Růst inflace

V současné době v České republice začíná růst inflace. Mají se investoři začít bát? A můžeme se dočkat inflace nad 7 %? České domácnosti díky pandemii naspořily historicky nejvíce majetku, který v současné době leží na běžných a spořicích účtech. Češi během pandemie naspořili téměř 300 miliard Kč.

Nyní se dostáváme do situace, kdy inflace v České republice začíná pomalu růst a v současné chvíli se pohybuje kolem 3,1 %. Což je odpovídá  predikci ministerstva financí, které očekává letošní růst inflace o 3,1 % a v příštím roce o 3,7 %.České domácnosti začínají řešit, kam s penězi, protože výnosy na běžných i spořicích účtech jsou nulové. Z hlediska vyšší inflace nedává smysl nechávat peníze na spořicích účtech v bance.

V posledních letech jsme si zvykli, že inflace byla velmi nízká až téměř nulová a v současné době začíná růst. Ve Spojených státech vzrostl index spotřebitelských cen (CPI) v dubnu meziročně o 4,2 %, což je nejvyšší nárůst od roku 2008.

Po rozvolnění pandemie vzrostly ceny zboží a některých služeb, a právě to hnalo inflaci v posledních dnech a předešlých měsících vzhůru. Díky velkým úsporám lidí jak v České republice, tak v USA se očekává i výraznější růst inflace ve službách. Lidé budou utrácet část svých úspor za služby (dovolená, restaurace).