Curych jako centrum privátního bankovnictví

S kolegou analytikem Pavlem Černíkem jsme po delší době navštívili centrum privátního bankovnictví, tedy Švýcarsko, konkrétně Curych.
Proč Curych

V Curychu najdete velkou koncentraci kapitálu a majetku, hlavně toho investičního. A kde je majetek, tam jsou i privátní banky, a v Curychu jich najdete opravdu hodně. UBS, Julius Baer, Credit Suisse, JP Morgan, Deutsche Bank a další.

Hodně investorů slyší na to, mít účet a investiční aktiva ve Švýcarsku, ale povede se to jen zlomku investorů. Proč? Ve Švýcarsku není úplně jednoduché účet v privátní bance získat.

Když chcete mít účet v privátní bance, tak musíte mít peněz hodně, a to vážně hodně, aby Vám banka účet otevřela. Naprosté minimum je dnes 2 mil. USD, tedy 50 mil. Kč. Čím větší a známější banka, tím více rostou požadavky na minimální limit

 

Dříve některé banky dokázaly účet otevřít při hranici 1 mil. USD. Dnes již tato částka nestačí. 

Švýcarské banky nabízí mnoho investičních nástrojů včetně private equity a aby diverzifikace dávala smysl, 2 mil. USD je opravdu nezbytné minimum. 

Některá banka Vás vezme již od 2 milionů dolarů, ale ty největší až od 5 mil. USD. Dá se konstatovat, že od 5 mil. USD, tedy při majetku 100 mil. Kč a více, už začínáte být i pro švýcarské banky zajímaví a jsou ochotné se s Vámi bavit. 

 

 

Nečekejte však, že si z Vašich 100 mil. Kč sednou na zadek. To byste museli mít spíše 20 mil. USD a více. Na druhou stranu 100 mil. Kč už není málo ani pro švýcarskou banku a můžete zkusit vyjednávat podmínky.

S kolegou Pavlem Černíkem jsme přijeli do Curychu po delší době. Myslím, že by každý poradce a firma měli zažít atmosféru města privátního bankovnictví, investičního kapitálu, vysokých cen, luxusu, a především opravdu luxusních vozů. Koncentrace značek jako Bentley, Maserati, Porsche, Ferrari a další. Tak si člověk uvědomí, že je zde opravdu cítit něco výjimečného.

Na druhou stranu lidem to zde přijde úplně normální a nikdo to nedává najevo, tak jako v Čechách (v některých případech). Také zde najdeme lidi, kteří to najevo dát nechtějí. 

Ze všech je cítit profesionalita, vzájemná pokora a respekt k druhému člověku. Osobně mě toto město opravdu baví.

Vztahový oběd s privátním bankéřem

Někteří naši investoři využívají privátní švýcarskou banku, kde mají k dispozici svého privátního bankéře, takže jsme v Curychu absolvovali s privátním bankéřem a investory společný oběd a čas.

Někteří privátního bankéře viděli poprvé (kvůli covidu) a někteří již poněkolikáté. Společně proběhl tzv. vztahový oběd, kde jsme debatovali spíše o životě, podnikatelské situaci v ČR a v Evropě, o předávání rodinného majetku na další generaci, o výchově dětí a mnoha delších tématech.

Okrajově jsme probrali aktuální majetek daného investora ve Švýcarsku a situaci na trzích. Každý investor je jiný, přitom je společně spojovala pokora a zejména ochrana již vybudovaného kapitálu.

Výběrové řízení na privátní švýcarskou banku pro investora

Další věc, kterou jsme měli v Curychu na programu, tak byl výběr nové banky pro našeho nového investora s kapitálem 12 mil. USD.

Přidaná hodnota poradenské společnosti

Investor si nás najal, abychom mu vybrali tu nejlepší možnou banku pro jeho rodinný majetek: „Honzo, udělejte pro mě výběrové řízení na privátní banku ve Švýcarsku.

S investorem jsme probrali jeho možnosti, a hlavně jeho preference ohledně banky, zda velkou, či menší banku s konzervativnějším, či modernějším přístupem. Služby, která má banka umět, poplatkovou strukturu a mnoho dalších vlastností. 

Na závěr řekl investor: „Honzo, vyberte takovou, která Vám sedne nejvíce.“ Ano, pokud vybíráte privátní banku a bankéře, který bude s daným investorem komunikovat a jeho majetek bude závislý na daném člověku, musí to tzv. sednout. Buď to sedne, anebo ne.

Na základě osobních schůzek a rozhovorů se švýcarskými privátními bankami a osobní návštěvě v Curychu, jsme tak vybrali pro nás hlavního kandidáta, který bude z našeho pohledu nejvhodnější pro investora. 

Podle čeho jsme vybírali? Rozsah služeb, které banka nabízí, individuální přístup, a hlavně náš pocit během rozhovoru. Vlastní pocit, jestli banka o spolupráci má vážný zájem, nebo to jen říká a je jí to jedno. Jestli bankéř dokáže udělat a přinést nadstandardní řešení a jde spolupráci naproti. Cena za služby banky.

 

Chcete mít účet ve švýcarské privátní bance a absolvovat pravidelný vztahový oběd s privátním bankéřem? Pokud ano, je to velmi jednoduché. Stačí mít majetek v minimální výši 2 mil. USD, tedy alespoň 50 mil. Kč a domluvit si s námi nezávaznou konzultaci. My Vám pomůžeme zařídit účet ve Švýcarsku a formou výběrového řízení pro Vás vybereme tu nejlepší možnou banku.

 

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.