Aktivní nebo pasivní? Proč ne oba?
V posledních letech se na váze aktivně řízené fondy vs. pasivně řízené fondy převážil jazýček výrazně na stranu nízkonákladových pasivně řízených ETF fondů
V posledních letech se na váze aktivně řízené fondy vs. pasivně řízené fondy převážil jazýček výrazně na stranu nízkonákladových pasivně řízených ETF fondů. Vyplývá to zejména z dat z amerického trhu, kde v posledních letech dochází k silnému přesunu aktiv investorů z aktivně řízených fondů do pasivních ETF. Důvodů je hned několik – nízká nákladovost, vysoká transparentnost a vysoká efektivita trhů, která aktivním manažerům snižuje pravděpodobnost dosáhnout tzv. alfy. Tedy vyššího výnosu při stejném riziku.
Existuje několik studií, které prokazují, že jen hrstka aktivních manažerů dokáže po odečtení svých nákladů dlouhodobě překonávat pasivně řízený index. Studie Morningstar například ukazují, že za posledních 10 let pouze 24% aktivně řízených fondů v kategorii large cap akcií překonalo pasivně řízené fondy.
My však věříme, že otázka aktivní vs. pasivní není černobílá, a že optimální přístup je využít to nejlepší z obojího. Zatímco využitím pasivních fondů můžete snížit celkovou nákladovost vašeho portfolia, doplněním portfolia o pečlivě vybrané aktivní správce mu můžete přidat i na výkonnosti. Pro dosažení takového výsledku však musíte mít smysluplný proces, který je strukturovaný a opakovatelný.
Při rozhodování, zda využít aktivně řízený fondy si každý musí položit zásadní otázku. Dokáži najit správce, který patří mezi top 10% a dokáže dlouhodobě překonávat index? Pokud ano, může mít zařazení takového fondu do portfolia pozitivní vliv na jeho celkovou výkonnost. Důležité je tedy mít jasno v tom, co jsou rozhodující faktory pro úspěch aktivně řízeného fondu v dlouhém období.
Kdy využít aktivně řízené fondy
Úspěšná aktivní strategie závisí na 3 kritických elementech:
Talent. Pokud má manažer dlouhodobě překonávat trh, potřebuje talent. Což představuje mnohem víc než chytré nápady a výjimečné schopnosti. To předpokládá silný analytický tým, časem prověřenou filosofii, a jasný, konzistentní investiční proces. Ve VHI se proto opíráme o práci více než 120 nezávislých analytiků ze společnosti Morningstar, kteří mají precizně definovaný proces hodnocení fondů. Díky němu jsme pak schopní najít ty aktivní manažery, kteří mají největší šanci dlouhodobě překonávat pasivní fondy.
Náklady. Celkový výnos portfolia se skládá z výnosu podkladových aktiv mínus investiční náklady. Čím vyšší investiční náklady, tím nižší pravděpodobnost, že aktivní manažer překoná index. Takže i u aktivně řízených fondů je velmi důležitým parametrem celková nákladovost fondu.
Trpělivost. Ta může být pro investory velkou výzvou, a proto porovnávání čtvrtletních výsledků dokáže napáchat mnoho škod. Vanguard sledoval všechny aktivní fondy, které byly investorům v Anglii dostupné před 15 lety, a porovnal jejich výnosy s odpovídajícími indexy. Z 9 % fondů, které dokázaly index v tomto období překonat, zaznamenala více než polovina z nich tři po sobě jdoucí roky s podvíkonností. Je tedy potřeba si uvědomit, zda máte vy, a případně vaši klienti, trpělivost taková období ustát a udržet si důvěru v manažera, kterého jste vybrali.