Direct indexing (přímé indexování)
Na konci září se naše společnost zúčastnila třídenní investiční online konference od společnosti Morningstar v Chicagu.
Na konferenci mě hodně zaujalo téma Direct indexing, tzv. (přímé indexování). Toto téma je čím dál více zmiňované ve Spojených státech, v Evropě ještě není vůbec nabízeno a také to tak dalších pár let bude.
O přímém indexování (direct indexing) se ve Spojených státech mluví čím dále více jako o budoucnosti investování. Nahradí přímé investování investice do tzv. pasivních fondů (ETF či indexové fondy). Dle mého názoru je na to brzy odpovědět. Záleží, jaký zájem o přímé indexování bude ze strany investorů. Dle dat Morningstaru se přímému indexování předpovídá velká budoucnost. V roce 2019 byl příliv do direct indexingu 0,3 bilionů USD a v roce 2030 by se mělo jednat o 4,7 bilionů USD.
Zdroj: www.morningstar.com
Jak tedy přímé indexování funguje?
Přímé indexování není vhodné pro každého investora, minimální limit majetku, aby investování od direct index dávalo smysl, je cca 80 – 100.000 USD, tedy cca něco přes 2 mil. českých korun. V přímém indexování, v porovnání s ETF fondy, nakoupíte na S&P 500 konkrétní akcie daných společností a máte stejné složení jako dané ETF fondy, které se veřejně obchodují na burze.
Možná si říkáte, že v tom není rozdíl – není. Jako investor si ale můžete vybrat. Například se Vám z nějakého důvodu nelíbí akcie Amazonu, nenakoupíte si tedy váhu a zastoupení Amazonu. Nebo jste CEO DocuSign a máte velkou váhu v zaměstnaneckých akciích, tak si vyčleníte z portfolia váhu a pozici DosuSignu.
Další variantou je, že jako investor dáváte přednost společensky odpovědným firmám, tudíž si do portfolia nakoupíte jen firmy, které se chovají společensky odpovědně.Druhým hlavním faktorem je daňová optimalizace přímého indexování. Pozice, které máte ve ztrátě, můžete v danou chvíli prodat a nechat si jen ziskové pozice, a tím udělat daňovou optimalizaci. Ve srovnání s ETF fondem toto můžete udělat jen na úrovní fondu, nakoupit a prodat ETF fond u přímého indexování můžete i na úrovní pozice. Dle odhadů a zkušeností s daňovou optimalizací přes přímé indexování může optimalizace daní přinést investorům 1 bazický bod výnosu navíc.
Cenová politika přímého indexování vychází výše o cca 0,15 – 0,35 % ve srovnání s ETF fondy. ETF fondy jsou stále o něco levnější. Jakmile se dostanou náklady za tranding na nulu začne srovnání s ETF fondy vycházet lépe. Další nevýhodou ve srovnání s ETF fondy je, že v přímém indexování můžete nakoupit jen akcie a žádný jiný investiční instrument.
Světoví hráči (správci) vidí velký potenciál v přímém indexování a nakoupili providery, kteří přímé indexování nabízejí. Naposledy se tak ke společnostem JP Morgan a Blackrock, které mohou direct indexing nabízet, připojila společnost Vanguard.
Já osobně se domnívám, že ETF fondy budou mít na trhu své místo. Nicméně mi přímé indexování ze strany optimalizace daňových ztrát dává pro určitý segment investorů velký smysl. Uvidíme, jak dlouho bude trvat, než se přímé indexování dostane do Evropy a České republiky. Určitě na to chceme být připraveni.
Pokud jste investor, který přemýšlí a chce investovat své volné prostředky, máte majetek ve vyšších desítkách či stovkách milionů korun a uvažujete o možné spolupráci, můžete se zdarma zaregistrovat do naší členské sekce zde: https://jansusanka.cz/investice/clenska-sekce/
Zároveň spolupráci s námi můžete zahájit od 2 milionů korun. Ovšem v případě, že byste chtěli, aby se o Vás staral Jan Sušánka (majitel a investiční poradce společnosti), je potřeba mít kapitál v hodnotě 20 milionů či se k němu v krátkodobém až střednědobém horizontu dostat.
Nezávaznou konzultaci zdarma si můžete s námi domluvit zde:https://jansusanka.cz/nezavazna-konzultace
Zdroj: www.CNBC.com