Akcie u dolarových milionářů jako priorita 

J&T BANKA vydala svůj pravidelný Wealth report. Tento report popisuje chování českých a slovenských milionářů v předešlém roce a to, jak tito milionáři vnímají rok letošní.  
Kdo je přesně dolarový milionář?

Dolarový milionář je investor, který disponuje minimálně 22 mil. Kč, které má volné a může je investovat. Jedná se tedy o disponibilní majetek.

V České republice byl počet českých dolarových milionářů k červnu roku 2022 na hodnotě 32 200 lidí. Tento počet lidí má v České republice více než 1 mil. USD, tedy 22 mil. Kč.

Rok 2022 byl pro investice a investory obtížný. Dolarové milionáře nevyjímaje. I jejich portfolia poklesla, některým dokonce výrazně.  

Pokles hodnoty portfolia uvedlo největší procento dolarových milionářů za posledních 12 let. To ukazuje a napovídá, jak byl rok 2022 obtížný. Nejčastěji se jednalo o pokles v portfoliu kolem 10 % a u některých investorů i více. 

V České republice tímto tempem pokleslo portfolio u 18 % dolarových milionářů, na Slovensku pokles zaznamenalo dokonce 21 % slovenských dolarových milionářů.

Ve zkratce se jednalo o opravdu náročné období, kdy hlavní poklesy byly způsobené válkou na Ukrajině, vysokou inflací a energetickou krizí. 

Pokles o 10 % popisuje realitu a ukazuje skutečnost, že i investoři s velkým majetkem na svém portfoliu zažili pokles. V daném roce, který byl jaký byl, se jednalo o přirozený vývoj.

Naši dolaroví milionáři, kteří s námi spolupracují, měli velmi obdobný vývoj svých investičních portfolií. Pokles jejich portfolií se nejčastěji pohyboval na úrovni 6 – 8 %. Pokles byl způsoben mnoha faktory, rizikovostí daného investora, začátkem investice a alokací investičního portfolia. 

Největší propad zažili dolaroví milionáři ve věku nad 60 let, kteří již své firmy prodali a ztrátu na svých investičních portfoliích jim nekompenzovaly příjmy z podnikání či vyplácení dividendy.

Příležitost k investování v roce 2023

I přes to, že rok 2022 byl pro investice náročný, čeští a slovenští dolaroví milionáři vidí velké příležitosti v roce následujícím.

Zajímavé je sledovat vývoj dle věku, kdy většina starších investorů chce v roce 2023 více riskovat a nakupovat především akcie zahraničních firem. Mladší investoři se z rizikovějších aktiv chtějí trochu stáhnout. 

Tento přístup je zapříčiněn velkými poklesy na kryptoměnách, kdy v současné chvíli hodně mladších investorů vystřízlivělo.

V roce 2023 mnoho investorů snižuje váhu nemovitostí ve svých portfoliích a zvyšuje váhu akcií zahraničních firem. Tento přístup je vidět po mnoha dlouhých letech, kdy právě sázeli hlavně na nemovitostní investice. 

Právě investování do akcií zahraničních firem je pro rok 2023 u spousty milionářů hlavním tématem. Investoři se domnívají, že hlavní poklesy má trh již za sebou a očekává se během letošního roku návrat k růstu.

Jako další investiční nástroje, na které sázejí, jsou neveřejné společnosti a tzv. rizikový kapitál typu private equity či venture capital, kdy tento typ investic na rozdíl od akcií firem, které se obchodují veřejně na burze, nepodléhá tržním propadům.

Akcie jako priorita u dolarových milionářů

Jak jsme psali výše, hodně investorů do akcií zažilo pokles. Mladší investoři, kteří nakupovali například technologický sektor či jiné růstové akcie, vnímají díky silnému výprodeji v roce 2022 nákup růstových akcií a technologií jako velkou příležitost pro následující roky. 

Uvědomují si, že pokud chtějí porážet dlouhodobou průměrnou inflaci, potřebují držet ve větší váze ve svých investičních portfoliích právě zmiňované akcie.

Sázejí na budoucí růst tohoto sektoru. Na druhou stranu jejich investiční horizont je dlouhý a počítají s tím, že výnos u akcií nemusí přijít ihned. Na výnos je potřeba si počkat!

Chtějí opravdové profesionály

Dolaroví milionáři se považují více za podnikatele než za správce svých investičních portfolií. Většina z nich tak ráda přenechá správu svého portfolia profesionálům. 

Tito lidé chtějí k sobě opravdové profesionály, na které mohou přenést zodpovědnost a péči o své portfolio. Chtějí je platit na přímo z větší části ze zisku

V některých případech, když investor disponuje stovkami milionů až miliardami, požaduje dle zkušenosti z USA tzv. fleet fee a platí roční fixní částku v jednotkách až desítkách milionů korun. 

Pokud jste dolarový milionář a chcete se přidat k našim dolarovým milionářům a investorům, domluvte si s námi nezávaznou konzultaci.

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.