Konflikt Ukrajina vs. Rusko a reakce kapitálových trhů
Ruska vs. Ukrajina. Jak se může vyvíjet geopolitická krize? Jak budou reagovat kapitálové trhy a jak se na zvýšenou volatilitu připravit z pozice investorů.
Celý svět sleduje události na východě Evropy mezi Ukrajinou a Ruskem. Politická situace není dobrá. Válečný konflikt je na spadnutí. Zaútočí Rusko na Ukrajinu? Spekuluje se, že by ke konfliktu ze strany Ruska mohlo dojít každým dnem.
Co to znamená pro kapitálový trh, pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu? Pojďme se na situaci podívat ze strany investorů a investování.
Pokud dojde k válečnému konfliktu, trhy to určitě rozhodí a my můžeme očekávat velkou volatilitu. Co trhy nemají rády, je stres a nejistota z budoucnosti. To určitě bude průvodním jevem i při válečném konfliktu Ruska proti Ukrajině.
O víkendu došlo k další eskalaci konfliktu. Volatilita na trzích příští týden může být velká. Dle bezpečnostního analytika jedná se o válku nervů a blafování ze strany západu a Ruska.
V tabulce níže můžete vidět reakci amerického indexu S&P 500 během válečných konfliktů.
Zde jsou příklady válečných konfliktů od roku 1941 od útoku na Pearl Harbor až po události v roce 2021. Zde byl pro trhy nejhorší právě útok na Pearl Harbor. Jednodenní nejnižší pokles indexu byl – 3,8 procentních bodů. Index oslabil v tomto období o- 19,8 bodů a návrat zpět na původní hodnotu před poklesem trval 307 dní.
Průměr indexu ve válečných obdobích v letech 1941 – 2021 byl následující: jednodenní největší propad -1,1 %, celkový propad – 4,6 %. Návrat zpět na hodnoty před poklesem trval v průměru 43,2 dní.
Pokud ke střetu dojde, musíme se připravit na volatilitu akciových indexů, zejména evropských, ale i amerických. Konflikt bude mít ekonomický dopad na státy a měny států v jeho okolí. Zejména polský zlotý a Varšavská burza by tento válečný konflikt hodně pocítily.
Nadále bude posilovat ropa a komodity včetně elektřiny. Investoři se při velké volatilitě indexů budou vztahovat k bezpečnějším aktivům, než jsou akcie. Těmi jsou zejména americké státní dluhopisy, zlato dolar a švýcarský frank. To jsou aktiva, kterým se v době konfliktů převážně daří.
Region Evropy a měny evropských států budou vlivem válečného konfliktu pod tlakem. Americká ekonomika a akciové indexy by měly být oproti Evropě v lepší kondici a zde by volatilita na kapitálových trzích měla být prozatím menší. V případě, že by se do konfliktu zapojilo více zemí včetně USA, velká volatilita by se přesunula i do amerického regionu.
V současné době je stále velkou otázkou, zda ke konfliktu v následujících dnech dojde. Dle historie si umíme představit zvýšenou krátkodobou až střednědobou volatilitu a nervozitu na trzích.
Dlouhodobí investoři by měli zůstat klidní a neměli by se konfliktem nechat znepokojit. Naopak, díky zvýšené volatilitě se může objevit velká příležitost k nákupu akcií ve slevě.
Investoři, kteří investují více v USA a na globálních trzích, by měli být klidní. Naopak investoři, kteří investují vetší část portfolia majetku v Evropě a jsou zaměřeni zejména na východní část Evropy, mohou pocítit zvýšenou volatilitu na v krátkodobém až střednědobém horizontu.
Pro další týdny bude platit zvýšená volatilita podle toho, jak budou přicházet zprávy z východu Evropy. Emoce investorů budou pracovat a investoři by si měli zakázat prodávat pozice v případě poklesu.