Jak se vám postarají privátní bankéři o peníze a majetek

Dnes mě zaujal jeden zajímavý článek na stránkách forbesu, kde ve spolupráci s nejmenovanou privátní bankou zveřejnili, jak investují čeští milionáři.
Kreditní karty

Dnes mě zaujal jeden zajímavý článek na stránkách forbesu, kde ve spolupráci s nejmenovanou privátní bankou zveřejnili, jak investují čeští milionáři. Dovolím si trochu s tímto článkem nesouhlasit, spíše bych ho nazval Jak investují peníze svých klientů čeští privátní bankéři.

V čem vidím zásadní problém?

Mají obavu, aby majetek klientovi příliš nepoklesl. Ideálně zainvestujte k nám váš celý majetek, my ho zatížíme poplatkem a moc vám nevyroste – zhodnocení 2% ročně je přece také fajn. Sice neporazí inflaci, ale to přece nevadí.

Problém je v tom, že privátní bankéři se moc nezabývají dlouhodobým plánem a strategií klienta. Nezjišťují, co má být výsledkem investice, jestli výběr renty či převod na další generaci.

Většina klientů nechce propad, to je pochopitelné. Nemají zkušenosti, takže jsou s dluhopisy a termínovanými vklady spokojení. Pro jejich peníze a dlouhodobý horizont je to ale smrtelná kombinace.

Většina klientů má v privátní bance uložené peníze, které jednou chtějí převést na děti, a tedy budou dlouhodobě investované. Proč tedy investovat ultrakonzervativním přístupem a přes 70% do dluhopisů, které mají nejnižší výnosy v historii a jsou některé dokonce v záporných sazbách?

Podíváme se na srovnání s portfoliem nejbohatších lidí na světě v roce 2019, kteří se označují za velmi konzervativní. Nechtějí o svůj majetek přijít, jejich cílem je porazit inflaci a přidat nějaké procento nad. I přesto investují cca. 26% do akcií. V dluhopisech mají jen cca. 18%, v nemovitostech cca. 15%, v alternativách 13% a v hotovosti 27,1%.

zdroj: worldwealthreport.com

I u nás ve společnosti mám pro konzervativní klienty portfolio, které obsahuje minimálně 24% akcií, je velmi málo volatilní a v během velkých propadů mezi únorem a březnem oslabilo jen o -0,05%. Za posledních šest měsíců dokonce portfolio generuje zisk téměř 5%. Toto portfolio je určené k výnosu na úrovni inflace plus přidaní nějakého procenta nad.

Negarantuji vám nejvyšší výnos, ale ochráním vaše peníze před inflací a dokáži vám je dlouhodobě zhodnotit o 4–6 %. Chcete takové portfolio?  Domluvte si s námi online konzultaci zdarma.

Investujte vždy s jasným plánem a cílem

Svým penězům byste měli určit jasný směr a cíl. Investujete-li na 10 let a více a plánujete-li z portfolia čerpat rentu nebo jednou předat majetek další generaci, nedovolte vašemu poradci či privátnímu bankéři, aby vám do portfolia dal více než 25% dluhopisů.

Většina našich klientů se velmi podobá klientům privátních bank a jsou konzervativní, ale mají v portfoliu akcie dle rizikového profilu cca. 30 -70%.

Vyberte si vždy jednoho partnera, kterému budete důvěřovat

Mějte k sobě takového člověka, který je odborník, profesionál, umí vás jako klienta nasměrovat a určit jasnou strategii. Jedině tak bude mít pro vás přidanou hodnotu a s takovým člověkem má smysl spolupracovat. Pokud to lze, vybírejte si takového partnera, který je odměňován na základě zisku, tj. kolik vydělá vám a ne kolik vydělá dané investiční společnosti.

Privátní bankéři jsou bohužel odměňováni na základě výnosu bance. Jak to vypadá? Klienti privátních bank mají v portfoliu často produkty, které vůbec nepotřebují, jsou drahé a s vysokou marží, a to jen kvůli tomu, aby bankéř dostal prémie.

Často se v bankách některé produkty „balí“ do speciálních strukturovaných produktů jako investiční certifikáty, které jsou nevýhodné pro klienta a skoro vždycky výhodné pro banku.

Pokud chcete sestavit investiční portfolio, které vydělává pár procent nad inflaci, a jde vám převážně o to svůj majetek ochránit, kontaktujete nás a domluvte si online schůzku zdarma. Můžeme probrat vaše současné portfolio  a pomoci s tvorbou portfolia nového, které vám bude generovat pasivní příjem.

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.