Minimální limity v privátních bankách v roce 2024

V dnešním článku bych se rád zaměřil na jedno velmi důležité téma. Každý investor, který začne přemýšlet o otevření účtu v privátní bance v České republice nebo v zahraničí (v našem případě ve Švýcarsku), potřebuje vědět, jak velký majetek musí mít, aby se s ním daná banka vůbec bavila.
Privátní banka není retail

Privátní banka, ať už česká nebo švýcarská, není retail. To znamená, že jako investor potřebujete mít odpovídající majetek. S nižšími miliony korun na privátní banku zapomeňte.

Nyní si ukážeme rozdíly mezi českou a švýcarskou privátní bankou. Omlouvám se všem, kteří nesplňují limit. Banky mají jasné pravidlo, buď splňujete limit, anebo nesplňujete limit. Nic mezi tím neexistuje.

V dodržování limitů jsou banky nekompromisní.

Pokud například poklesne výše kapitálu z důvodu poklesu majetku, vyzvou Vás jako investora, abyste účet doplnili. Pokud to neuděláte, mohou Vám investiční účet uzavřít.

Private banking je trochu jiný svět. Svět čísel a generovaní revenue na investora. Pokud účet a daný investor nesplňuje předepsané revenue, banka hledá cesty, jak jej zvýšit, nebo mu ukončí účet.

Česká vs. švýcarská privátní banka

Většina privátních českých bank stanovuje limit pro spolupráci v rozmezí 10–20 milionů korun. Některé velké privátní domy doplňují, že tzv. službu wealth managmentu mohou jednotlivci či rodina dostat od úrovně 50 mil. Kč.

Zkrátka, pokud se chcete stát klientem české privátní banky, potřebujete minimálně 10 mil. Kč, ale spíše bychom z naší zkušenosti doporučovali mít peněz trochu více a začínat na úrovni 30 mil. Kč.

Z našeho pohledu 10 mil. Kč opravdu na kvalitní poradenství nestačí. Alokace do akciových indexů, akcií, dluhopisů či depozitních vkladů pro výši 10 mil. Kč zkrátka nestačí.

 
Švýcarská privátní banka

Pokud se poohlížíte po švýcarské privátní bance, potřebujete peněz o něco více. Dovolím si konstatovat, že potřebujete peněz opravdu hodně.

Záleží, jakou banku z pohledu investora chcete. Zde najdeme dost velký rozdíl v požadavcích na minimální vklad.

U střední privátní banky potřebujete cca 2 mil. CHF jako minimální vklad a u velké banky typu UBS, HSBC, JP Morgan a dalších, potřebujete disponovat vkladem na úrovni 5,5 mil. CHF.

Pokud bychom se podívali na přesné částky v české koruně, pro střední banku potřebujete disponovat cca 52 mil. Kč a pro velkou banku cca 142 mil. Kč.

Z toho důvodu jsem říkal, že potřebujete opravdu hodně peněz. Zvlášť, pokud se chcete dostat do velké privátní banky.

V čem je švýcarská banka lepší?

Asi se Vám honí hlavou, v čem je švýcarská banka lepší? Záleží na úhlu pohledu každého investora. Někdo ve švýcarské privátní bance přidanou hodnotu vidí, a někdo naopak ne. Je to tak v pořádku. Každý investor je osobnost a každý investor potřebuje něco jiného.

Naši investoři ve Švýcarsku a v dalších zahraničních privátních bankách přidanou hodnotu vidí.

Pokud bych měl něco vypíchnout, tak je to určitě to, že využívají banky jen jako správce.

Využití flexibilních lombardních úvěrů, které mohou investoři načerpat během pár hodin ještě ten samý den.

Nákupy přímých amerických dluhopisů. Některé české privátní banky americké dluhopisy nakoupit neumí.

Private equity strategie a nástroje v bance, která je v private equity tzv. tvůrcem trhu.

Zvyšování minimálních limitů

Dříve některé privátní banky začínaly s minimálním ticketem 1 mil. CHF, a i dnes lze najít banku, která takový limit má. Otázkou je, zda opravdu chcete takovou banku, která má větší problém raisovat kapitál, a proto snižuje požadavky na minimální kapitál.

Kvalitní banky mají opačný problém. Také dříve začínaly na limitu 1 mil. CHF pro střední banku a 3 mil. CHF pro velkou banku, ale jak se privátním bankéřům plní tzv. book, kniha investorů, tak jakého investora vzali před třemi lety, tak dnes takový objem nevezmou.

Je to přirozené, i my v Sušánka & partneři to máme podobně.

Od příštího roku 2024 se zvedají limity u našich partnerů ve Švýcarsku.

Střední privátní banka navyšuje minimální limit na 3 mil. CHF a velká privátní banka navyšuje limit na 6 mil. CHF.

V české koruně bude investor potřebovat pro střední banku přesně 77 mil. Kč a pro velkou banku cca 154 mil. Kč, dle aktuálního kurzu CHF/CZK.

Limit navyšujeme i my. Pro švýcarské banky z 50 mil. Kč na 77 mil. Kč. Od této částky dokážeme nabídnout a zajistit otevření účtu ve Švýcarsku.

Pokud jste investor, který o otevření účtu ve Švýcarsku uvažuje, neotálejte, protože do konce roku lze ještě zarezervovat limity v rámci původních úrovní. Domluvte si s námi, tak nezávaznou konzultaci.

Od 1.1. 2024 pak budou platit nové limity a úrovně.

 

 

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.