Patří Japonsko a japonské akcie do portfolia?

V dnešním článku bych se chtěl zaměřit na jedno důležité téma, a tím je Japonsko, japonské akcie a indexy a zda by je měli investoři zařadit do svého portfolia. Z našeho pohledu určitě. Japonské akcie a indexy mají své místo v globálním portfoliu. 

I věhlasný investor Warren Buffett nakupuje poslední dva roky japonské akcie a indexy. A nejen on, japonským akciím důvěřují například i stratégové v UBS, HSBC, Morgan Stanley, J.P. Morgan a Goldman Sachs.

Proč investovat do Japonska 

Základem je určitě diverzifikace v podobě rozložení regionu mimo USA. Právě na burze v Tokiu si můžete koupit cca 3500 akcií jednotlivých firem a jedná se o druhý největší trh po New Yorku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Fidelity International, January 2023. Latest F3 Spot overvaluation versus USD.

 

Investování v japonském jenu (JPY) je pro české investory zajímavé. Můžeme vidět, že česká koruna dlouhodobě proti jenu posiluje a je vhodná příležitost do této měny vstoupit. Zároveň diverzifikace v podobě měn a rozšíření měnového portfolia o japonský jen je na místě. 

 

Zdroj: yahoo.finance

Další zajímavou věcí je, že například Index Nikkei 225, kde nakupujete 225 největších firem na japonském trhu, jsou velmi hodnotově zaměřené. Japonské akcie a indexy jsou tedy velmi stabilní se stabilní a vysokou dividendou. 

Pokud jste již rentiér, který čerpá rentu pomocí dividend, měl byste mít v portfoliu zastoupení japonských indexů a firem. Pokud je nemáte, je to z pohledu rentiéra velká chyba. 

Japonské akcie a indexy Vám zajímavě zvednou dividendový výnos na celkovém portfoliu.

Dlouhé roky se japonskému trhu nedařilo. Pokud se podíváme na graf níže, vidíme, že jeden americký dolar investovaný v roce 1990 vzrostl na 1,30 dolaru v roce 2023. Až do roku 2017 byla hodnota pod zainvestovanou částkou.

Pokud bychom stejný dolar ve stejném období investovali do indexu S&P 500, tak by hodnota v roce 2023 byla 26 amerických dolarů. 

V posledním období dochází nebo došlo v Japonsku k tzv. reformě a k nastartování růstu ekonomiky a akciových trhů. Začátkem tohoto roku tokijská burza (TSE) formálně nařídila všem kótovaným společnostem obchodujícím pod účetní hodnotou, aby zvýšily své násobky ceny k účetní hodnotě nad 1x, nebo zveřejnily plán, jak tak učinit. Jinak jim hrozí, že budou staženy.

Zdroj: Morningstar.com

To bylo významné prohlášení TSE – a jasně ukázalo, že akcionáři budou v budoucnu prioritou. Více než 50 % společností kótovaných na burze TSE se obchoduje pod 1x price-to-book. Viz graf níže. 

 

Zdroj: Schroders, Bloomberg

Toto je ve světě velmi ojedinělý případ, kdy ve srovnání s indexem S&P 500 se tak pouze 5 % společností obchoduje pod hodnotou 1, a dokonce žádná společnost pod hodnotou 0,5 % price-to-book.

Společnosti mají nyní za cíl zvýšit hodnotu, minimálně na hodnotu 1x price-to-book. V japonských indexech najdeme téměř 50 % společností, které mají net cash. Tedy jejichž hotovost v rozvaze je vyšší než jejich závazky.

TSE (Tokyo Stock Exchange) – prosazuje u společností zvýšení přímých výnosů pro akcionáře formou dividend nebo zpětných odkupů akcií.

Tímto přístupem Japonsko a japonská burza TSE dává investorům vzkaz. Chceme na japonské burze zhodnocovat kapitál lépe než v minulých 30 letech. Zda se to tak stane není jasné, ale investoři mají momentálně v Japonsko větší důvěru. 

Japonsko a inflace 

Japonsko mělo oproti zbytku světa ohledně inflace odlišný problém, a to ten, že místo inflace řešilo dlouhodobě deflaci. Deflace je ještě větší problém než vysoká inflace z toho důvodu, že deflace vede společnost a spotřebitele k odkládání investic a nákupů.

Naproti tomu mírná inflace dodává společnostem důvěru v investování do budoucnosti – a také podněcuje spotřebitele k utrácení.

 

Zdroj: Morningstar.com

V květnu dosáhly hlavní akciové indexy – Tokyo Stock Price Index (TOPIX) a Nikkei 225 – nejvyšší úrovně od roku 1989. Zisky japonských akcií předstihly ostatní rozvinuté trhy, i když výkonnost není plně oceněna z důvodu slabého jenu (JPY). Slabší jen snížil tyto zisky pro zahraniční investory.

Japonsko překonalo USA a většinu Evropy v místní měně, ale když se tyto výnosy převedou na dolary nebo eura, výkon není tak silný.

Zdroj: Morningstar.com

Akciový trh se v Japonsku opravdu ohřívá. Silným signálem je investování Warrena Buffeta a dalších hráčů. Investoři by ale neměli automaticky investovat do Japonska jen proto, že to dělá Warren Buffett a další.

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.