Leden byl pro akciové trhy příznivý

Po prosincových propadech na trzích investoři napjatě čekali, zda trhy potvrdí medvědí trend a, poklesy budou pokračovat i v roce 2019.

Po prosincových propadech na trzích investoři napjatě čekali, zda trhy potvrdí medvědí trend a, poklesy budou pokračovat i v roce 2019. Navzdory obavám investorů byl leden pro kapitálové trhy nadprůměrný. Např. americký Index S&P 500 si připsal 7,9%, tj. nejvíce od října 2015, a zároveň zažil nejlepší leden od roku 1987.

Veškeré akciové trhy od emerging markets až po evropské akcie malých společností (small cap) v lednu rostly a odmazaly část ztrát z prosince. Tato zpráva určitě potěšila všechny dlouhodobé investory, kteří zaznamenali v prosinci 2018 propad svých portfolií. Kdo neotálel a v prosinci v době propadu investoval nové peníze, je k dnešnímu dni v zisku cca. 9%.

Na grafu výše můžete vidět vývoj hlavních světových indexů.

Tržní realná hodnota

Dobrá zpráva pro investory je ta, že po delší době, kdy ocenění jednotlivých akcií bylo drahé (tzv. Overvalued), se nyní ocenění akciíí dostává na svoji férovější cenu (tzv. Undervalued), dle agentury Morningstar.

Je trh levný nebo drahý? Následující tabulka uvádí příběh na základě odhadů reálné hodnoty společnosti Morningstar pro jednotlivé akcie. Morningstar hodnotí největší americké společnosti za 15 let.

Poměr vyšší než 1,00 znamená, že cena akcií je vyšší než odhad reálné hodnoty společnosti, dle agentury Morningstar. Čím více se poměr ceny a reálné hodnoty zvýší nad 1,00, tím více je nadhodnocená střední hodnota akcií. Poměr pod 1,00 znamená, že cena akcií je nižší než náš odhad reálné hodnoty. Čím více se pohybuje pod hodnotou 1,00, tím více je medián zásob podhodnocen.

Na grafu níže můžete vidět roční výnos amerického indexu S&P 500. Tento graf jasně ukazuje, že po větších propadech přichází období růstu. Samozřejmě to nemusí platit vždy, ale pravděpodobnost, že se tak stane, je vysoká.

Co to znamená pro investory?

Jak už bylo řečeno výše, ocenění světových akcií se dostalo na férovější cenu. To je dobrá zpráva pro váhající investory, kteří se domnívali, že trh je drahý. Nyní se naskýtá příležitost vstoupit na trh za přijatelnou cenu. Každý investor by měl mít sestavený svůj finanční a investiční plán a dle horizontu investovat. Dle horizontu by měla být správná alokace aktiv mezi akciemi a dluhopisy, případně hotovosti. Na místě je určitě pravidelná investice či případně jednorázová, kterou je však idealní rozdělit na 3x a nevstopvat na trh s investicí najednou.

Pokud se k tomuto tématu chcete dozvědt více, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme s analýzou Vašeho investičního portfolia.

Zdroj: https://www.macrotrends.net/2526/sp-500-historical-annual-returns, https://www.morningstar.com/tools/market-fair-value-graph.html, http://www.morningstar.co.uk/uk/

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.