Časování trhu

Dá se efektivně časovat trh? Má smysl snažit se identifikovat správnou chvíli pro realizaci investic, neboli investovat zásadně při poklesu trhů a snažit se trefit dno?

Věčné téma – má smysl časovat trh?

Od počátku fungování trhů se do mysli investorů vkrádá složitá otázka:

Dá se efektivně časovat trh? Má smysl snažit se identifikovat správnou chvíli pro realizaci investic, neboli investovat zásadně při poklesu trhů a snažit se trefit dno? Když mám volné finance pro další investice. Mám investovat hned, nebo počkat na vhodnější příležitost?

Otázka, na kterou bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Přesto se pokusíme dát návod, který každému investorovi s odpovědí pomůže.

Složitost odpovědi vychází z různorodosti investorské obce. Každý přemýšlíme nad investicí jinak, každý máme jiné časové možnosti pro sledování trhů, každý máme různé know-how a zkušenosti, máme před sebou různé investiční horizonty atd.

Otázka časování trhu se objevuje ve větší míře v době zvýšené nervozity a volatility trhů.

Pro posouzení, zda ve Vašem případě dává smysl snažit se trh časovat, je potřeba uvědomit si tři zásadní faktory:

  • Snaha časovat trh je SPEKULACE a musím si být vědom, že úspěšná spekulace mi může přinést atraktivní nadvýnos, ale současně můžu zbytečně o zajímavé výnosy přijít.
  • Pro vyhodnocení správného načasování investice musím umět zpracovat velké množství informací a vyhodnocovat mnoho faktorů, na základě kterých dělám opravdu KVALIFIKOVANÉ rozhodnutí.
  • Opravdu kvalifikované rozhodování vyžaduje spoustu investované ENERGIE a ČASU.

Je třeba si uvědomit, že bez opravdu kvalifikovaného rozhodování postaveném na důsledné analýze dat, hraji při snaze časovat trh ruletu.

Tento graf popisuje ideální scénář, kdy fiktivní investor prodal vždy na vrcholu a znovu investoval na dně (modrá linka) a porovnává ho se strategií Buy and hold (černá linka).

Z tohoto pohledu vypadá časování trhu velmi lákavě. Retrospektivně se to zdá i velmi jednoduché. Všichni asi tuší, že realita je daleko složitější.

Složité je to zejména v situaci, kdy mám nachystanou volnou hotovost a chci čekat na vhodnou chvíli k zainvestování. Chci čekat na korekci trhů, či významnější propad. Graf na následující straně ukazuje, jak se takový investor v různých historických obdobích svým čekáním připravuje o výnosy.

Není v takovém případě opravdu lepší investovat vždy, když mám volné prostředky, být tzv. zainvestován po celou dobu, zažít pády i růsty?

Na následujících stranách si ukážeme, že v dlouhodobém horizontu bude „Buy and hold” investor vždy úspěšnější než investor, který trh časuje.

“Počkám a zainvestuji až trhy propadnou”

Strategie časování trhu má jedno kritické úskalí. Držení hotovosti a čekání na propad trhů může někdy trvat opravdu dlouho. A výnosy, o které při takovém čekáním přicházím již ani investicí v propadu nahradit nelze.

Například od června 2009 do února 2020 jsme zažili růstové období trvající téměř 11 let.

Úspěšný akciový investor Radovan Vávra tvrdí, že trh nečasuje a investuje vždy, když má peníze k dispozici.

V jeho případě má připravenou částku 1 000 000 kč k zainvestování a má hotovou investiční tezi dané společnosti, do které se chystá investovat.

Riziko promeškání klíčových růstových dnů

Velmi kritickým prvkem strategie časování trhů je promeškání klíčových růstových dnů. Skutečnost, zda mám či nemám  zainvestováno v těchto klíčových dnech, je pro výkonnost investičního portfolia zcela zásadní.

Investoři, kteří trh časují, se na trh snaží vstoupit jen při poklesech a ideálně na tzv. úplném dně. Nejtěžší je dno trefit. Nikdo z nás investorů totiž neví, jak dno vypadá a kdy nastane. Většina investorů dno netrefí a pak nestihne velmi růstové dny. To je hlavní důvod, proč ve výsledku dosahují nižších výnosů než investoři, kteří mají zainvestováno po celou dobu.

Ve studii S&P 500, která sleduje data od roku 1980 do roku 2020, můžeme vidět, že investorovi, který by přišel o 50 nejlepších růstových dní, by se snížil výnos o 93 % oproti investorovi, který by měl zainvestováno po celou dobu.

Na základě této studie si můžeme říci, že je vhodné nesnažit se trh časovat, ale mít po celou dobu zainvestováno.

To ovšem automaticky neznamená, že investor bude úspěšný. Mohou ho ovládat emoce, které jej donutí portfolio v propadech prodat.

 

Emoce při investování

Chování investorů

Na grafu níže vidíme chování investorů do indexu FTSE All Share Index.

Na grafu můžeme vidět, jak investoři investují na základě emocí a hlavně bez strategie v době propadů. Když trh roste, do indexu přitékají nové peníze. Když trh padá, tak investoři prodávají pozice a z indexu vystupují.

Právě v době propadů by naopak investoři měli do trhu či indexů vstupovat z důvodů levnějších cen tzv. (nákupu se slevou). Bohužel když trh padá tak emoce investorů hrají hlavní roli.

Jak se tedy mám jako dlouhodobý investor chovat?

V první řadě musím mít zpracovanou systematickou investiční strategii a investiční plán (proč investuji, jaký je můj cíl, jaký je investiční horizont, investiční profil atd.).

Zejména v době propadů na finančních trzích mi kvalitní strategie pomůže takovým obdobím proplout efektivně.

V době propadů doporučujeme omezit vše, co může ovlivňovat naše emoce a omezit tak naše racionální rozhodování:

  • nesledujte moc své portfolio (nikomu nedělá dobře, když se dívá na snižující se hodnotu majetku)
  • snažte se uniknout palcovým titulkům a zprávám o dalším černém dni na burze (média nikdy nepíší o růstu trhů, ale černé scénáře popisují vždy)

Graf na následující straně ukazuje období od března 2009 do září 2021. Na grafu je zobrazeno téměř 50 událostí, po kterých média informovala a dalších černých dnech na burze. Zažili jsme tak téměř 50 událostí, které mohli být spouštěčem k prodeji investic.

Naší optikou však vidíme velmi dlouhé růstové období s občasným zaškobrtnutím.

Poklesy a propady k trhům přirozeně patří. Tak jako k Vašemu životu patří lepší a horší dny.

Emoce pod kontrolou a role kvalitního poradce

Není náhodou, že v každé knize o investování se píše o emocích, jako o hlavním nepříteli investora.

Obzvláště pod vlivem medií či sociálních sítí není jednoduché udržet své emoce pod kontrolou.

V těchto chvílích Vám může být velmi užitečný kvalitní poradce, či poradenská firma. Pomůže Vám dívat se na aktuální situaci racionálně a nepodlehnout emocím. Ochrání Vás tak před neuváženým zásahem do investičního portfolia a dlouhodobé strategie, která by měla být postavena tak, že s propady na trzích počítá.

Kvalitní poradce Vás navíc obdobím propadů provede díky promyšlené strategii, která má jasná pravidla, jak se v těchto chvílích chovat.

I když bude portfolio rok či dva v poklesu, je to zcela normální. Portfolio zažívá těžké období, které jednoho dne skončí.

Náš závěr

Snahu o časování trhu považujeme u dlouhodobých investorů za zbytečně komplikující faktor.

Dle našich zkušeností vede k investičnímu úspěchu kombinace těchto prvků:

  • Propracovaný investiční plán a systematická investiční strategie postavené na široce diverzifikovaném portfoliu nízkonákladových investičních produktů.
  • Prvotní jednorázová investice podpořená pravidelnou (ideálně měsíční) investicí, která se realizuje bez ohledu na pohyby finančních trhů a využívá efektu průměrování nákupní ceny.
  • Připravená hotovost, kterou lze aktivovat v případě výraznějších korekcí na trzích a využít ji tak pro “investování ve slevě”.
  • Dopředu popsaná strategie, která dává jasná pravidla jak se budu v době propadů na trzích chovat (při jakém poklesu investuji jakou část volné hotovosti apod.).
  • Spolupráce s kvalitním investičním poradcem či poradenskou firmou, kteří pomůžou zvládnout složitou emoční stránku a dodržení dlouhodobé investiční strategie.

 

Zdroje: reason to sell – S&P 500 total return, Ycharts, Ritholtz wealth managment, FTSE All Share – russellinvestments.com, Investors emotions – Morningstar direct, missing out of best days – babylonwealth.com, market timing vs. buy and hold – investicniweb.cz

Chci zkonzultovat své portfolio

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.