Investoři sedí na hotovosti a vyčkávají?
Trh klesá, přece nebudu investovat a nebudu součástí klesajícího trhu. Tyto úvahy momentálně běží hlavou nejednomu investorovi.
V současné situaci se tzv. noví investoři, z mé (naší) praxe investoři do 10 milionů Kč, nehrnou do trhu a nechtějí investovat. Položme si otázku, proč?
Nejistota, tito lidé vnímají nejistotu. Válka, inflace, energetická krize, od ledna zvýšení záloh na plyn a elektřinu ve vyšších násobcích.
Nejeden investor by se bál investovat. Na druhou stranu trh klesá z vrcholů, koncem roku 2021 cca o 25 %. Nyní se nabízí otázka, kdy jindy nežli nyní začít investovat. Opravdu investoři do 10 milionů odmítají využít příležitosti a nakoupit finanční aktiva (akcie, dluhopisy) v 25% slevě?
Mé zkušenosti potvrzují i události v USA, kde největší veřejně obchodovaný hedgeový fond na světě Man Group utrpěl první kvartální odliv prostředků. Za tři měsíce do září z něho investoři vyjmuli 500 mil. USD. Spolu s negativním dopadem kurzových změn klesl objem aktiv ve správě (AUM) na 138,4 mld. USD.
Pokud investor vstoupí do trhu při takto výhodné ceně a má opravdu dlouhodobý horizont 15 let a více, nelze prohrát. Pokud chcete, aby Vaše investiční portfolio dlouhodobě poráželo průměrnou inflaci + generovalo zhodnocení nad inflaci, nyní je ta správná příležitost.
Z mé praxe vyplývá, že kdo nyní investuje a vstupuje do trhu, jsou velcí investoři, kteří disponují 20, 50 a 100 mil. Kč a více. Tito lidé dodržují základní pravidla investování. Vstupují do trhu, když trh klesá nebo když drobní investoři prodávají či čekají.
Mají zajištěné základní životní potřeby v podobě krátkodobých a střednědobých rezerv a pokud do trhu vstoupí a ten dál bude klesat, tak jich se to finančně nedotkne.
V současné době jako je nyní, začínají i investoři, jako je Warren Buffet či další světoví investoři, vstupovat do trhu a investují. Vstup do trhu fázují. Nyní je na místě obezřetný přístup, ale na trhu se objevují zajímavé příležitosti.
Proč drobní investoři do trhu nevstupují?
Investoři s kapitálem do 10 mil. Kč se bojí, ale část z nich nemá vlastně čeho. Bojí se nejistoty, emoce s nimi pracují. Přece nezainvestuji, může se to propadnout ještě více. Pokud ale investor má zajištěné rezervy, práce či podnikaní je stabilní, tak se bát nemusí.
Zároveň sedí na hotovosti a časují trh. Velcí investoři trh nikdy nečasují.
Nyní je naopak potřeba uvědomit si, že taková příležitost vstupu do trhu tu nevydrží dlouhou dobu. Využijte ji. Vstupte do trhu a začněte investovat nyní, kdy se ty nejzajímavější akcie a indexy obchodují pod férovou hodnotou.
Pro příklad, pokud investor zainvestuje při poklesu 25 % a trhy se po čase vrátí k průměrnému výnosu u akcií 7 %, tak investor, který zainvestoval ve slevě 25 %, dosáhne výnosu 9 % p.a.
Na grafu níže můžeme vidět, kolik vydělává portfolio 60/40 či index S&P oproti průměrnému investorovi. Rozdíl je značný. Rozdíl je v časování trhu. A to nyní průměrní investoři dělají, ačkoliv nemusí, a tím trh časují. Nedělejte to.
Zdroj: JP Morgan
Na dalším grafu vidíte ten rozdíl, pokud je investor plně zainvestovaný a pokud přijde o 10-30 nejlepších růstových dní, přichází o značnou část výnosu. To je hlavní důvod, proč investovat i na klesajícím trhu. Až se trh otočí, hodně na tom vyděláte. Ti, kteří čekají, přijdou o významné růstové dny a investory, kteří jsou plně zainvestováni, nedoženou.
Zdroj: JP Morgan
Vždy se najde důvod, proč neinvestovat. Nehledejte výmluvy a využijte současnou dobu pro Vaši investiční budoucnost.
Zdroj: JP Morgan
Pokud jste investor, který disponuje jednotkami až stovkami milionů korun, můžete si s námi domluvit nezávaznou konzultaci.
Pokud jste investor, který disponuje majetkem 30 milionů korun a více, lze od této částky využit pro správu investic švýcarskou privátní banku. A od této částky se o Vás také bude starat přímo majitel a zakladatel společnosti Jan Sušánka.