30 let od krachu na Newyorské burze v roce 1987

Dnes je tomu přesně na den 30 let ode dne, kdy na newyorské burze došlo k obřímu krachu, označovanému jako “černé pondělí”. Jeden z nejstarších a nejznámějších amerických indexů Dow Jones Industrial, který se skládá z akcií 30 amerických společností patří

Dnes je tomu přesně na den 30 let ode dne, kdy na newyorské burze došlo k obřímu krachu, označovanému jako “černé pondělí”. Jeden z nejstarších a nejznámějších amerických indexů Dow Jones Industrial, který se skládá z akcií 30 amerických společností patřících mezi největší a nejvíce obchodovatelné firmy, se za jeden jediný den propadl o 22,6% a ztratil 500 bodů.

Důvody krachu

V roce 1985 se poměr P/E (price-to-earnings ratio = poměr ceny zisku na akcii) pohyboval kolem hodnoty 8, o dva roky později vyrostl na 20. Pro vysvětlení to lze vnímat tak, že investoři platili za akcie extra prémii v očekávání budoucího růstu firemního zisku – ten však nepřišel. Růst zisků pozastavila centrální banka růstem úrokových sazeb.

Další teorie krachu na černé pondělí mluví o tom, že na vině jsou počítačové programy, které při pádu cen akcií automaticky spustily nákup termínovaných derivátů – Futures. Když se nedaří akciím v portfoliu, investor alespoň částečně vydělal na růstu cen futures. Padající trhy vyhnaly na trh spekulanty a investory, kteří kupují tzv. finanční páku – na dluh. Mnozí z nich při dramatickém poklesu trhu opouští a nuceně uzavírá své pozice.

Den, kdy všichni prodávali

Den na NYSE začíná jako jakýkoli jiný den – jen s tou výjimkou, že makléři dostávají od svých klientů pouze požadavky na prodej. Prodávají i institucionální hráči (banky, investiční společnosti, fondy), drobní investoři. Bohužel se ten den nenajde nikdo, kdo by akcie koupil. Během několika hodin z burzy vymizí hodnota akcií za 500 miliard USD a do týdne se částka zdvojnásobí. Trhy se z nejhoršího začaly postupně vzpamatovávat až za 10 dní. To už bylo pozdě, a světové burzy ztratily více něž 35 procent své hodnoty.

zroj:wikipedia

Alan Greenspan 

FED (Federální rezervní systém) v hlavní roli s novým šéfem Alanem Greenspenem s řešením dlouho nečekal. Záchranná aktivita spočívala v přesvědčení bank, aby dál pokračovaly v půjčování peněz firmám a obchodníkům a dodaly na trh chybějící likviditu. Později dochází ke snižování úrokových sazeb. Likvidita se na trhy vrací a Alan Greenspan se stává na začátku své kariéry věrným přítelem Wall Streetu.

Krach – příležitost k nákupu 

V roce 1987 tomu tak bylo – oproti největšímu krachu v roce 1929. Všechny významné indexy smazaly své ztráty do dvou let, což způsobilo tak dramatické zotavení po černém pondělí. Trh reagoval nepřiměřeně. Z předražených akcií se staly akcie podhodnocené, které znamenaly velkou příležitost k nákupu. Pro dlouhodobé investory to byla skvělá zpráva a příležitost.

Závěr

Krach na černé pondělí v roce 1987 byl s velkou pravděpodobností kombinací příběhů lidských emocí, které je důležité mít vždy pod kontrolou (ne vždy se to podaří), nenasytnosti, obav a slepé paniky. Problém je, že lidské emoce ani za 30 let nezměnily.

Vždy je velmi důležité usměrňovat své emoce a držet se vlastního investičního nebo finančního plánu.

Analytických měsíčník

Chcete dostávat každý měsíc novinky ze světa investic a financí formou analytického měsíčníků?

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku. (trochu přeformulovat)

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Video Lightbox Plugin

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte nám na sebe kontaktní údaje, my se Vám ozveme.

Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

Stáhnout analýzu dluhopisů

* povinné pole
   

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.