Proč jsme se jako Sušánka & partneři odklonili od přístupu Wealth Protection
Hodně poradců, ale i investorů, se mě ptá: „Honzo, proč jste začali dělat i rizikovější věci než jen Wealth Protection přístup? Vždyť je to přece rizikové.
Ano, před necelými třemi roky došlo z mé strany k zásadnímu rozhodnutí. Nedělat jen běžné ETF fondy a nástroje kolektivního investování, ale přinést investorům i něco nového. Něco, co tu do té doby v oblasti honorovaného poradenství nedělal každý. V té době tento přístup dělaly jen ty nejkvalitnější Family office a Multi-family office. Přesně k těmto firmám jsme se také chtěli zařadit. Věděl jsem, že to nebude jednoduché.Chtěl jsem se odlišit přístupem a přinést našim klientům do té doby něco nového, výjimečného.
Jako majitel a hlavní stratég musíte delegovat a naslouchat lidem
V určitý moment firmy a mého podnikání (podnikám od roku 2012) jsem dospěl k rozhodnutí, že pokud chci budovat firmu, strategicky růst a přinášet kolegům nové myšlenky a nápady, musím delegovat, a zejména naslouchat.
Začal jsem totiž všechny věci, které jdou, delegovat. Kromě oblasti Private Equity, ta mě extrémně baví a chci v ní našim investorům přinášet přidanou hodnotu.
Kolegové mě skvěle zastoupí. Dal jsem jim naprostou důvěru a vím, že věci, které dnes mají na starosti, udělají o mnoho lépe než já sám.
Pokud chcete budovat firmu se zaměstnanci, nemáte jinou možnost.
Umění naslouchat
Pro majitele firem velmi těžká disciplína. Hodně podnikatelů chce mít často poslední slovo. Já jsem majitel, a tak to bude. U nás v Sušánka & partneři to máme jinak.
Vždy se musíme dohodnout jako tým a musí být převaha hlasů. Pokud mě kolegové přehlasují, tak přes to nejede vlak. Za pět let jsem si jen jedenkrát prosadil svou. Naslouchat kolegům co mají na srdci, co se jim nelíbí, co je důležité pro naše investory, partnery a mnoho dalších věcí se vždy snažím udělat tak, aby to dávalo smysl a všichni se na tom shodli.
Pamatuji si od táty a dalších podnikatelů, že často měli poslední slovo oni. Někdy to je velkou překážkou pro další růst firmy.
Čtyřúrovňové rizikové portfolio
Zpátky k původní myšlence v článku. Díky delegování tak mám čas na strategické věci. A tak jsem jednou rozkreslil Pavlovi portfolio pro lidi, které americký Forbes označuje jako Super Rich People s majetkem 200 mil. USD a více.
Chtěl jsem dát našim investorům něco více. Nespokojil jsem se se základním nastavením portfolií přes ETF fondy. Chtěl jsem dát majetku našich investorů strukturu a řád.
Takto vzniklo naše čtyřúrovňové rizikové portfolio. Pavel to už pak dle jeho senior analytického pohledu dokreslil a dal naší pyramidě dnešní strukturu.
Na grafu níže můžete vidět portfolio, ze kterého jsme vyšli.
Zdroj: Forbes.com
Tímto portfoliem jsme se hodně inspirovali, přidali svůj pohled, naše první zkušenosti z Private Equity a Venture Capital a vznikla tak naše pyramida.
Zdroj: Sušánka & partneři s.r.o.
Našim investorům dává velký smysl a přidanou hodnotu. Pokud bychom se nedívali na portfolio jako na pyramidu, tak v koláčovém grafu může vypadat takto:
Každý investor má portfolio jiné, podle výše svého majetku. Někdo má více váhy v PE a VC, a někdo naopak méně. Záleží, jak velký má celkový kapitál. My pro tato portfolia doporučujeme majetek na úrovni cca 10 mil. švýcarských franků. Zároveň ale při výši majetku 6-8 mil. švýcarských franků lze již takové portfolio začít budovat.
S kým budeme naši pyramidu dělat?
Tato otázka byla na stole. Bylo jasné, že velkou roli sehraje švýcarská banka. Jak nám postupně rostli klienti až na dnešní úroveň, kdy naši investoři investují stovky milionů korun, uvědomili jsme si, že některé věci nemůžeme dělat se střední privátní bankou.
Střední privátní banka je skvělá a nedám na ni dopustit a stále ji velmi často využíváme pro investory na úrovni 3-5 mil. švýcarských franků. Čtyřúrovňové rizikové portfolio je ale dnes o kombinaci více bank, bez toho to nejde.
Využíváme velkou privátní banku, ta nám dává možnosti v oblasti Private Equity. Je tvůrcem trhu a díky tomu spolupracuje s těmi nejlepšími a největšími Private Equity Houses (domy) na světě. Střední banka je zase skvělá v přímých dealech v oblasti Private Equity a Buyout, tzv. Direct Investments.
Tato kombinace nám i investorům dává možnosti získat to nejlepší z obou kategorií bank. Zároveň si nejspíš kladete otázku, kde děláme Venture Capital, protože investice do Venture Capital švýcarské banky nedělají. Ty děláme v České republice s těmi nejkvalitnějšími fondy zaměřenými na CEE region.
Banky jsou spokojené a investor také. Když je investor spokojený, jsme spokojení i my. Našim investorům tento přístup dává velký smysl.
V současné době řešíme vstupy do private equity pro následující dva roky. V sektoru PE to musíte dělat s předstihem, abyste se dostali do těch nejzajímavějších dealů a fondů, které investují v tomto segmentu.
Zároveň je ve švýcarských privátních bankách je začátek roku o tzv. plánování PE dealů a fondů, které daný rok budou banky otvírat. Na ty nejlepší se stojí řada a musíte mít kontakty a informace, kdy se co otevírá. V tu chvíli je cash king, nebo aspoň lombard!!!
Jsem upřímně rád, že pracujeme s bankami, které patří k absolutní top špičce a dostaneme investory do těch nejlepších světových fondů z top 10 největších společností na private equity. Momentálně finishujeme velmi žádanou tranši do jedné z TOP 10 firem v PE. Mezi bankéři se o ní mluví jako o nejlepším dealu roku.
Zdroj: Creative Capital
Zároveň to, co doporučujeme klientům, sami děláme. Sušánka & partneři investuje do českých Venture Capital fondů svůj vlastní kapitál.
Když jsem se nedávno ptal kandidátů na nového kolegu, proč u nás chtějí pracovat, dostal jsem odpověď, že jsme nejlepší a že jsme klasickým poradenským firmám na honorované poradenství utekli o velký kus napřed. Je vidět a vyzařuje z nás, že máme velké ambice. Přemýšlíme globálně.
Nevím, jestli jsme nejlepší na trhu, to musí posoudit jiní, ale je na trhu spousta nových hráčů, kteří nás začali vnímat, což dříve tak nebylo. Jsem za to rád, ačkoliv máme před sebou ještě velký kus práce.
Nejlepší určitě nejsme, ale učíme se od těch nejlepších lidí v zahraničí a přinášíme tento přístup do České republiky. Bez inspirace v zahraničí to nejde. Snažíme se přinést do České republiky přístup, který je ojedinělý.
Řekl bych, že se nám to celkem daří. Jsme (Jan Sušánka, EFP) držitelem reference, která je na české poměry velmi výjimečná.
Reference:
S Janem Sušánkou jsem začal spolupracovat, když jsem prodal akcie za několik milionů korun. Akcie jsem získal během života v Americe, kde jsem pomáhal vytvořit jednu z nejúspěšnějších firem v daném oboru. Dosud tam pracuji jako IT expert a práce mě moc baví.
Ještě před vstupem na burzu jsem prodal akcie v tzv. tender offer. Vydělal jsem na nich pár milionů korun. V retrospektivě sice nešlo o moc výhodný obchod, ale to se už nedá nic dělat. V té době jsem začal hledat někoho, kdo mi s penězi pomůže. Také jsem trochu dospěl a z kluka, který neví, co bude dělat příští týden, se stal muž, který plánuje budoucnost. Zaujal mě tehdy FIRE movement, tedy brzký „důchod“, a rozhodl jsem se na něj cílit. Vzhledem k prodeji akcií a velmi vysokému příjmu to nebylo nereálné. A tak jsem začal hledat certifikovaného poradce, který by byl placený přímo mnou. A našel jsem Jana Sušánku.
Protože poradci nemají v Čechách dobrou pověst, dával jsem mu spoustu otázek a zjišťoval jsem, jestli něco není mimo, například příslib nereálných zisků atd. Tehdy Jan Sušánka ještě nebyl tak známý, dnes má o dost větší kredit. Nic mě ale nezarazilo. Naopak mě těšily jeho znalosti a upřímnost. Rozhodl jsem se s ním dále spolupracovat.
Finanční plán, který pro mě vytvořil, mě doslova nadchnul. Najednou jsem měl v ruce ucelený strukturovaný plán, který dával smysl a seděl mi. Nejvíce jsem na něm ocenil, že plán byl připraven přesně pro mě. Přesně tak, jak mě pan Sušánka poznal. Nekopíroval žádné jiné. Byl to můj plán.
Naší firmě se velmi dařilo a před pár lety jsme úspěšně vstoupili na burzu. To ze mě udělalo dolarového milionáře. Teoreticky bych asi mohl přestat pracovat, ale práce mi dává radost, zaměstnává moji hlavu tak, jak chci, a pořád se tam něco učím. V té době jsme s Janem Sušánkou přerušili spolupráci z legislativních důvodů. Plánoval jsem návrat do USA.
Udělal jsem si hluboký průzkum na nového poradce či firmu. Mluvil jsem i s Morgan Stanley nebo Creative Planning v USA. Nakonec jsem ale zvolil menší firmu v Londýně. Rozhodující byla jejich flexibilita a schopnost mít klienta jak v USA, tak v Evropě.
Nakonec z Ameriky sešlo a já jsem si uvědomil, že Jan Sušánka byl nejlepší poradce, jakého jsem za život potkal. Proč? Jan Sušánka nabízí velmi kvalitní službu, která je pro mě srovnatelná s tím, co poskytují v USA, a v mém případě je dokonce ještě lepší. Nemusí to tak být pro vás, ale pro mě to platí. Opravdu jsem v životě neměl lepší finanční plán.
Dnes mám čtyřstupňové portfolio a portfolio uložené ve švýcarské bance. Dává mi to pocit jistoty. Ačkoliv bych řekl, že investování docela rozumím, jsem rád, že mám partnera, který mi je zdatným oponentem a rádcem. Nechtěl bych na tu zodpovědnost být sám.
Žiju docela obyčejný život, netoužím po ničem velkolepém. Baví mě být s dcerou, cestovat a těch pár extrémních sportů, co ještě dokážu dělat… Ale hlavně nechci peníze moc řešit. Život a radost z něj nacházím jinde. Proto jsem dnes rád, že většinu přemýšlení o financích za mě dělá někdo, kdo tomu rozumí a komu věřím. Možná i proto nemám tolik co říct ke svému současnému portfoliu. Moc na něj totiž nemyslím…
Investor: 37 let, 300 mil Kč
Z toho důvodu otevřeme na konci roku Sušánka & partneři Multi-family office a Sušánka & partneři Private Wealth Advisory. Pro naše investory budeme zároveň nabízet diverzifikaci jurisdikce v podobě amerických privátních bank přes singapurskou entitu.
Odkaz na e-book ZDE nebo si s námi můžete rovnou domluvit konzultaci.