Letošní rok pro kapitálové trhy nezačal vůbec dobře

Vlivem špatných dat ohledně nezaměstnanosti, nižšího růstu mezd a hlavně informaci z Fedu, kdy Fed přistoupil k agresivnějšímu ukončení taperingu začaly růst výnosy dlouhodobých dluhopisů. Jednalo o největší nárůst za posledních 28 měsíců.
Hodnotové vs. růstové investování

Na tyto události reagovaly negativně růstové akcie (převážně z technologického sektoru) silným poklesem, kdy index Nasdaq 100 poklesl v prvním týdnu  o 4,5 %. Jedná se tak o nejhorší začátek roku za posledních 6 let.

Právě růstové technologické akcie rychle rostoucích ztrátových společností, které jsou založeny na budoucím zisku, jsou velmi citlivé na růst úrokových sazeb. Důležitým faktorem je ale to, že neklesaly akcie jen ztrátových růstových akcií, ale i technologických gigantů jako je Apple či Google.

Výnos desetiletých dluhopisů vzrostl z 1,51 % (na konci loňského roku) na 1,8 % a dostal se na vyšší úroveň než v době pandemie. Vypadá to, že se opakuje situace z prvního kvartálu minulého roku.

Zde komentář Radovana Vávry z minulého roku , kdy komentoval rotaci z růstových do hodnotových akcií. Situace na trzích dnes je hodně podobná? Kam až výnosy dluhopisů půjdou nyní ? 

Investoři první týden v lednu opět (pokračuje i v druhém lednovém týdnu) začali odprodávat technologické růstové akcie a peníze přesouvali do akcií hodnotových, které jsou více stabilní, vyplácí stabilní dividendu a v době velkých propadů by se těmto akciím mělo dařit lépe než růstovým. Jednalo se hlavně o akcie bank, ropných společností a velkých průmyslových společností, které jsou spojeny se znovuotevřením americké ekonomiky. 

Na grafu výše vidíme kategorie akcií dle tzv. fair value ocenění, která nám říká jestli se daná kategorie akcií obchoduje dráž či levnější než je jejich skutečná férová hodnota.

Na grafu vidíme, že hodnotové akcie se obchodují levněji než je jejich férová hodnota a růstové akcie se obchodují nad férovou hodnotou. 

Hodnotovým akciím se v prvním týdnu dařilo, ve srovnání s indexem S&P 500 , který poklesl cca o 1,9 %. Tržní posunu překonal v tomto roce svůj růstový protějšek hodnotou index Russell 1000 o více než 5 procentních bodů, což je nejvíce za srovnatelné období dle záznamů sahajících do roku 1991 (podle údajů Bloombergu).

Silný propad je také způsoben tím, že velké hedge fondy, penzijní společnosti a  podílové fondy chtějí z růstových akcií odejít ve stejný moment. 

Portfolio manažer společnosti BlackRock pro Financial Times uvedl: „Ačkoli si myslím, že trh může jít a půjde výše, investoři se budou muset v těchto změnách orientovat a rozumět jim,“ řekl Russ Koesterich.

V současné době jsou technologické akcie Nasdaq 100 od vrcholu z druhé poloviny listopadu loňského roku necelých 8 % v poklesu. Kdyby pokles pokračoval a překročil hranici -10 % zároveň hodnota fair valte by se dostalo pod úroveň 1,00, nabízí se začít přemýšlet o tom, zda do trhu nevstoupit a nekoupit technologické akcie ve slevě. 

 
Jak se v poklesu chovají různé kategorie akcií ?

Na grafu níže můžeme vidět, že hodnotové akcie zastoupené ETF fondem US Quality Income na rychlejší ukončení taperingu zareagovalo růstem.

Index S&P 500 zastoupený ETF fondem Vanguard S&P 500, který v sobě obsahuje jak hodnotové tak růstové akcie, tak za dané období skončil na podobné hodnotě. 

Čistě růstové akcie zastoupený ETF fondem iShares Nasdaq 100, který poklesl za dané období o – 6,16 %.

Závěrem můžeme konstatovat, že budoucí růst sazeb Fedu vadí hlavně růstovým akciím.

Zdroj: Financial timesmorningstar.com

Chcete se stát našim investorem?

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.