Na trhy se vrátila nervozita a volatilita

Investoři, kteří investují na akciových globálních trzích, nebudou v dobrém vzpomínat na poslední obchodní dny na trzích. Pátek 2.2.2018 odstartoval masivní akciové výprodeje na globálních trzích a výprodeje pokračovaly i během pondělního dne. Za oba dny

Investoři, kteří investují na akciových globálních trzích, nebudou v dobrém vzpomínat na poslední obchodní dny na trzích. Pátek 2.2.2018 odstartoval masivní akciové výprodeje na globálních trzích a výprodeje pokračovaly i během pondělního dne. Za oba dny odepsal americký index SP 500 -7,9%. Tento pád amerického trhu je nejprudší za posledních šest a půl roku.

Emoce na trzích 

Index volatility VIX (strachu) vystoupal během dnešního dne o 115,6 %. Tento index ukazuje, jaká na trhu panuje nálada. V dnešních dnech nebyla příliš optimistická.

Na trhy tak zřejmě přichází korekce a výprodej. Nikdo ale nedokáže říct, jestli se bude jednat o krátkodobý či dlouhodobý horizont. Důvodem výprodejů na americkém trhu je, že investoři mají strach ze zvyšovaní úrokových sazeb a nárůstu inflace. Výnosy desetiletých amerických dluhopisů se dostaly na čtyřleté maximum, když vystoupaly na 2,85 %. Impulzem pro akciové trhy je srovnání výnosu akcií a dluhopisů. Roční zisk na americkém indexu SP 500 se současně pohybuje na 4,3 % a zisk na desetiletých amerických státních dluhopisech dosahuje 2,85 %. I když je o 1,5 % nižší než výnos na americkém indexu, jedná se o nejnižší rozdíl od roku 2010.

Začátek roku byl pro akcie velmi úspěšný a současný výprodej dostal akcie zpět na cenu na úrovni konce loňského roku. Takže se zatím neděje nic dramatického.

Jak se chovat v době propadu?

Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu a nepodlehnout silným emocím. Propady na trhu jsou běžné a k investováním zkrátka patří.

Pro krátkodobé investory (3 – 7 let)

Dle našeho doporučení by měli mít málo akcií v portfoliu, a proto se jich propad trhu tolik nedotkne. Pokud je portfolio dobře diverzifikované a správně nastavené na investiční cíl, není důvod se obávat.

Pro dlouhodobé investory (7 let a více)

Není důvod se znepokojovat ohledně vašeho v portfolia. Pokud zatím investujete krátkou dobu, máte zatím v portfoliu málo akcií. Je to horší zpráva pro zainvestované peníze, ale dobrá pro budoucí. Je ale velmi důležité se držet investičního plánu a horizontu a dodržovat pravidelnou investici, která minimalizuje ztráty.

V současné době se nabízí otázka, jestli nepřikoupit levnější akcie do vašeho portfolia se slevou. Momentálně už jsou akcie levnější, než byly na začátku roku, nyní lze nakoupit akcie o 5-8% levněji než na začátku roku.Tato příležitost pro nákup nemusí trvat moc dlouho. Proto neváhejte.

Počítejte s tím, že to není poslední propad, který jako investor zažijete. Váš poradce by vám měl vzniklou situaci umět dobře vysvětlit a pomoci vám ji ustát.

Analytických měsíčník

Chcete dostávat každý měsíc novinky ze světa investic a financí formou analytického měsíčníků?

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku. (trochu přeformulovat)

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Video Lightbox Plugin

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte nám na sebe kontaktní údaje, my se Vám ozveme.

Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

Stáhnout analýzu dluhopisů

* povinné pole
   

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.