Letošní rok nebyl pro investory na kapitálových trzích dobrý

V roce 2018 se na kapitálové trhy vrátila tzv. volatilita, tj. kolísavost trhů. Kapitálové trhy zažily rok “jako na houpačce” a investoři museli čelit velkým výkyvům v podobě větších poklesů, neodlehnout svým emocím a nevystoupit ze svých portfoliíí.

V roce 2018 se na kapitálové trhy vrátila tzv. volatilita, tj. kolísavost trhů. Kapitálové trhy zažily rok “jako na houpačce” a investoři museli čelit velkým výkyvům v podobě větších poklesů, nepodlehnout svým emocím a nevystoupit ze svých portfoliíí. Ne všem se podařilo odolat a svá portfolia neodprodat.

Momentálně se trhy nacházejí v tzv. korekci (tj. krátkodobém poklesu trhu) a jejich růst stagnuje. Korekce se uvádí, pokud trhy propadnou v rozmezí 10 – 20%. Dlouhodobější pád trhů v řádu měsíců či let nastane při překročení 20% (tzv. mědvědí trh, rostoucí trh se označuje jako býčí trh).

Letoší rok se trhům vůbec nedařilo. Posledních pět obchodních dní ve Spojených státech amerických zazanamenaly trhy k 24.12:2018 ztrátu 7%. Něco podobného se stalo v roce 2011, kdy USA přišly o nějvětší rating. První obchodní den po svátcích v USA přišel překvapivý obrat, kdy se americké akcie zotavily ze ztrát, které utrpěly na Štědrý den. Dow Jonesův index tak poprvé v hostorii indexu připsal v jednom obchodním dní více než tisíc bodů. Středeční obchodování znamenalo pro všechny tři hlavní akciové indexy nejlepší den od 23. března 2009.

Medvědí trh se nenachází daleko od současné situace

Současný stav finančních trhů se nachází od svých letošních maxim (vrcholu) o 18% níže, což naznačuje, že se může témeř kdykolv přesunout do medvědích trhů. Celý rok pro investory znamená ztrátu v USA cca. kolem 8%, v Evropě cca. 19% a v Číně cca. 13%.

Americký index S&P 500         

Na grafu níže lze sledovat vývoj trhu v určitém období před i po korekci trhů. Investor, který neudržel emoce, se mohl velmi rychle připravit a zajímavé zisky, kterých obvykle trhy několik měsíců po korekci dosahují. Právě časování trhu bývá jednou z nějčastějších chyb investorů.

Co by měl dělat investor v současné situaci na trzích?

Jak již bylo řečeno – nečasovat trh a udržet emoce. Promluvit si se svým poradcem a zhodnotit dopad na vlastní portfolio.

Rovněž je potřeba si uvědomit, za jakým cílem a investičním horizontem jste investovali. Pokud se jedná o krátkodobý investiční horizont v rozmezí 5-7 let, neměli byste mít ve vašem portfoliu více než 30% akcií (pokud ano, promluvte si o složení portfolia s vaším poradcem).

Pokud je váš investiční horizont 10 let a více, tak korekci či medvědí trh pocítíte. V první řadě je potřeba se z této situace nehroutit. Je to špatná zpráva pro vaše zainvestované peníze, ale dobrá pro vaše budoucí peníze. Držte se i nadále svého investičního a finančního plánu. Nedělejte nečekané změny v investičním horizontu, ani neodprodávejte část nebo dokonce celé portolio. Pokud tak učiníte, zařadíte se mezi emočně slabé jedince a nejpíš i neúspěšné investory. V pravidelném investování doporučujeme pokračovat, můžete tak snížit hodnotu poklesu.

Ve spolupráci se společností VHI s.r.o. doporučujeme navíc zvážit následující:

Uvědomte si, že akcie jsou podíly ve firmách – pokud vlastníte akcie, spoluvlastníte firmu. Jestliže vlastníte podílové nebo ETF fondy, spoluvlastníte většinou portfolio největších firem světa. Investujete-li na své dlouhodobé cíle za 5, 10 nebo 20 a více let, mělo by vás zajímat, jaká bude skutečná hodnota těchto firem za 5,10 nebo 20 let. Ta je často jiná než tržní cena firmy (akcie) na burze. Tržní cena se od té skutečné v čase odklání (kolísá), přičemž toto kolísání je způsobeno podobnými negativními či pozitivními zprávami. Tím, že skutečná hodnota firmy dlouhodobě roste (rostou zisky), zvyšuje i svou tržní hodnotu.

Zdá se, že jsme na vrcholu hospodářského cyklu, nebo se k němu blížíme. To však není důvod prodat firmu. Období, kdy tržní ceny akcií padají, jsou pro investora nevyhnutelné. Přesto by se každý investor těmto obdobím rád vyhnul. A i teď se může zdát, že by bylo lepší akcie prodat a počkat v bezpečí. Jenže taková strategie se pro většinu investorů v historii ukázala jako neúspěšná. Jednak nevíte, zda trhy budou skutečně dál padat, nebo se zítra zastaví a budou růst. Navíc pro Vás bude extrémně obtížné, ne-li nemožné, načasovat správný moment návratu. Takový “proaktivní” investor buď sklouzne do spirály spekulování, nebo se na trh vrátí až v okamžiku, kdy je vše zase v klidu. Jenže to jsou ceny akcií zpravidla mnohem vyšší, než za kolik je prodával. V nejhorším případě se na trh nevrátí nikdy, a jeho peníze postupně spořádá neviditelná inflace (pokud je neutratí).

Pro dlouhodobý úspěch v investování je základem mít plán a držet se ho. S vaším poradcem jste si jistě nastavili dlouhodobé finanční cíle a investiční plán, jak jich dosáhnout. A akcie jsou základním hnacím motorem, bez kterých se téměř žádný investiční plán neobejde. Pamatujte, že období horších než očekávaných výnosů jsou součástí plánu. Možná nakonec budete muset více nebo déle spořit, nebo přehodnotit své cíle. Rozhodně byste ale neměli plán přerušovat nebo vzdávat, ale trpělivě na něm s vaším poradcem pracovat.

Je důležité mít realistická očekávání a být připraven na své emoce. To, že přijde recese nebo krize, se za vašeho života prostě stane (a zřejmě vícekrát), jen se neví kdy. V okamžiku, kdy se tak skutečně stane, musíte být připraveni zvládnout své emoce. Každý velký světový investor vám potvrdí, že uvědomit si svůj strach a nenechat ho ovládnout vaše rozhodnutí bylo klíčem k jeho úspěchu. Vždy, když budete mít nutkání, že musíte něco udělat, se sami sebe zeptejte – je mé rozhodnutí inspirováno strachem? Jak to cítím uvnitř těla, když na své rozhodnutí myslím? Cítím klid a rovnováhu, nebo jsem stažený a mám sevřený žaludek? Lidé snadno udělají unáhlené rozhodnutí, protože se chtějí rychle zbavit emočního napětí. Naštěstí máte svého finančního poradce, který vás umí vyslechnout, pochopit a pomoci vám udělat rozhodnutí, které pro vás bude dlouhodobě správné.

Buďte připraveni využít příležitosti. Rok 2018 byl vyjímečným rokem, ve kterém zaznamenala pokles cen většina investičních tříd. Dá se říci, že klesala cena akcií i dluhopisů, klesaly ceny komodit i nemovitostí, a klesly i ceny zlata. Poklesy cen je třeba vnímat jako příležitosti, které nabízejí vhodný moment vložit do investic nové peníze, které máte v hotovosti, a mohou dlouhodobě pracovat. Například akcie společností z rozvojových zemí (tzv. emerging markets akcie) se nyní prodávají za ceny, za které se prodávaly před 5 lety. Akcie z indexu MSCI Emerging Markets se aktuálně prodávají za ceny vykazující průměrný poměr P/E 10 (poměr ceny akcie k ročnímu očekávanému zisku firmy). A to je významně levněji, než je dlouhodobý průměr. Pokud máte volné prostředky, je určitě vhodná doba kontaktovat vašeho finančního poradce, který vám pomůže zařadit nové příležitosti do vašeho portfolia.

Vy, kteří máte volné peníze a zvažujete začít investovat, si zřejmě kladete otázku, zda-li je teď vhodná chvíle. Zda není lepší počkat “až po krizi”. Při svém rozhodování zvažte následující:

Peníze, které odkládáte, zřejmě odkládáte proto, aby vám v budoucnu sloužily. Někomu z vás dávají úspory pocit jistoty a bezpečí, někdo spoříte na konkrétní cíl, a někdo jen proto, že to dělají všichni a vy nechcete něco zanedbat. Bez ohledu na to, proč spoříte, máte všichni společného nepřítele. A tím je inflace. Ta velmi pomalu, nenápadně, ale jistě ukrajuje hodnotu vašich úspor, které nepracují. Proto je zásadní mít jasno ve svých finančních cílech. Finanční poradce vám pomůže utříbit si priority, nastavit finanční cíle a zvolit vhodnou investiční strategii pro každý z nich.

Čas je důležitější než správné načasování. Existuje mnoho studií, které dokazují, že snažit se najít správný okamžik pro vstup na trh, je neřešitelný úkol. Akcie buď klesají a všichni se bojí, že stále budou, nebo akcie rostou, a investorům se zdají moc drahé. Z pohledu vašich dlouhodobých cílů je ale důležitější čas, který svým investicím dáte. Čím déle budou vaše investice pracovat, tím větší je pravděpodobnost, že svých cílů dosáhnete.

Přesto, že trhy mohou dál pokračovat v poklesech, jsou už nyní akcie i další aktiva na cenách, které jsou pro dlouhodobé investory příležitostí. Jsou to třeba již zmíněné akcie firem z rozvojových zemí, ale i firmy z Evropy se dnes obchodují “se slevou”. Evropské akcie vykazují poměr P/E 13,25, což je také pod svým dlouhodobým průměrem. A ani americké akcie díky posledním poklesům nejsou drahé.

Pokud máte i tak pochybnosti a nechcete riskovat, že začnete investovat v nevhodný  okamžik, pak zvažte svou investici rozfázovat. Váš finanční poradce vám pomůže nastavit plán, jak peníze zaměstnávat postupně. Pokud svou investici rozložíte například na čtyři díly a jednotlivé díly zainvestujete s půlročními odstupy, pak snížíte riziko špatného načasování a zároveň neztratíte příliš času, který je tak důležitý. Jasně stanovený časový plán navíc udrží vaši disciplínu a váš poradce Vám pomůže plán dodržet.

V případě jakéhokoli dotazu či potřeby konzultace, se nám neváhejte ozvat. Rádi vám pomůžeme s vaším portfoliem.

Zdroj: vhi.cz/ investičníweb, patriafinance, blomberg, financial times, Morningstar.co.uk

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.