Růst inflace

V současné době v České republice začíná růst inflace. Mají se investoři začít bát? A můžeme se dočkat inflace nad 7 %? České domácnosti díky pandemii naspořily historicky nejvíce majetku, který v současné době leží na běžných a spořicích účtech. Češi během pandemie naspořili téměř 300 miliard Kč.

Nyní se dostáváme do situace, kdy inflace v České republice začíná pomalu růst a v současné chvíli se pohybuje kolem 3,1 %. Což je odpovídá  predikci ministerstva financí, které očekává letošní růst inflace o 3,1 % a v příštím roce o 3,7 %.České domácnosti začínají řešit, kam s penězi, protože výnosy na běžných i spořicích účtech jsou nulové. Z hlediska vyšší inflace nedává smysl nechávat peníze na spořicích účtech v bance.

V posledních letech jsme si zvykli, že inflace byla velmi nízká až téměř nulová a v současné době začíná růst. Ve Spojených státech vzrostl index spotřebitelských cen (CPI) v dubnu meziročně o 4,2 %, což je nejvyšší nárůst od roku 2008.

Po rozvolnění pandemie vzrostly ceny zboží a některých služeb, a právě to hnalo inflaci v posledních dnech a předešlých měsících vzhůru. Díky velkým úsporám lidí jak v České republice, tak v USA se očekává i výraznější růst inflace ve službách. Lidé budou utrácet část svých úspor za služby (dovolená, restaurace).

Na grafu výše můžeme vidět, že kromě UK byla inflace v jednotlivých zemích nižší. Zejména v Japonsku a v Eurozóně, zde se stabilně inflace pohybuje hodně nízko. Proto by se občané a investoři měli připravit na to, že v budoucím období inflace vzroste.

Zásah centrálních bank

Pokud by inflace v ČR odskočila od inflačního cíle ČNB, který je 2-3 %, což se nyní začíná dít, a guvernér ČNB Jiří Rusnok, uvedl, že by Česká národní banka mohla základní úrokovou sazbu zvednout již v červnu či srpnu. Následně pak půjde o to, jak rychle bude ČNB zvedat sazby a jaká bude ekonomická situace. Zvýšení sazby o více než 50 bazických bodů do konce roku pokládá Jiří Rusnok za méně pravděpodobné.

FED zatím zvedat sazby neplánuje

Centrální banka v USA zatím zvyšovat sazby nepotřebuje a vyšší inflaci momentálně nevidí jako problém. Připustila, že se inflace muže dostat na vyšší hodnoty. Dle analytiků bude Centrální banka muset v určitém čase zasáhnout a přistoupit ke zvyšování sazeb nebo začít nakupovat dluhopisová aktiva, aby se inflace snížila.

Historický vývoj inflace v USA (CPI)

Na grafu výše můžeme vidět, že v USA bylo období, kdy inflace dosahovala 20 a více procent a od roku 1990 spíše klesala. Právě rok 1990 byl posledním rokem, kdy inflace byla přes 5% a více. 

V následujících obdobích se inflace nad 5 % může vrátit. Z pohledu investování je potřeba se dívat na dlouhodobý horizont a tam se už inflace pohybuje cca kolem 3 %.

Zdroj: www.macrotrends.net

 

Co znamená vyšší inflace pro investory 

Je to určitě špatná zpráva pro konzervativní investory, kteří investují do dluhopisových aktiv. Ve chvíli, kdy začnou centrální banky zvedat úrokové sazby, začnou klesat ceny dluhopisů a jejich výnosy.

O kolik inflace sníží majetek 

 

Investiční horizont

Inflace 

2 %

Inflace 

5%

Inflace

 7%

Inflace 

10 %

5 let

13 586 956 Kč

11 786 707 Kč

10 694 805 Kč

9 313 819 Kč

10 let

12 305 269 Kč

9 208 724 Kč

7 625 244 Kč

5 783 154 Kč

20 let

10 094 891 Kč

5 653 550 Kč

3 876 289 Kč

2 229 657 Kč

30 let

8 281 070 Kč

3 470 663 Kč

1 970 506 Kč

852 628 Kč

Jedná se o příklad při velikosti 15 000 0000 Kč

Ochrana před inflací pro investory je právě investice do akcií a akciových indexů. V době rostoucí inflace zároveň oslabuje i dolar, což se nyní také děje. V tu chvíli je výhodné nakoupit dolarová aktiva.  Na grafu níže můžeme vidět oslabení dolaru za poslední rok.

Zdroj: finance.yahoo.com

Kam investovat v době vyšší inflace?

V době, kdy roste inflace, jak jsme psali výše,  je pro dlouhodobé investory vhodné nakupovat akcie, ale má to své ALE

V době rostoucí inflace byste měli nakupovat tzv. cyklické akcie. To jsou ta odvětví, kterým se v době rostoucí inflace daří (finanční sektor, nemovitosti, spotřební zboží). V současné době akcie, které jsou napojené na spotřebu obyvatel, mohou být dobrou volbou, a tudíž doporučujeme vybírat do portfolia spíše hodnotové akcie.

Obecně růstovým akciím (technologie) se v době vysoké inflace nedaří.

Z dlouhodobého hlediska byste měli mít takové portfolio, které počítá s různými možnými scénáři a dlouhodobě dosahuje výnosu nad inflaci. Čím vyšší výnos nad inflaci chcete, tím vyšší riziko musíte podstoupit.

Z dluhopisových aktivy byste opět měli investovat do těch, která jsou napojená na inflaci, tedy převážně protiinflační dluhopisy české i globální.

Pokud nevíte, jak investovat v době inflace či potřebujete pomoc s nastavením investičního portfolia, kterému se bude dařit jak v době nízké, tak vysoké inflace, můžete nás kontaktovat a domluvit si s námi nezávaznou konzultaci.

Analytických měsíčník

Chcete dostávat každý měsíc novinky ze světa investic a financí formou analytického měsíčníků?

E-book

Chcete vědět, jak správně a efektivně investovat vaše peníze a stát se finančně nezávislým? Naučím vás to v našem e-booku. (trochu přeformulovat)

Členská sekce

Chcete přístup do privátní sekce pro investory? Staňte se členy našeho členského portálu a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu, webinářům, analýzám a vzdělání.

WordPress Video Lightbox Plugin

Nenašli jste konkrétní informaci, kterou jste hledali?

Nevadí. Nechte nám na sebe kontaktní údaje, my se Vám ozveme.

Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů

Stáhnout analýzu dluhopisů

* povinné pole
   

Online konzultace ZDARMA

Pro dokončení objednávky prosím pokračujte vybráním datumu a času.