Konflikt Ukrajina vs. Rusko a reakce kapitálových trhů 

Ruska vs. Ukrajina. Jak se může vyvíjet geopolitická krize? Jak budou reagovat kapitálové trhy a jak se na zvýšenou volatilitu připravit z pozice investorů.

Celý svět sleduje události na východě Evropy mezi Ukrajinou a Ruskem. Politická situace není dobrá. Válečný konflikt je na spadnutí. Zaútočí Rusko na Ukrajinu? Spekuluje se, že by ke konfliktu ze strany Ruska mohlo dojít každým dnem.

Co to znamená pro kapitálový trh, pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu? Pojďme se na situaci podívat ze strany investorů a investování.

Pokud dojde k válečnému konfliktu, trhy to určitě rozhodí a my můžeme očekávat velkou volatilitu. Co trhy nemají rády,  je stres a nejistota z budoucnosti. To určitě bude průvodním jevem i při válečném konfliktu  Ruska proti Ukrajině.

O víkendu došlo k další eskalaci konfliktu. Volatilita na trzích příští týden může být velká. Dle bezpečnostního analytika jedná se o válku nervů a blafování ze strany západu a Ruska.

V tabulce níže můžete vidět reakci amerického indexu S&P 500 během válečných konfliktů.

 

Zde jsou příklady válečných konfliktů od roku 1941 od útoku na Pearl Harbor až  po události v roce 2021. Zde byl pro trhy nejhorší právě útok na Pearl Harbor. Jednodenní nejnižší pokles indexu byl – 3,8 procentních bodů. Index oslabil v tomto období o-  19,8 bodů a návrat zpět na původní hodnotu před poklesem trval 307 dní.

Průměr indexu ve válečných obdobích v letech 1941 – 2021 byl následující: jednodenní největší propad -1,1 %, celkový propad – 4,6 %. Návrat zpět na hodnoty před poklesem trval v průměru 43,2 dní.

Pokud ke střetu dojde, musíme se připravit na volatilitu akciových indexů, zejména evropských, ale i  amerických. Konflikt bude mít ekonomický dopad na státy a měny států v jeho okolí. Zejména polský zlotý a Varšavská burza by tento válečný konflikt hodně pocítily.

Nadále bude posilovat ropa a komodity včetně elektřiny. Investoři se při velké volatilitě indexů budou vztahovat k bezpečnějším aktivům, než jsou akcie. Těmi jsou zejména americké státní dluhopisy, zlato dolar a švýcarský frank. To jsou aktiva, kterým se v době konfliktů převážně daří.  

Region Evropy a měny evropských států budou vlivem válečného konfliktu pod tlakem. Americká ekonomika a akciové indexy by měly být oproti Evropě v lepší kondici a zde by volatilita na kapitálových trzích měla být prozatím menší. V případě, že by se do konfliktu zapojilo více zemí včetně USA, velká volatilita by se přesunula i do amerického regionu.

V současné době je stále velkou otázkou, zda ke konfliktu v následujících dnech dojde. Dle historie si umíme představit zvýšenou krátkodoboustřednědobou volatilitu a nervozitu na trzích.

Dlouhodobí investoři by měli zůstat klidní a neměli by se konfliktem nechat znepokojit. Naopak, díky zvýšené volatilitě se může objevit velká příležitost k nákupu akcií ve slevě. 

Investoři, kteří investují více v USA a na  globálních trzích, by měli být klidní. Naopak investoři, kteří investují vetší část portfolia majetku v Evropě a jsou zaměřeni zejména na východní část Evropy,  mohou pocítit zvýšenou volatilitu na v krátkodobém až střednědobém horizontu. 

Pro další týdny bude platit zvýšená volatilita podle toho, jak budou přicházet zprávy z východu Evropy. Emoce investorů budou pracovat a investoři by si měli zakázat prodávat pozice v případě poklesu.

 

Chcete se stát našim investorem?

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajůpodmínky služby Google.
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů
Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.