Hrozí České republice stagflace?

Stagflace, peklo na zemi pro investory. Přesně podobný komentář jsem četl nedávno v jedněch ekonomických novinách.

Stagflace

Stagflace je velký strašák ekonomů a hlavně investorů. V době stagflace se akciím a ani dluhopisům nedaří. Existují ale výjimky. Opravdu hrozí České republice, potažmo Evropě, stagflace? 

Přesná definice stagflace je pokles HDP doprovázený vysokou inflací a nezaměstnaností. Podle jednoho amerického ekonoma musí být jak inflace, tak nezaměstnanost dvojciferná. 

Nezaměstnanost

Nezaměstnanost je u nás stále velmi nízká. Lednová data z úřadu práce ukazují 3,6 %, což je oproti lednu roku 2021 o 0,7 % méně. Nezaměstnanost máme zatím dobrou. To se však během chvíle může změnit. Napoví až dubnová a květnová data.

Ve stagflaci zatím nejsme, ale její hrozba tu je. Pokud by nastala, bylo by to poprvé v historii. Jak ve stagflaci investovat? Pokud by stagflace nastala, byla by spíše v Evropě či České republice. 

Další měsíce napoví. Právě firmy z Evropy a České republiky byly více napojené na Rusko než na firmy v USA.

Pokud jste dlouhodobý investor, měli byste mít část portfolia připravenou na možný scénář stagflace. Obecně ve stagflaci se daří komoditám a energetickému sektoru. Z akcií hlavně defenzivním hodnotovým nebo nemovitostním, tzv. REITům.

Chování investičních aktiv v období stagflace 

Na grafu níže můžeme vidět, že období stagflace je složitější pro akciový index S&P 500, který v roce 1973 v USA ztrácel. Naopak se nejvíce dařilo zlatu a komoditnímu indexu S&P GSCI index, dále agenturním a korporátním dluhopisům. 

 

 

 

Obecně jako ochrana před stagflací je dobrý způsob investovat mimo Evropu a Českou republiku. My se domníváme, že převažovat Ameriku, dává stále velký smysl. A to i přes vetší ocenění firem. To jsme nyní viděli v praxi. I východní akcie z východní Evropy byly levnější, ale je potřeba vnímat geopolitické riziko. Americe stagflace zatím nehrozí. Amerika bojuje jen s vysokou inflací bez hospodářské krize. Americké společnosti jsou ve skvělé kondici.

Amerika jasně ukazuje, proč má v portfoliu investorů své zastoupení a svůj velký smysl.

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google.
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.