Investiční certifikáty

V dnešním článku bych se chtěl věnovat jestli má smysl nakupovat pro investory do portfolia investiční certifikáty. Domnívám se, že ne. Proč? Dozvíte se v článku.
Investiční certifikáty

V dnešním článku bych se chtěl věnovat jestli má smysl nakupovat pro investory do portfolia investiční certifikáty. Domnívám se, že ne. Poslední dobou nás kontaktovalo pár klientů, kteří jsou zároveň klienti privátních bank a chtěli od nás vypracovat odborný názor na již zmiňovaný investiční certifikát.

Proč nepořizovat investiční certifikát

Investiční certifikáty vydávají převážně banky a někteří obchodníci s cennými papíry. Tento produkt je ze strany banka nastaven, tak aby byl výhodný hlavně pro banku a né pro klienta). Právě ve většině případů dostane klient menší částku než do certifikátu vložil a v dobrém případě dostane jen vklad velmi výjimečně se stává, že klient vydělá.

Investiční certifikáty prodávají právě v hojném počtu privátní bankéři z důvodu, že se investiční certifikát jeví jako konzervativní investice, ale má to své, ALE na to se Vás nyní pokusím upozornit. Druhá věc je, že privátní bankéři jsou odměňování na základě zisku banky ne klienta. Což považuji za nešťastné a s tímto principem nesouhlasím. Jak může bankéř přinést klientovi přidanou hodnotu, když musí přinést bance zisk? Prodává a nabízí do portfolia takové produkty, kde má banka největší zisk a marži na úkor zisku klienta.

Jak investiční certifikát funguje

Certifikát obsahuje určité podkladové aktivu, které kopíruje určitý index. Nejčastěji se může jednat o akciový, dluhopisový, komoditní či úrokový. Investiční certifikáty se obchodují na burze jako akcie, kde je můžete koupit či prodat. Právě certifikátů je velká řada tzv. diskontní, garantované, ty které spekulují na pokles či růst nebo knock-out certifikáty.

Problém je ten, když si nakoupíte například garantovaný investiční certifikát, který kopíruje evropské akcie. První problém je ten, že nejčastěji prodávají na horizont 3-5 let, ale k takto krátkému horizontu není vůbec vhodná akciová investice.

Emisní podmínky certifikátu

Doporučujeme velmi důkladně nastudovat podmínky certifikátu a vyplacení zisku. Například investiční certifikát, který obsahuje koš evropských akcií vydělá 20 % emitent (nejčastěji banka) vyplatí 20 % zisku investorovi. Pokud ale koš akcií prodělá 20% investor dostane jen 100% vklad, a pokud koš propadne o 20 % a více, investor dostane například jen 70% ze svého vkladu. Takový typ certifikátů patří mezi ty lepší.

Knock out certifikát

Tento typ certifikátu je opravdu rizikový a chtěl bych před ním varovat. Funguje podobně jako garantovaný certifikát, také kopíruje určitý index. Problém nastává, že v emisních podmínkách je nastavena předem stanovena tzv. bariera, pokud dojde k proražení tzv. bariéry například – 40% z počáteční hodnoty, certifikát je ukončen a klient dostává vyplacenou tržní hodnotu a uplatní ztrátu – 40 %. Proto je velmi důležité číst emisní podmínky certifikátu a takové vůbec nekupovat. My doporučujeme certifikáty nekupovat vůbec.

Aktuální situace na trh investičních certifikátu

V současné době, kdy trhy padají, tak jsem se podíval na vybrané certifikáty jednotlivých bank a jak se vyvíjí  jejich situace například ve srovnání s našimi portfolii v době propadu akciových trhu a jestli nějaké už bariéru prorazily.

Jedna banka nabízí certifikát s bariérou 50% v roce 2023, což by znamenalo pro investora ztrátu 50%. Jedná se o velmi rizikový certifikát na rizikovost 6 ze 7 na stupnici tzv. SRRI. V současné situaci se obchoduje – 43,85% a jedná se o certifikát evropských bank. Pokud by byla jeho hodnota v roce 2023 na úrovní 50%, investor dostane vyplacenou aktuální tržní hodnotu.

Toto se může stát, ale pokud by k tomu nedošlo a hodnota by se nedostalo přes 0,642%, tak by investor dostal jen 100%. Představte si, že investujete na 5 let a nevyděláte vůbec nic. Z toho plyne, že takový produkt a investice na 5 let ze strany investora je zcela nevhodná.

My doporučujeme mít postavené individuální portfolio z nízkonákladových investičních nástrojů pro Váš horizont dle investičních nástrojů, které na daný horizont patří a určitě se nejedná o 100 % akcií u horizontu 5 let.

Naše 3 ze 4 portfolií samozřejmě klesají, ale největší propad byl cca  -18-20%. Jedno konzervativní, které je pro kratší horizonty bez větších pohybů roste. Za únor, kdy trhy zažily velký pád, tak portfolio pokleslo o – 0,12%. Od ledna do konce března, tedy přes období velkého propadu na trzích se portfolio zhodnotilo cca o 2,1%. V následujícím článku rozebereme toto portfolio do většího detailu.

Data portfolií i certifikátů k 31.3.2020

Pokud chcete od nás nezávislý názor na Vaše současné portfolio, tak nás kontaktujte či si rovnou s námi domluvte ONLINE KONZULTACI ZDARMA

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.