Na trhy se vrátila nervozita a volatilita

Investoři, kteří investují na akciových globálních trzích, nebudou v dobrém vzpomínat na poslední obchodní dny na trzích. Pátek 2.2.2018 odstartoval masivní akciové výprodeje na globálních trzích a výprodeje pokračovaly i během pondělního dne. Za oba dny

Investoři, kteří investují na akciových globálních trzích, nebudou v dobrém vzpomínat na poslední obchodní dny na trzích. Pátek 2.2.2018 odstartoval masivní akciové výprodeje na globálních trzích a výprodeje pokračovaly i během pondělního dne. Za oba dny odepsal americký index SP 500 -7,9%. Tento pád amerického trhu je nejprudší za posledních šest a půl roku.

Emoce na trzích 

Index volatility VIX (strachu) vystoupal během dnešního dne o 115,6 %. Tento index ukazuje, jaká na trhu panuje nálada. V dnešních dnech nebyla příliš optimistická.

Na trhy tak zřejmě přichází korekce a výprodej. Nikdo ale nedokáže říct, jestli se bude jednat o krátkodobý či dlouhodobý horizont. Důvodem výprodejů na americkém trhu je, že investoři mají strach ze zvyšovaní úrokových sazeb a nárůstu inflace. Výnosy desetiletých amerických dluhopisů se dostaly na čtyřleté maximum, když vystoupaly na 2,85 %. Impulzem pro akciové trhy je srovnání výnosu akcií a dluhopisů. Roční zisk na americkém indexu SP 500 se současně pohybuje na 4,3 % a zisk na desetiletých amerických státních dluhopisech dosahuje 2,85 %. I když je o 1,5 % nižší než výnos na americkém indexu, jedná se o nejnižší rozdíl od roku 2010.

Začátek roku byl pro akcie velmi úspěšný a současný výprodej dostal akcie zpět na cenu na úrovni konce loňského roku. Takže se zatím neděje nic dramatického.

Jak se chovat v době propadu?

Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu a nepodlehnout silným emocím. Propady na trhu jsou běžné a k investováním zkrátka patří.

Pro krátkodobé investory (3 – 7 let)

Dle našeho doporučení by měli mít málo akcií v portfoliu, a proto se jich propad trhu tolik nedotkne. Pokud je portfolio dobře diverzifikované a správně nastavené na investiční cíl, není důvod se obávat.

Pro dlouhodobé investory (7 let a více)

Není důvod se znepokojovat ohledně vašeho v portfolia. Pokud zatím investujete krátkou dobu, máte zatím v portfoliu málo akcií. Je to horší zpráva pro zainvestované peníze, ale dobrá pro budoucí. Je ale velmi důležité se držet investičního plánu a horizontu a dodržovat pravidelnou investici, která minimalizuje ztráty.

V současné době se nabízí otázka, jestli nepřikoupit levnější akcie do vašeho portfolia se slevou. Momentálně už jsou akcie levnější, než byly na začátku roku, nyní lze nakoupit akcie o 5-8% levněji než na začátku roku.Tato příležitost pro nákup nemusí trvat moc dlouho. Proto neváhejte.

Počítejte s tím, že to není poslední propad, který jako investor zažijete. Váš poradce by vám měl vzniklou situaci umět dobře vysvětlit a pomoci vám ji ustát.

Pavel Černík
analytik

Chcete dostávat každý týden novinky ze světa investic, ekonomiky a kapitálových trhů?
Přihlaste s k našemu odběru.

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku.

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Lightbox

Novinka!

Inspirujte se naší knihou, která Vám otevře témata, které jste nevěděli, že vůbec existují.

Stáhnout analýzu dluhopisů

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.