Nadační
fond
V případě naplnění účelu nebo na základě rozhodnutí pověřené osoby či zakladatele lze nadační fond ukončit podle zakladatelské listiny a pravidel ukončení daného fondu. Svěřenský fond je zásadně složitější na ukončení a v praxi lze najít nespočet fondů, které kvůli špatně stanoveným podmínkám nebylo možné nikdy uzavřít.
Také to je jeden z mnoha důvodů, proč poslední dobou roste zájem o institut nadačního fondu. Majetné rodiny chtějí mít nad fondem kontrolu a zároveň svobodu v rozhodnutí, kdy ho ukončí.
Proč přemýšlet nad nadačním fondem?
Z hlediska zákonné definice se jedná o právní subjekt, který byl vytvořen za účelem shromažďování finančních prostředků a jejich přerozdělování na podporu určitého veřejně prospěšného účelu. Může být založen jednotlivcem, firmou či organizací a je řízen správní radou nebo představenstvem. Nadační fond je proto ideální volbou, která kombinuje ochranu rodinného kapitálu ve prospěch dané rodiny či rodinných příslušníků, případně jiných osob, s filantropií či charitou.
Hlavním cílem nadačního fondu je podpora a financování neziskových organizací, charitativních projektů, vzdělávání, vědeckého výzkumu, kultury, sportu nebo jiných společensky prospěšných aktivit. Nadační fond může také například poskytovat stipendia, granty nebo podporu jednotlivcům či skupinám u projektů s nutnou finanční pomocí.
Kniha
Práce s rodinným majetkem
podnikatelů z 90. let
V současné době spousta majetných rodin a podnikatelů z 90. let řeší převod majetku na další generaci. Někteří ale neví, jak tuto problematiku uchopit. Inspirujte se naší knihou, která vám pravděpodobně otevře cestu k tématům, nad kterými jste dosud nepřemýšleli.
Nadační fond jako alternativa ke svěřenskému fondu
V Sušánka & partneři se často setkáváme s rodinami, které zakládají tzv. rodinné nadační fondy za účelem podpory sebe samých a svých nejbližších příslušníků. Primárním účelem je v takovém případě podpora jejich ekonomických aktivit a zajištění odpovídajícího vzdělání, potřebné péče o zdraví, bydlení a dalších potřeb blízké i širší rodiny.
Některé rodiny tak využívají nadační fond jako alternativu ke svěřenskému fondu a jako nástroj pro předání majetku na další generace. To vše v kombinaci s ochranou vybudovaného rodinného majetku a charitativními či filantropickými projekty. Jako příklad můžeme uvést našeho investora, který do nadačního fondu vložil několik svých firem a v současnosti skrze něj provádí veškeré své podnikatelské a investiční aktivity ve prospěch finanční podpory své rodiny.
V praxi tak vidíme, že nadační fondy mají mezi investičními nástroji své místo z pohledu ochrany rodinného kapitálu, ale i filantropických projektů. Proto se jedná o nejčastěji volenou alternativu ke svěřenským fondům.
Je ale důležité poznamenat, že výše uvedené rozhodně neznamená, že nadační fond je obecně lepší volbou než svěřenský fond. Jak svěřenský, tak nadační fond mají své klady a zápory. Každý případ je individuální a je potřeba vyhodnotit a vhodně doporučit ten nejlepší nástroj, který je pro danou rodinu či jednotlivce a stanovené cíle vhodný.
Jan Sušánka, EFP
„Nejsme velká korporátní firma, jsme malá butiková firma s rodinným a podnikatelským přístupem.“
Spolupráce se
Sušánka & partneři
Pokud řešíte otázku svěřenských fondů, nadačních fondů nebo holdingu, domluvte si s námi nezávaznou schůzku. Naši externí kolegové z PKF APOGEO, specializující se na problematiku transakcí, navrhnou individuální řešení na míru právě pro váš případ.