Svěřenský
fond a trust
Svěřenský fond slouží podobně jako holding k ochraně rodinného majetku a řízení rizik. Tato forma dává zakladateli větší pravomoci k určení toho, jakým způsobem bude rodina s majetkem nakládat.
Při zakládání svěřenského fondu neboli trustu lze přesně a jasně definovat, kdo bude majetek čerpat. Zakladatel může určit, za jakých podmínek lze majetek ze svěřenského fondu čerpat a kdo má na daný majetek a nakládání s ním nárok. Pokud stanovené podmínky nejsou splněny, nárok na majetek nevzniká.
Jednou z možností je také vyčlenění části majetku na charitu či filantropii. Touto částí majetku rodina disponuje podle svých vlastních zásad za účelem investování do společenského přesahu a přínosu pro společnost jako takovou. Častou motivací pro tuto volbu je snaha vrátit společnosti to, že jste mohli vybudovat úspěšnou firmu.
V současné době je vidět, že české rodiny využívají trusty ze dvou hlavních důvodů. Jednak jako pojistku před smrtí, kdy svěřenský fond vznikne až smrtí zůstavitele (zakladatele). A také z důvodu předání majetku během života na další generaci, kdy zakladatel chce zároveň mít pod kontrolou, že o majetek, který během života vybudoval, rodina nepřijde svými špatnými rozhodnutími.
Svěřenský fond lze založit podle různé jurisdikce. Nejčastěji se zakládají svěřenské fondy podle české jurisdikce, popřípadě ve formě lichtenštejnského trustu.
Svěřenské fondy v ČR
Rekodifikací občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) byl dne 1. ledna 2014 do české právní úpravy zaveden nový pojem „svěřenský fond“. Tento pojem je upraven ve IV. oddílu § 1448 až § 1474.
Svěřenský fond je soubor majetku bez právní subjektivity vyčleněný zakladatelem ke stanovenému účelu, držený a spravovaný svěřenským správcem ve prospěch stanovené osoby, tzv. beneficienta (obmyšleného).
Vyčleněný majetek přestává být vlastnictvím toho, kdo jej do svěřenského fondu vložil, a stává se tak majetkem bez vlastníka.
Nárok na prospěch z tohoto majetku má dle podmínek svěřenského fondu, tzv. statutu, výhradně určený benificient.
Základní znaky svěřenského fondu
✺
Nemá právní subjektivitu
✺
Má daňovou subjektivitu
✺
Anonymita zakladatele a vlastnictví majetku
✺
Benevolence při úpravě vztahů uvnitř svěřenského fondu
✺
Dominance soukromoprávního dohledu nad svěřenským fondem
✺
Oddělení právního vlastnictví majetku a ekonomického prospěchu z něj
Svěřenský fond jako součást celkové rodinné
struktury pro ochranu rodinného kapitálu
Svěřenský fond není v právním řádu neznámý, úpravu svěřenství nalezneme už v rakouském občanském zákoníku platném od roku 1811 až do 2. července 1924, kdy byl tento institut zrušen a na dlouhou dobu zcela utlumen. K opětovnému zavedení svěřenských fondů do českého právního řádu došlo až rekodifikací občanského zákoníku dne 1. ledna 2014. Česká republika tehdy využila jako předlohu pro svěřenský fond občanský zákoník kanadské provincie Quebec (Civil Code of Quebec), která má tento právní instrument úspěšně zavedený od 1. ledna 1994. V současné době stoupá nejen v České republice obliba a zakládání svěřenských fondů.
Zajímají vás náležitosti svěřenského fondu a chtěli byste vědět, jak vám může pomoci? V Sušánka & partneři jsme na tuto oblast skuteční odborníci. Jan Sušánka, EFP získal v roce 2019 certifikaci pro poradenství, zakládání svěřenských fondů a znalosti pro výkon funkce svěřenského správce.
Jak založit svěřenský fond?
Svěřenský fond vzniká zápisem do evidence svěřenských fondů nebo smrtí zůstavitele v případě, že jde o svěřenský fond zřízený za tímto účelem, tedy pro případ smrti. Do fondu lze vložit i obchodní majetek (podíly) ve firmách.
Ve smlouvě je následně definován účel fondu, ze kterého je zřejmé, zda jde o svěřenský fond veřejně prospěšný, nebo soukromý. Svěřenský správce se zaváže tento majetek držet a spravovat (akceptace ve smlouvě). Zakladatel na závěr ustanoví formou notářského zápisu statut fondu.
Není-li uvedena doba trvání svěřenského fondu, platí, že fond je zřízen na dobu neurčitou. Svěřenský fond vznikne v okamžiku, kdy svěřenský správce přijme pověření k jeho správě. Pokud je svěřenských správců více, stačí, když pověření přijme alespoň jeden z nich. Byl-li však svěřenský fond zřízen pro případ smrti, vznikne až v okamžiku úmrtí zůstavitele.
Struktura svěřenských
fondů a trustů v ČR
Kategorie svěřenských fondů
✺
Ochranný svěřenský fond
✺
Obchodní svěřenský fond
✺
Investiční svěřenský fond
✺
Zajišťovací svěřenský fond
✺
Rodinný svěřenský fond
✺
Diskreční svěřenský fond
✺
Testamentární svěřenský fond
Druhy majetku vyčleněného
do svěřenského fondu
✺
Finanční majetek
✺
Hmotný majetek
✺
Nehmotný majetek
✺
Neexistující majetek
Princip fungování svěřenských fondů a trustů
Proč založit svěřenský fond?
V případě rodiny:
✺
Finanční zabezpečení v penzi
✺
Zajištění sebe a svých blízkých
✺
Ochrana náhle nabytého majetku před lehkovážným nakládáním
✺
Ochrana majetku před exekucí
✺
Ochrana zájmů a životních potřeb obmyšlených osob
✺
Vytvoření ekonomické základny
✺
Převod majetku na další generaci
✺
Charitativní účely
V případě fyzické osoby:
✺
Mezigenerační transfer a uchování majetku
✺
Péče o zestárlé rodiče
✺
Ochrana dědictví
✺
Skrytí vlastnictví a původu jakéhokoliv vyčleněného majetku
✺
Zamezení neuvážlivého a rozmařilého utrácení peněz
✺
Udržení celistvosti majetku a ochrana rodinného jmění
✺
Hmotné zabezpečení nezletilých, studujících nebo marnotratných dětí
V případě právnické osoby:
✺
Nástupnictví
✺
Způsob vyplácení zaměstnaneckých bonusů
✺
Zajištění správy právnické osoby
✺
Alternativa k zaměstnaneckým benefitům
✺
Ochrana před insolvenčním řízením
✺
Zajištění veřejně prospěšné činnosti
✺
Zachování anonymity vlastnických struktur obchodních společností
✺
Rozdělení majetku mezi společníky nebo jiné osoby
Pokud přemýšlíte nad založením svěřenského fondu, ozvěte se nám. S našimi partnery z oblasti tvorby holdingových struktur a nadačních fondů pro vás navrhneme to nejlepší řešení, které zajistí vás i vaši rodinu. Při osobní schůzce společně vyhodnotíme, jakým směrem se společně vydat pro minimalizaci rizik a odpovědnou správu rodinného majetku.
Správa svěřenského fondu
Zakladatel svěřenského fondu jmenuje, dohlíží a odvolává profesionálního svěřenského správce. Svěřenský správce má povinnost vykonávat funkci řádného hospodáře a plnit vůli zakladatele, která je uvedena ve statutu fondu. Správcem svěřenského fondu se může stát každý svéprávný člověk, právnická osoba, pokud to stanoví zákon, nebo více osob současně.
Správcem svěřenského fondu může být také přímo zakladatel či obmyšlený svěřenského fondu. V takovém případě musí mít svěřenský fond ještě jednoho správce jako třetí nezávislou osobu a správci musí právně jednat společně.
Kniha
Práce s rodinným majetkem
podnikatelů z 90. let
V současné době spousta majetných rodin a podnikatelů z 90. let řeší převod majetku na další generaci. Někteří ale neví, jak tuto problematiku uchopit. Inspirujte se naší knihou, která vám pravděpodobně otevře cestu k tématům, nad kterými jste dosud nepřemýšleli.
Jaká je cena založení svěřenského fondu?
První konzultace ohledně problematiky založení svěřenského fondu je v Sušánka & partneři zdarma.
Na prvním setkání společně prodiskutujeme, zda je vůbec svěřenský fond pro vás vhodným řešením. Pokud se rozhodnete ve spolupráci pokračovat, cena za poradenství se pohybuje v jednotkách tisíc korun za konzultační hodinu. Je potřeba si uvědomit, že každý svěřenský fond je tvořen individuálně. Cena se proto vždy liší dle plánované velikosti fondu, potřeb a účelu zakladatele fondu. Cena za samotné založení svěřenského fondu se pohybuje v jednotkách desítek tisíc korun a výše. Celková částka se odvíjí od náročnosti a účelu svěřenského fondu.
Zánik svěřenského fondu
Uplyne-li doba, na kterou byl svěřenský fond zřízen, a pokud je dosaženo účelu, pro který byl zřízen (nebo rozhodne-li tak soud), správa svěřenského fondu končí. V případě, že byl svěřenský fond zřízen za soukromým účelem, končí jeho správa i v momentě, kdy se všichni obmyšlení vzdají práva na plnění ze svěřenského fondu. Ukončení správy ale nevede současně k zániku celého svěřenského fondu, protože tím okamžikem by ztratil povahu samostatného vlastnictví.
Při zániku správy svěřenského fondu vydá svěřenský správce majetek tomu, kdo na něj má právo. Má se za to, že na majetek má právo obmyšlený, a pokud není, tak zakladatel svěřenského fondu. Není-li žádný z nich, připadá majetek do vlastnictví státu. Svěřenský fond tedy zaniká až převodem majetku do vlastnictví oprávněné osoby.
Jan Sušánka, EFP
„Nejsme velká korporátní firma, jsme malá butiková firma s rodinným a podnikatelským přístupem.“
Spolupráce se
Sušánka & partneři
Pokud přemýšlíte nad založením svěřenského fondu, ozvěte se nám. Během úvodní konzultace společně zjistíme, zda je pro vás tento produkt vhodný. Vy se následně můžete informovaně rozhodnout o dalším potenciálním postupu.