Jak investovat v době klesajících výnosů na spořicích účtech?

V dnešním článku se zaměříme na to, jak investovat v době klesajících výnosů na spořicích účtech. Hodně investorů se domnívá, že zvládne přestoupit do zajímavějších investičních nástrojů.

V následujícím období bude pro investory nejtěžší věcí rozhodnout se, kdy přemýšlet o přesunu tzv. money market trhu (peněžní trh) do jiných nástrojů, které se obchodují veřejně či neveřejně.

Zkrátka do nástrojů, které mi jako investorovi přinesou zajímavý výnos, vyšší, než mám na spořicích účtech.

Na začátku roku 2024 byl objem peněz v money market trhu největší. Na grafu níže můžeme vidět jeho vývoj od roku 2015 do současné situace. 

Z grafu je patrný silný nárůst objemu v době covidových let, kdy investoři nevěděli, co se bude v ekonomice dít, a následně také v době války na Ukrajině, což bylo způsobeno zejména vlivem růstu úrokových sazeb ze strany centrálních bank.

Aktiva ve fondech money market trhu vzrostla na úroveň 5,7 bilionů dolarů. Investory v posledních letech přitahovaly do trhu zejména zajímavé výnosy ze strany centrálních bank.

Přítoky a odtoky peněz od roku 2007

Zdroj: BofA Global Investment Strategy, EFR

Blíží se období snižování úroků ze strany centrálních bank?

Je zřejmé, že v následujících měsících dojde, či v některých státech již dochází, k prvnímu snižování úrokových sazeb ze strany centrálních bank. Jakmile ke snížení dojde, investoři začnou přemýšlet, kam alokovat uklizené peníze z money market trhu. 

Česká republika snižovat sazby již začala. Česká národní banka na začátku roku snížila úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 %.

Chování investorů v době klesajících úrokových sazeb je klíčové. Většina investorů čeká až do posledního okamžiku, kdy z money market trhu odejít, ale neuvědomuje si, že v tu chvíli už bude pozdě. Nestihne včas naskočit.

V první fázi, dříve než se podíváme, do čeho lze přistoupit, je potřeba si položit tu nejdůležitější otázku, a tou je cíl investování. 

Cíl investování

Co pro mě jako investora mají peníze plnit? Jaký je můj investiční horizont a co mají tyto peníze za funkci v mém celkovém portfoliu? Proč jsem tyto peníze investoval do money market trhu? 

Plnily konzervativní a likvidní část v portfoliu? Výborně, tak to je v pořádku a peníze byly investované správně. 

Chtěl jsem jen využít toho, že se mi peníze zhodnocovaly díky vysokým sazbám, ale nemám pro ně cíl ani uplatnění? Vlastně tyto peníze nejsou krátké, ale dlouhé a investor pro ně vždy hledá vysoké zhodnocení? Pokud ano, tak to je cesta do pekel, která v určité fázi nedopadne dobře. 

Dejte penězům cíl a směr

Pokud investujete a je jedno, jestli krátké nebo dlouhé peníze, měli byste dát penězům jasný směr a cíl. Neboli, jak říkáme u nás v Sušánka & partneři, dejte Vašemu majetku strukturu a řád. 

Udělejte si investiční plán a strategii. Vytvořte si takový plán, který jasně definuje, jakou část peněz z Vašeho majetku budete směrovat do dlouhých peněz a jakou do krátkých.

Pak budete jasně vědět, jaká část majetku je alokována v konzervativní části, tedy v krátkých penězích, a proč tam jsou. Možná si v danou chvíli uvědomíte, že výnos není to nejdůležitější. Na výnos máte jinou strukturu aktiva v portfoliu. Money market trh slouží k dobré likviditě nebo k nákupu ve slevě či čerpání renty a mnoha dalším aspektům. 

Problém je ten, že spousta investorů neví, proč do money market trhu vlastně investovala. Často jen z důvodu atraktivního výhledu. Z naší zkušenosti to ale nestačí.

Přechod z money market trhu do jiných investičních nástrojů

Kdy tedy přejít do jiných nástrojů? V momentě, kdy začnou klesat sazby a výnosy? To už je většinou pozdě. Záleží, do čeho chcete přejít. Pokud se bavíme o podobném nástroji, tedy pořád s menším rizikem, bavíme se o střednědobých či dlouhodobých dluhopisech. 

Do těchto dluhopisů potřebujeme přistoupit na vrcholu úrokových sazeb, protože dluhopis nabídne zajímavý výnos do splatnosti, a ještě může jeho cena vzrůst, jak bude centrální banka sazby snižovat.

Dle analytiků Morningstar je nejlepší dobou pro vstup do střednědobých či dlouhodobých dluhopisů 3-6 měsíců před prvním snížením úrokových sazeb. Z toho vyplývá, že české dluhopisy mají toto období již za sebou a americké dluhopisy se mohou tomuto období blížit.

Obecně pro rok 2024 platí, že dluhopisy jsou znovu velmi atraktivní a jejich čas pro portfolia investorů přichází.

Investoři by neměli sázet jen na dluhopisy 

Pro dlouhodobé investory však nedává smysl přestoupit 100% jen do dluhopisů. Toto období nebude trvat věčně a zajímavý výnos na dluhopisech očekáváme v období 3-5 let, ale co potom? Když budou sazby nižší než nyní, dluhopisy už tak zajímavé nebudou.

Investovat do akcií? Ale co když budou za tu dobu výrazně výše než teď? Z toho důvodu má pro dlouhodobé investory smysl přesun i do tzv. quality stocks.

Určitě dává smysl investovat do indexů s kvalitní dividendou a zároveň vsadit na akcie, které budou reagovat pozitivně na pokles sazeb. To mohou být nemovitostní akcie, small caps či finanční sektor.

Investoři při investování do akcií musí vstupovat do trhu pomaleji než třeba minulý rok z důvodu již vyššího ocenění a měli by mít i scénář strategie, když sazby nepůjdou dolů tak, jak trh očekává. Zároveň je pro dlouhodobé investory správnou volbou investovat větší část kapitálu do akcií.

Alternativní investice jsou příležitostí pro investory z řad HNWI-UHNWI

Investoři z řad HNWI-UHNWI by také měli zvážit vstup do oblasti alternativních investic, zejména pak do private equity a venture capital.

Tato oblast má za sebou horší období. Vstupy na burzy posledního 1,5 roku jim moc nepřály a firmy nedělaly IPO či direct listing. Zároveň se zajímavé projekty dostaly na férovou hodnotu z let, kdy díky covidu byly overvalued (nadhodnoceny).

Nyní fondy vstupují do firem a projektů, které nabízejí zajímavou cenu. Investoři z řad VHNWI, kteří disponují 6 mil. švýcarských franků, mají možnost díky velké privátní bance postavit velmi kvalitní globální portfolio a nakombinovat více přístupů – ETF fondy, přímé dluhopisy, private equity či venture capital nebo private debt. 

Výhodou je, že některé velké fondy z private equity či private debt vyplácejí vysokou a stabilní dividendu, kterou lze použít do dalších callů v private equity, či na nové investice v době poklesů a jiné zajímavé investiční příležitosti.

Pokud jste ve fázi, kdy přemýšlíte o přesunu prostředků z money market trhu, domluvte si s námi nezávaznou konzultaci.

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.