Výzkumy a trendy o private equity v portfoliu

Studie ukazují, že private equity investice mají tendenci vykazovat odlišné chování zejména v obdobích tržních propadů ve srovnání s veřejnými trhy.

Například po pandemické krizi v roce 2020 private equity segment vykázal pozitivní výnosy (8,1 %), zatímco například americký akciový trh utrpěl ztráty (20,61 %). Tyto výsledky jsou podpořené jejich nelikvidním charakterem a neodrážejí tak snadno momentální náladu na kapitálových trzích. Když pak trhy v roce 2021 rostly, tytéž sektory těžily z doprovodné euforie a nejnižších sazeb financování. Přesto soukromé investice zůstávají citlivé na obecnou náladu, kterou odráží aktuální makroekonomické prostředí.

Zdroj: Morningstar Direct 

Přikládáme rovněž analýzu největší švýcarské privátní banky. Na tomto grafu lze vidět porovnání očekávaného rizika (osa X), které je měřeno pomocí roční kolísavosti výnosů. Osa Y znázorňuje očekávanou roční výnosnost z dat CIO Capital Market Assumptions 2024. S ohledem na rizikový profil investor očekává určitou míru zhodnocení. Teorie portfolia nám říká, že hledáme takový bod rizikovosti, kde je očekávaná míra výnosu největší. Pro porovnání je v grafu vyznačen americký akciový trh a private equity. Vidíme, že u private equity v porovnání s americkým akciovým trhem je historicky nižší rizikovost a současně vyšší očekávaný výnos.

Zdroj: UBS

Pokud Vás zajímá více, registrujte se do naší členské sekce, kde je zveřejněna celá analýza.Celý článek ukazuje, že private equity nabízí zajímavé investiční příležitosti a skvěle doplňuje portfolio složené z veřejně obchodovatelných nástrojů.Avšak jedno je naprosto klíčové: výběr kvalitních správců těchto investic s prokazatelnou zkušeností a výsledky.

Nejdůležitější u každé PE investice je kvalita manažerského týmu. Tým lidí, kteří se této problematice věnují minimálně 10 let, dlouhodobě působí a má za sebou již trackrecord, který nám umožňuje vědět, co od jednotlivých portfolio manažerů můžeme očekávat.Bohužel, české prostředí – ať už se jedná o fondy kvalifikovaných investorů, private equity nebo venture capital – ve většině případů ještě nedokáže dodat tuto klíčovou část rovnice, která tvoří úspěch na private markets. Chybí dlouholeté zkušenosti a prokazatelné výsledky. Je to přirozené, protože český soukromý trh teprve směřuje k úrovni, jakou můžeme vidět na západě.

Pokud jste ve fázi, kdy přemýšlíte o investicích do Private Equity či využití švýcarské privátní banky , domluvte si s námi nezávaznou konzultaci.

Dominik Krampla, analytik Sušánka & partneři 

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google. Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.