Private
equity
Private markets strategie zahrnují:
✺
Venture capital
✺
Private equity
✺
Buyout/IPO
✺
Private debt
Zájem o private equity strategii v České republice neustále roste. Investory stále více lákají investice do soukromého kapitálu. Je však potřeba si uvědomit, že investoři, kteří se rozhodnou investovat do soukromého kapitálu, vstupují do odlišného investičního prostředí. Vyšší výnosnosti lze na těchto trzích dosáhnout při efektivním plánování peněžních toků a precizním řízení likvidity.
To je také jeden z důvodů, proč investování do soukromého kapitálu doporučujeme především velkým investorům, kteří disponují investičním kapitálem ve výši stovek milionů korun. Pokud mají investoři menší kapitál, nemusí pro ně investice do soukromého kapitálu představovat vhodnou součást investičního portfolia vzhledem k jeho méně likvidnímu charakteru a minimální potřebné výši kapitálu pro dostatečnou diverzifikaci.
Venture capital
& private equity
Jedná se o formu investování do soukromého kapitálu označovaného jako private equity. Všechny takové investice označujeme jako součást private equity strategie. Můžeme je dále dělit podle toho, do jakých projektů či fondů investice míří a v jakém časovém období investování probíhá.
Pokud jste investor, který přemýšlí o vytvoření globální private equity strategie, a disponujete minimálně 6 miliony švýcarských franků, ozvěte se nám skrze kontaktní formulář a domluvte si s námi nezávaznou konzultaci.
Leveraged buyout (LBO)
Někdy je označován jako tzv. pákový odkup. Jedná se o situaci, kdy je společnost (nebo minimálně 50 % jejího podílu) zakoupena kombinací financování pomocí dluhu a vlastního kapitálu. Toto financování je často zabezpečeno peněžním tokem samotného podniku, který slouží jako kolaterál k zajištění a splácení úvěrů.
Management buyout (MBO)
Označuje další z možností odkupu, kdy někdo z vedení společnosti koupí společnost od vlastníka či vlastníků. Členové managementu, kteří provádí MBO, nakupují vše, co souvisí s podnikáním. Financování takové transakce obvykle pochází z kombinace osobních zdrojů, úvěrů věřitelů a externích investorů nebo zdrojů prodejce.
Capital calls
neboli svolání peněz
Capital calls, známé také jako „svolání peněz“, jsou běžnou praxí v oblasti private equity a venture capital fondů. Investoři v těchto fondech jsou vyzváni k poskytnutí finančních prostředků, když fond oznámí, že potřebuje získat určitý podíl (obvykle ve výši 10 až 50 %) z celkového závazku, který činí například 500 tisíc dolarů.
Některé fondy mají „pomalé callování“, během něhož postupně sbírají 100 % závazku v průběhu 5 let. Každý rok tak od investora požadují přibližně 20 % částky. Na trhu však můžeme najít i fondy, které provádějí „rychlé callování“ s maximální dobou shromažďování prostředků v průběhu 2 let, kdy každý rok požadují zaplacení až 50 % z celkového závazku.
Důležitým aspektem capital calls je to, že probíhají vždy v rámci investičního období (tzv. investment period), které je investorovi oznámeno daným fondem v předstihu. Investiční období obvykle trvá 5 až 6 let a jeho délka závisí na zvolené strategii fondu. Fond v tomto období aktivně investuje do různých projektů a naopak neprovádí žádné prodeje či tzv. exity. Cílem je zajistit, aby do konce období byly investovány všechny dostupné finanční prostředky fondu, tedy dosáhnout 100% alokace kapitálu do projektů.
Direct investments
Strategie označované jako direct investments jsou mezi investory stále oblíbenější, a to zejména u kategorií VHNWI a UHNWI a mezi institucionálními investory.
Direct investments oslovují zejména rodinné kanceláře, tzv. family office a multi family office, protože eliminují poplatky za správu účtované investičními firmami. Zajímavé jsou ale také proto, že investice mohou lépe odpovídat hodnotám a myšlení investora. Přímé investice umožňují diverzifikaci portfolia mimo tradiční nástroje. Investor si tak může vybrat projekt, který je mu nejbližší, a nemusí se podřizovat investiční strategii nebo filozofii stanovené fondem.
Klientům doporučujeme, aby nejprve investovali do private equity či venture capital fondu a teprve následně vstoupili do direct investments jako co-investoři. Tato varianta nám připadá bezpečnější než začít hned s nejrizikovějšími pozicemi v oblasti direct investments. Pokud si vybavíte naše čtyřúrovňové rizikové portfolio, tak v případě direct investments podstupujete nejvyšší možné riziko.
Zastáváme názor, že k této oblasti se musíte proinvestovat. Pokud se rozhodnete jít do této strategie a neinvestujete v rámci některého z nabízených fondů, neměli byste se soustředit pouze na jeden projekt. Je vhodné držet alespoň 10 investičních pozic a riziko diverzifikovat.
Pokud zohledníme, že minimální vklad do jednoho projektu činí 100 tisíc eur, pro strategii direct investments potřebujete přibližně 1 milion eur. V takovém případě by pro strategii private equity byl potřebný majetek ve výši alespoň 100 milionů korun nebo více, aby nedocházelo k předimenzování portfolia. V našem případě pro strategii direct investments doporučujeme majetek alespoň na úrovni 250 milionů korun.
Semi-liquids fondy a open ended fondy
V private equity světě nalezneme zejména uzavřené fondy, které investují nejčastěji ve formátu 10 let + 2 roky. Investor se tak rozhoduje, zda vstoupí do fondu, který vlastně uzamyká finanční prostředky minimálně na 10 let.
Pro spoustu investorů představuje takové uzavření peněz nejistotu. Co kdyby je v průběhu let potřebovali zpět? Velké privátní banky umí nabídnout v rámci private equity strategie fondy označované jako semi-liquids. V tomto případě se nejedná o uzavřené fondy a lze z nich v horizontu 1 až 2 roků vystoupit. V případě významnější urgence je možné tak učinit i dříve, ale v takovém případě si fond účtuje výstupní poplatek ve výši 5 %.
Tyto fondy jsou u investorů z řad VHNWI a UHNWI velmi oblíbené a na těchto nástrojích staví hlavní část svého portfolia pro private equity, doplněného o klasické uzavřené fondy, fondy zaměřené na direct investments a co-investice.
Fondy tohoto typu mívají zaměření na:
Private debt
Private debt představuje soukromé financování, což znamená, že jde o úvěry nebo jiné formy dluhového financování poskytované soukromými subjekty, jako jsou banky, hedge fondy nebo soukromé kapitálové společnosti. Hlavním cílem private debt je nabídnout firmám i jednotlivcům flexibilní a přizpůsobitelný zdroj financování.
Na zavedených trzích, jako jsou ty v USA nebo Evropě, je soukromý dluh často využíván pro financování různých finančních operací, jako jsou odkupy společností (buyouts). Avšak private debt může být také využíván jako zdroj kapitálu pro expanzi nebo k financování akvizičních aktivit, tedy při nákupu jiných společností.
Má smysl do
private debt
investovat?
Ano, ale s rozmyslem. Tento typ investic doporučujeme jen investorům z kategorie VHNWI a UHNWI, kteří mají majetek natolik velký, že si mohou dovolit tento typ investice. Důkazem oblíbenosti těchto fondů ve světě je růst poptávky investorů.
V Sušánka & partneři doporučujeme do těchto fondů vstupovat přes velkou švýcarskou či americkou privátní banku, která je tvůrcem trhu. Detailně analyzuje riziko daného fondu a jako exkluzivní partner nabízí investorům zajímavé podmínky.
Zároveň by si investoři měli uvědomit, proč private debt v portfoliu vlastně mají nebo chtějí mít. Většina investorů má private debt v portfoliu ze dvou důvodů. Jednak jako alternativu ke klasickému dluhopisovému investování přes veřejně obchodovatelné dluhopisy. Zadruhé jako doplněk k private equity strategii. Private debt je tedy zároveň nástroj, který generuje pravidelný tok peněz a přináší likviditu, na kterou se může investor spolehnout.
Řízení likvidity v oblasti private equity je klíčové. A právě private debt pomáhá generovat hotovost, kterou investoři následně mohou investovat v podobě „callu“ do velkých private equity fondů.
Na grafu můžete vidět porovnání asset class, kde právě zmiňovaný private debt (označený jako loans) dosahuje tento rok druhý nejlepší výnos po indexu S&P 500. Soukromé financování firem je v zahraničí stále populárnější, zejména v USA.
Na dalším grafu můžete vidět, z jakých oblastí se skládá soukromé financování (private debt). Největší podíl má přímé financování dluhu. Kombinace dále obsahuje zvláštní situace financování dluhu, mezaninové financování, problémový dluh (financování) a tzv. venture
Příklad portfolia
pro investory
s majetkem
10 milionů
dolarů a více
V Sušánka & partneři investory umíme nasměrovat do předních českých venture capital fondů a zároveň v oblasti private equity spolupracujeme se švýcarskými, americkými a singapurskými privátními bankami. Právě až při spolupráci s velkými světovými privátními bankami, které dokážou naše investory dostat do těch největších světových private equity fondů, jsme zjistili, o čem je vlastně světová strategie private equity.
GLOBÁLNÍ ETF PORTFOLIO
PRIVATE EQUITY PORTFOLIO
Proč si vybrat právě společnost Sušánka & partneři?
V Sušánka & partneři investory umíme nasměrovat do předních českých venture capital fondů a zároveň v oblasti private equity spolupracujeme se švýcarskými, americkými a singapurskými privátními bankami. Právě až při spolupráci s velkými světovými privátními bankami, které dokážou naše investory dostat do těch největších světových private equity fondů, jsme zjistili, o čem je vlastně světová strategie private equity.
Využijte naše zkušenosti
pro vaše investiční úspěchy
Pokud jste investor, který přemýšlí o vytvoření globální private equity strategie, a disponujete minimálně 6 miliony švýcarských franků, ozvěte se nám skrze kontaktní formulář a domluvte si s námi nezávaznou konzultaci.