy máme 140 kusů cenných papírů. Kdybychom celých 12 000,- Kč investovali na počátku, tak bychom jich nakoupili jen 120 kusů. Díky tomu je naše investice zisková, ačkoliv na konci je cena stejná jako na počátku, a dokonce i průměrná cena vychází na 100,- Kč. Avšak my jsme nakupovali v průměru jeden cenný papír za necelých 86,- Kč. Nakoupili jsme za 12 000 Kč celkem 140 kusů cenných papírů a jejich hodnota na konci je 14 000,- Kč. Čáry, máry, fuk! Jsme v zisku 2000,- Kč. Toto je kouzlo pravidelných investic. Stačí jen disciplinovaně nakupovat a o víc se automaticky postará vážený průměr.

Další důelžitou věcí je, že při pravidelném investování použiváme aktivně řízené podílové fondy, které řídí portfolio manažer – oproti fondům ETF exchange trade funds, které jsou napojeny na určitý index, který kopírují (tyto fondy se používají spíše pro jednorázové investice). V době krize a recese právě aktivně řízený fond, který řidí kvalitní portolio manažer, může na danou situaci reagvat mnohem rychleji a lépe než počítač a index. Díky tomu může být propad menší než u pasivních fondů, ale jen v takovém případě, kde portfoliomanažer se svým fondem dokáže překonat trh (index).

Možná jste už slyšeli u aktivně řízených fondů, že se porovnávají s určitým benchmarkem (indexem). Pokud fond svůj benchmark dlouhodobě poráží, tak je velmi kvalitní a takový fond se vyplatí mít v portfoliu vice než ETF fond. Pokud fond svůj benchmark neporáží, tak se nejedná o kvalitní fond a je lepší držet ETF fond.

Další faktor, na který by si měl dát investor investující do ETF fondů nebo aktivně řizených fondů je, zda je portfolio zajištěno do České koruny či nikoliv.

V případě jednorázové investice do ETF fondů je riziko měny velké, indexové fondy nejsou vůbec do CZK zajištěny. To může mít zásadní vliv na celé portfolio v připadě kolísaní měn. Dolar za loňský rok oslabil vůči libře o 9,5% a vůči koruně dokonce ještě více. V takovém případě investor v ETF fondech ztratil přes 10%. Naším doporučením tedy je držet minimálně 50% v aktivně řízených fondech do CZK i za situace, kdy je větší celková nákladovost portfolia.

U aktivně řízených fondů je zajištění do CZK je velmi drahé a fondy musí platit poměrně dost procent na zajištění forwardů. U fondů, které investují v USD, stojí hedging (zajištění) do CZK pro období dvanácti měsíců 3,03%. U fondů, které investují v EUR, stojí dvnáctimesíční hedging 0,72%. Zde je vidět, jak se liší náklady na zajištění v euru a dolaru.

Není vhodné držet žádný typ 100% v celém portfoliu. Ideální je nějaký kompromis. Čím delší horizont, tím zajištění do CZK může být měnší. I tak bych v současné situaci držel minimálně 50% portfolia v CZK.

Sestavení portfolia

Ideální je držet část portfolia v ETF fondech, díky čemuž, jak už bylo řečeno, máte nižší nákladovost. A část pravidelných příjmů investujete do aktivně řízených fondů.

Možná se ptáte, od jaké částky má význam přemýšlet nad takto diverzifikovaným portoliem?

Pro takto diverzifikované portfolio bych doporučoval minimální jednorázovou investici cca. 2 000 0000,- Kč, z čehož minimálně 50% je v aktivně řízených fondech zajištěných do CZK a zbylých 50% je v ETF nezajištěných fondech. Pravidelnou investici bych doporučoval minimálně ve výši 20 000 – 30 000,- Kč. Celá výše pravidelné investice jde do aktivně řízených fondů z toho důvodu, že ETF fondy mají poplatek za pokyn a při takto nizkých částkách by to bylo velmi drahé. Minimální investice do ETF fondů je 200 000,- Kč, poměr cena za pokyn.

Nezávislé investiční poradenství

Možná se ptáte, kdo a jakým způsobem by vám měl radit ohledně investičního portfilia. V současné situaci najdete na trhu dva, respektive tři typy poradců či bankéřů, kteří vám mohou radit ohledně investic.

Prvním typem poradců jsou zaměstnaci banky, osobní či privátní bankéři. Tito lidé dělají dobrou práci, disponují však omezeným portfoliem a budou nabízet jen produkty dané banky či nějaké zahraniční banky. Jejich nabídka není široká, i když někteří vám oproti minulosti již mohou nabízet více fondů jiných společností, přesto je tato nabídka nedostačující.

Další možnost spolupráce je s poradcem, který nabízí tzv. závislé poradenství. Poradce má možnost vybrat jakoukoliv investiční společnost na trhu, ale je odměňován formou provizí od dané společnosti. Tím je na dané společnosti zavislý a jeho poradenství nemusí být vždy objektivní. Může radit na základě výše provize.

Nezávislé investiční poradenství – poradce je placen vždy přímo klientem, od investičních společností nedostává provize a radí v nejlepším zájmu klientů a objektivně. Já osobně nové nabizím tento typ poradenství a na základě podnětů od klientů a investorů, se kterými se potkávám, jsem se rozhodl zavislé investiční poradenství ukončit. Zhruba 5% mým klientů jsem nabízel závislé investiční poradenství a 95% bylo nezávislé investiční poradenství, a přesto jsem se musel nazývat závislý investiční poradce. To byl hlavní důvod k mému rozhodnutí a mí klienti toto rozhodnutí velmi ocenili.Pokud chcete, aby se vám o peníze staral odborník, vyhledejte nezávislého investičního poradce.

Pokud by vás zajímalo více podrobností, neváhejte mi napsat či zavolat. Můžete se objednat na konzultaci olhedně sestavení portfolia zde

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.