Trhy i nadále klesají

Poklesy na trzích pokračují a emoce investorů je jedno velké téma. Ukázalo se, že tento týden byl volatilnější než ten předešlý. Vše se odvíjí od epidemie a ropné válce mezi Saúdskou Arábii a Ruskem.
Trhy i nadále klesají

Poklesy na trzích pokračují a emoce investorů je jedno velké téma. Ukázalo se, že tento týden byl volatilnější než ten předešlý. Vše se odvíjí od epidemie a ropné válce mezi Saúdskou Arábii a Ruskem.

Ropa propadla o téměř o 30%. Globální akcie odepsaly od začátku roku téměř 26%, a za poslední týden téměř 17%. Z vrcholu se se globální akcie propadly téměř o 30%. Následující pondělí globální trhy opět poklesly navzdory snížení základní úrokové míry na nulovou sazbu americkou centrální bankou. Nakonec více padaly trhy v USA, a to cca. o 12 %. Současně se americké akcie (přesněji americký index S&P 500) dostávají blízko dnu z prosince 2018 a atakují hranici 2386 bodů.

Většina centrálních bank po celém světě nyní snižuje základní úrokové sazby (pokud mají kam). ČR dnes snížila základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1,75%. Všechny centrální banky světa se snaží podpořit své ekonomiky a dodat na trh likviditu a klid.

 

Investoři ve strachu a panice

Je k tomu důvod? Pro dlouhodobé investory z našeho pohledu úplně ne, i když chápeme nepříjemnost situace, kdy portfolio propadne o desítky procent a každým dnem či týdnem se ještě zvětšuje.

Denně dostáváme otázky, jak se chovat na trhu a co teď na trzích dělat. Doporučujeme nedělat vůbec nic. V současné situaci je nejlepší zapomenout, že máte nějaké investiční portfolio. Věnujte se svým koníčkům, dětem a věcem, které máte rádi. Toto období přejde a pak se zase vrátíte ke svým penězům, které časem budou mít stejnou a časem dokonce větší hodnotu něž před pádem.

Pokud k vaší investici ještě pravidelně investujete, doporučujeme v tom pokračovat. Nabízí se otázka, jestli investici nenavýšit z důvodu levnější ceny nebo přidat jednorázovou investici.

Pokud jste investor, který přemýšlí o investicích, tak současné ocenění akcií (tzv. hodnota fair value) je pod férovou hodnotou akcie, a proto se vyplatí nakupovat.

Pokud vstupujete dnes na trhy, tak doporučujeme hotovost rozdělit na dvě až tři části. První zainvestujte hned, druhou po dalším poklesu o 10% a třetí pak v případě, že by trhy spadly ještě o dalších o 5-10%.

Nejčastější dotazy, které v posledních dnech dostáváme:

Mám se jako dlouhodobý investor o své portfolio bát, nemám ho radši vybrat? 

Jako dlouhodobý investor se nemusíte bát, nyní jsme na trzích zažívali nadprůměrně výsledky a tento dlouhodobý růst skončil. Je to stejné jako ve sportu či na tůře, když jdete na výlet, občas si musíte odpočinout, něž dojdete k cíli. Přesně toto se děje nyní na trzích. Ekonomika se dříve či později rozjede znovu, firmy začnou vyrábět a prodávat své výrobky a i akcie začnou opět růst, protože chtějí tvořit nový růst a zisk.

Je potřeba udělat v mém portfoliu nějakou změnu?

Ne, ve vašem portfoliu není potřeba dělat nic. Máte správně nastavený investiční plán, ke kterému společně směřujeme. Proto je rozložení vašeho portfolia dobře nastaveno. Jediné, co můžete udělat, je navýšení pravidelné investice či přidání nové jednorázové investice.

 

Mám strach, když akcie odepisují jednotky až desítky procent denně či týdně, že přijdu o všechno. Co mám dělat?

Strach z propadu investora je normální věc. I proto si platíte mě jako poradce, abych vám byl v době propadů k ruce více něž jindy. Strach, že přijdete o všechno, je opravdu zbytečný, jelikož máte efektivně a správně nastavené investiční portfolio. V portfoliu držíte podíly velkých globálních firem z celého světa, v různých měnách. Právě tyto firmy jsou stabilnější oproti těm menším a až krize přejde, tak si dříve a snadněji poradí s jejími následky a dříve začnou tvořit zisk.

Právě pro naše klienty, pro současné a budoucí investory jsem natočil speciální investiční díl podcastu Podnikatelská mysl. Se společníkem a investičním analytikem Lukášem Paldusem řešíme, co se na trzích děje a jak by se měl investor chovat. Poslech si můžete poslechnout zde:

Protože se na nás stále více lidí obrací s dotazy k současné situaci, rozhodl jsem se udělat live stream, kde odpovím na vaše otázky. Pokud máte zájem o živé vysílání, napište mi a na email j.susanka@susankapartneri.cz já vám pošlu odkaz. Případně mi můžete poslat otázku, která vás zajímá.

Live stream poběží ve středu 18.3.2020 od 19:00 hod. Těším se na vás.

Jan Sušánka, EFP

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.