Jak vybrat kvalitní investiční fond do portfolia?
Jak potencionální investor, který chce začít investovat, pozná, že si vybral kvalitní investiční fond? Volba to není vůbec jednoduchá. V České republice se pohybují fondy v řádech.
Jak potencionální investor, který chce začít investovat, pozná, že si vybral kvalitní investiční fond? Volba to není vůbec jednoduchá. V České republice se pohybují fondy v řádech tisíců a vybrat z nich ten pravý není úplně snadné ani pro odborníky.
Finanční plán
Každý investor by měl mít nejprve sestavený finanční plán. Ten ukazuje investorovi cestu (strategii)ke splnění jeho finančních cílů a napoví mu, do jakých investičních aktiv (akcie, alternativní investice, komodity a dluhopisy) by měl své peníze investovat dle jeho investiční strategie. Finanční plán by vám měl sestavit kvalitní finanční poradce. Jak takového poradce vyhledat a co by měl plán obsahovat, o tom budou pojednávat následující články.
Kriteria výběru fondu
Dle investičního aktiva
|
Dle investičního horizontu
|
Dle investiční společnosti
|
Dle celkové nákladovosti fondu
|
Dle typu fondu
|
Investor by měl určitě hledat tyto informace v tzv. zjednodušeném statusu fondu. Tento dokument by vám měla ze zákona investiční společnost či poradce předložit. V případě, že se tak nestane, jej můžete dohledat na webových stránkách investiční společnosti.
Zjednodušený status fondu
Ve zjednodušeném statusu fondu najdete veškeré nezbytné informace, např. historickou výkonnost fondu, roční nákladovost fondu, kdo je vhodným investorem pro tento typ fondu a jakou má daný fond rizikovost.
Factsheet fondu
Nejdůležitější informace najdete v tzv. factsheet fondu. Je to dokument, který vám napoví, do jakých investičních aktiv fond investuje a v jakých měnách. Dále zde najdete celkovou nákladovost fondu, doporučený investiční horizont či historickou výkonnost fondu, kdo ho řídí a s jakým indexem (benchmark) se fond porovnává.
Jaký typ fondu do portfolia zařadit?
Jako potencionální investor máte možnost investovat své peníze do podílových fondů. Jedná se o tzv. aktivně řízené fondy: Fond řídí portfolio manager a snaží se porazit svůj benchmark (index, se kterým se porovnává, např. fond globálních akciích se porovnává s indexem MSCI World Index).Práce portfolio manažera spočívá v tom, že se snaží svému benchmarku přiblížit nebo ho dokonce porazit a přinést investorovi nadvýnos. Vybírá do fondů vhodné akcií firem, kterým by se v budoucnu mohlo dařit. Za svoji práci si portfolio manažeři účtují dle typu fondu manažerský poplatek, který je součástí celkové nákladovosti fondu tzv. TER (total expense ratio). Nákladovost takového fondu se pohybuje kolem 1,5-3,0%.
Druhá možnost je vybrat do portfolia pasivní fondy, tzv. nízkonákladové fondy (exchange traded funds). Jedná se burzovně obchodované fondy napojené na určitý index, který kopírují. Například nízkonákladový fond S&P 500 kopíruje americký akciový index S&P 500. Díky tomu fond neřídí portfolio manažer a nákladovost se pohybuje od 0,1 -0,8%. V současné době jsou tyto fondy velmi oblíbené. Vznikly v roce 1993 v USA a zažívají velký příliv kapitálu z aktivně řízených fondů. Problém bývá, že poradci, kteří nedělají placené poradenství, je klientům neumí nabídnout. V České republice lze tento typ fondů koupit přes vybraného brookera nebo poradce, který nabízí placené poradenství.
Hodnocení nezávislé investiční agentury Morningstar
Jak je fond kvalitní Vám může pomoc velmi kvalitní analýza od agentury Moringstar. Morningstar uděluje fondům dva typy hodnocení. 1. počet hvězd tzv. pohled do zpětného zrcátka fondu. 2. hodnocení je Morningstar analyst rating– pohled do budoucnosti.
První hodnocení jde o historické výkonnosti fondu, po odečtení nákladů a s přihlédnutím k jeho riziku. Hodnocení slouží jako vodítko, jak se fond vyvíjel v minulosti. Fondy jsou nejprve rozděleny do kategorií. V jejich rámci jsou pak srovnávány. Jde tedy o hodnocení kvality fondu v dané kategorii a na určitém investičním horizontu (3, 5, 10 a více let). Samotné hodnocení probíhá jedenkrát měsíčně. Na základě výsledků analýzy se fondům přidělí jedna až pět hvězdiček. Z každé kategorie pouze 10 % fondů obdrží nejvyšší hodnocení, tedy 5 hvězdiček, 22,5% fondů obdrží 4 hvězdičky.
Druhé hodnocení se dívá do budoucnosti fondu. Hodnotí fondy v tzv. pěti pilířích a ty jsou Proces (investiční proces), Performance (historická výkonnost), People (lidé z managmentu fondu), Parent (rodič), Price (cena). Pak analytici morningstaru udělují fondům tzv plakety dle výsledků od gold, silver, bronze, neutral, negative.
Gold – Nejlepší fond z kategorie, vyniká ve všech pěti pilířích a získal nejvyšší míru přesvědčení u analytiků.
Silver – Fond se znatelnými výhodami napříč několika (ale ne všemi pěti) pilíři – síla, která dává analytikům vysokou míru přesvědčení.
Bronze – Fond s výhodami, které předčí nevýhody napříč pěti pilíři, a s dostatečnou mírou přesvědčení analytiků v pozitivní hodnocení.
Neutral – Fond, který zřejmě nepřinese vyjímečné zhodnocení, ale také výrazně svou výkonností nezaostane.
Negative – Fond, který má minimálně jeden kaz, který bude pravděpodobně výrazně brzdit budoucí výkonnost a který je analytiky považován za horší volbu mezi svými konkurenty.
V České republice jsou fondy hodnocené agenturou Morningstar pouze v řádech desítek fondů. Důvod je ten, že pro Morningstar je Česká republika, co se týče objemu ve fondech, tak malá, že se jim nevyplatí fondy hodnotit.
Pro naši poradenskou praxi využíváme zahraniční Lucemburskou platformu, kde využíváme 90% fondů, které jsou hodnocené od společnosti Morningstar a nejsme tak závislí na České republice.
Závěr
Vybrat kvalitní fond není snadný úkol. Určitě byste vaše záměry měli konzultovat s odborníky. Výše uvedené informace by vám měly napovědět, jestli vám radí správně a co požadovat.