Proč využít pro správce investičního portfolia švýcarskou banku?

Letošní rok je na trzích velmi specifický. Válka, emoce volatility - nervozita investorů by se chvílemi dala krájet. 
Švýcarská privátní banka jako správce

Oslabování koruny a dalších měn, tzv. emerging markets, oproti světovým měnám v čele s americkým dolarem. V těchto dnech dostávám společně s kolegy několikrát za týden dotazy od investorů “ z ulice „, kteří nás neznají.

Je dobré prodat koruny a nakoupit zmiňované švýcarské franky, dolary a libry a uložit je na termínovaný vklad v dané zemi a měně?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že úrokové sazby v České republice, Švýcarsku a Velké Británii. Výnosy v ostatních zemích nedosahují takové výše jako u nás. To znamená, že pro boj s inflací to není řešení.

Druhá věc je posílení měny oproti české koruně. Americký dolar od začátku posílil o 7 % proti koruně. To není špatné.

Naší společnosti se někteří poradci a instituce smáli, že nezajišťujeme portfolia do české koruny, neděláme hedging. Že se nám to vymstí. Nevymstilo, umíme s tím pracovat. Víme, proč daná měna v portfoliu je a jakou tam má funkci. V době krize máme dolar jako stabilizační prvek.

Dolar posílil o necelých 7 %, to znamená, že naši investoři měli o 7 % menší propad než investoři, kteří mají portfolia zajištěná do koruny. 

Dokonce se nyní dostávají ven zprávy, že robo platformy, které zajišťovaly portfolia do české koruny, od zajištění odcházejí.

Nyní k hlavní otázce článku, proč investovat přes švýcarskou banku.

Bezpečí – to se asi každému investorovi vybaví, když se řekne švýcarské privátní bankovnictví. Ve Švýcarsku mají uložené peníze nejbohatší lidé světa, včetně představitelů Ruské federace.

Švýcarsko by díky své neutralitě bylo poslední na seznamu ? jakém, čeho??, ale nikdy neříkejme nikdy.  Neboli, jak říká jeden z nejúspěšnějších světových investorů, tentokrát je všechno jinak.

Světový servis privátního bankovnictví. Švýcaři, a hlavně švýcarští privátní bankéři, patří v čele s americkými bankéři k absolutní špičce.

Na druhou stranu i švýcarští bankéři Vám nabídnou kreditní kartu nebo investiční certifikát. Pokud jim k tomu dáte šanci. Jako klient, a hlavně jako privátní poradce, který zastupuje investora (klienta),  musíte s privátním poradcem nastavit mantinely, co bankéř může, a co už je za hranou.

Nesmíte s ním však v žádném případě jako poradce soupeřit. Bude to mnohokrát právě zmiňovaný bankéř, který bude Vám a klientovi k ruce a na něm bude stát, jestli celá transakce proběhne bez problému, či nikoliv. Bankéře si musíte vážit.

A jaké jsou vlastně služby privátního bankéře? Naši investoři využívají služby privátní banky jako tzv. správce, ale investiční strategie, tedy to, co se nakoupí, je v režii nás a investora.  Za správu a za to, že investor investuje přes švýcarskou banku, si banka účtuje dle velikosti a typu banky v rozmezí 0,4 – 0,6 %.

Investor ve Švýcarsku může využít služby lombardního úvěru, který banka zajistí jeho investičním portfoliem. Výše lombardního úvěru se pohybuje dle složení portfolia na 50-60 % z celkového portfolia.

Některé švýcarské banky nabízejí termínované vklady pro vklady v české koruně s tím rozdílem, že výnos vkladu se momentálně pohybuje kolem 7 % p.a. pro vklad na 6 měsíců a 6,85 % p.a. pro roční vklady. 

Švýcarské banky v oblasti termínovaných vkladů mají jednu velkou výhodu oproti českým privátním bankám. Za prvé, některé banky Vám vklad umí zhodnotit i v české koruně, ale jejich hlavní výhodou je to, že jsou ochotné se dělit o výnos s koncovým investorem. České banky se dělit spíše nechtějí. Rozdíl výnosu může být přes 1 %.

Pro koho jsou Švýcarsko a švýcarské privátní banky vhodné? Pro investory, kteří disponují majetkem v objemu 1 mil. USD nebo spíše 1,5 mil. USD/EUR/CHF.

A zároveň pro ty, kteří neřeší cenu a každou desetikorunu. Pokud ano, Švýcarsko pro ně není volba. Pokud ne a bezpečí je pro ně prioritou, Švýcarsko by pro ně mělo být jasnou volbou.

S jakou bankou spolupracovat?

Ve Švýcarsku se nabízí spolupracovat s velkým počet privátních bank. Od velkých, typu UBS, přes střední a malé. Každá banka má své výhody a nevýhody. Velká banka spravuje velké množství peněz, přes 100 miliard CHF a více, a je to spíše směr korporátní. Riziko krachu banky je mírné, ale vše zde trvá o něco déle a některým investorům, kteří požadují individuální přístup, může tento přistup ve velkých bankách chybět. Velké banky mají většinou vyšší poplatky, ale při velikosti nad 100 mil. Kč už může investor a poradce s bankou vyjednávat.

Střední banky, které spravují menší majetek, zase ale nabízejí menší poplatky a individuální přistup k investorovi.

Ohledně velikosti bank je více než velikost a správa jejího celkového majetku, důležitá hlavně výše solvency ratio (platební schopnosti) švýcarských bank.

Pokud Vás zajímá problematika švýcarského privátního bankovnictví více stáhněte si náš nový e-book, Jak investují dolaroví milionáři, kde se o správě majetku a jak investovat majetek o velikosti 1 mil USD dozvíte více.

E-BOOK STÁHNOUT ZDE

.Pokud jste například prodali firmu či se firmu chystáte prodat, nebo disponujete větším majetkem v řádu jednotek či stovek milionů korun, můžete si s námi domluvit nezávaznou konzultaci.

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.