Volatilita na trzích od začátku roku

Kapitálové trhy a indexy již pátý měsíc klesají. Kapitálové trhy nedělají investorům moc velkou radost. Na trhy se vrátila velká volatilita z důvodu kombinace válečného konfliktu, vysoké inflace a zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (FED).

Vysoká volatilita 

Na tak velkou volatilitu investoři nejsou zvyklí, zejména ti amatérští, kteří začali investovat v době covidu. Momentálně právě amatérští investoři přišli o veškeré zisky, které získali od dob covidu. 

Právě volatilita a propad na úrovni 15 % od začátku roku na americkém indexu S&P 500 nutí některé nezkušené investory pomalu začít prodávat pozice

V současné době by prodej ztrátové pozice byl největší chybou ze strany investora. Pořád se, i přes pokles ocenění akcií a indexů, jedná o tzv. dočasné ztráty, tedy dočasný pokles. Je třeba zdůraznit, že se v žádném případě nejedná o trvalou, nevratnou ztrátu

I přes pravidla investování, že by investoři momentálně neměli prodávat ztrátové pozice, můžete na grafu níže vidět, že investoři v dubnu prodali akciové pozice v hodnotě přes 40 miliard USD.

 

Přestože poklesy z vrcholu dosahují úrovně cca 15 %, není americký akciový trh v tzv. medvědím trhu. Zatím se stále jedná jen o tzv. korekci, ale přechod do medvědího trhu může kdykoliv nastat. 

Medvědím trhem je označován pokles 20 % a více  z vrcholu a jedná se o tzv. malý medvědí trh, který je v rozmezí 20 – 40 %. Označení velký medvědí trh je pro poklesy 40 % a více z vrcholu, kterých bylo v historii indexu S&P 500 jen pár.  Na grafu níže opět vidíte, jak velké propady byly od roku 2020 na americkém trhu.

 

Když se podíváme na jednotlivé typy akcií, vidíme, že nejlépe se vedlo středním hodnotovým společnostem, tzv. mid cap, a nejhůře dopadly růstové velké společnosti, tzv. large growth cap.

Z pohledu férové hodnoty ocenění akcií je nejlevnější ocenění u malých růstových společností, které se nyní obchodují o 18 % pod fair value, a také u velkých růstových společností, které se obchodují o 17 % levněji, než je jejich férová hodnota.

 

V posledních dnech ještě více poklesl technologický sektor, který se nachází poprvé od roku 2017 ve velmi zajímavých cenách pod férovou hodnotou. Některé růstové akciové tituly napříč americkým trhem nabízí velmi atraktivní ocenění vůči jejich férové hodnotě.

 

Pro porovnání – v době technologické bubliny klesly některé akcie následujícím způsobem,

Adobe –     56 %

Microsoft – 56 %

Amazon –   75 %

Nvidia –      75 %

Apple –       78 %

aby za dalších 19 let vyrostly o tisíce procent.

Apple        + 58.746 %

Nvidia       + 33.818 %

Amazon    + 19.405 %

Adobe       +   6.250 %

Microsoft   +   1.240 %

Kdo prodal v roce 2000 tyto akcie, tak si za 19 let rval vlasy, proč to udělal. Emoce rozhodují o úspěchu a mají na Vás, coby investory, vliv a mohou Vás velmi negativně ovlivnit.

 

Psychologická úskalí  

Podívejme se, jak fungují emoce v době tržního cyklu. 

1.     nedůvěřivost po předchozím krachu – po předchozí ztrátě na majetku převažuje strach ze ztráty dalších peněz

2.     nejistota – hodně investorů váhá a přijde o ideální vstup na trh 

3.     optimismus – investoři začínají vstupovat na trh až po vyšším růstu cen indexů a akcií 

4.     nadšení – velká poptávka po nákupu akcií a indexů vyskočí až po masivním nákupu investorů za vyšší ceny

5.     euforie – investoři jsou nadšení z růstu akcií a sdílejí své pocity

6.     přehnané sebevědomí – velká skupina investorů i přes vysoké ocenění nadále zvyšuje své pozice

7.     úzkost – přichází strach z propadů, protože ztráty investorů začínají narůstat

8.     odmítnutí – investoři ignorují varovné signály, protože poptávka na trhu oslabuje 

9.     panika – ceny akcií klesají, protože velká část investorů v panice prodává své pozice

10.  kapitulace – velká část investorů akceptuje ztráty a opouští trh 

11.  muka – velké ztráty si vybírají svou daň u mnoha investorů a cyklus sentimentu se obnovuje 

12.  deprese – mnoho investorů je k trhům lhostejných, přestože se trhy začínají nevyhnutelně zotavovat, ale investoři to nevidí

 

V současné době je určitě dobré vyčkat, neprodávat své pozice a uvědomit si, na jak dlouhou dobu jako investor investuji a jaký je můj investiční plán. Pokud jsem investor, který je na trhu krátce či nezažil vetší propady, je na místě mít k sobě poradce či bankéře, který mi pomůže emoce a propady ustát a přejít. 

Je velmi důležité mít sestavené takové portfolio, které si s těmito propady poradí. To znamená investovat do velkých společností po celém světě a do různých sektorů, regionů a měn. 

Takové portfolio si velmi dobře s těmito propady poradí a za určitý čas se dostane opět k růstu.

V současné době se u určitých sektorů nabízí zajímavá příležitost pro vstup na trh z důvodu velmi zajímavého ocenění akcií.

Pokud jste například prodali firmu či se firmu chystáte prodat, nebo disponujete větším majetkem v řádu jednotek či stovek milionů korun, můžete si s námi domluvit nezávaznou konzultaci.

 

 

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google.
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.