Přeskočit na obsah

Vyplatí se investovat do IPO


Nejdříve si pojďme říct, co je to vlastně IPO. IPO je stav, kdy se neveřejná firma rozhodne tzv. upsat veřejně akcie na burze a nabídne část podílu firmy novým akcionářům.

Tento moment se nazývá  IPO ( Initial Public Offering) a firma vypisuje nové akcie, za které získává do firmy nový kapitál. Pro firmy je to dražší varianta než u přímého vstupu Direct listing. Firmy volí tuto variantu, protože potřebují nový kapitál.

Druhá možnost vstupu na burzu je tzv. Direct listing, kdy firma vstoupí přímým vstupem na burzu, neupisuje nové akcie, ale současní akcionáři (akcionáři, private a venture capital fondy) dostanou možnost prodat současné akcie veřejně na burze. Tento způsob je méně častý, protože při vstupu na burzu firmy potřebují převážně nový kapitál. U Direct listing to tak není a toto je levnější varianta, ale firma musí být finančně hodně silná. Formou Direct listing vstoupily na burzu například Spotify, Roblox a další.

Když firma vstupuje na burzu formou IPO, hodně investorů přemýšlí, jestli je vhodné do IPO zainvestovat.  

Osobně se domníváme a našim investorům nedoporučujeme investovat do IPO, raději v portfoliích držíme velké zavedené stabilní společnosti.

Ano, můžete trefit výběr a IPO bude růst, ale většinou je pravděpodobné, že se výběr nepovede a IPO klesne. Doporučujeme spíše firmu sledovat a až ve chvíli, kdy má větší historii následně pak akcie s  malým podílem z celkového portfolia nakoupit.

Zdroj: finance.yahoo.com

Na grafu výše můžete vidět neúspěšné IPO, kdy z hodnoty cca 25 dolarů klesla hodnota akcie až na 9,12 dolarů.

Pro koho je tedy IPO vhodné? Převážně se jedná o investory Private equityVenture capital fondy, které do firem zainvestují na téměř úplném začátku (je potřeba počítat s mnohonásobně vyšším rizikem než u IPO), kdy cena akcie je například 1 nebo 5 dolarů a ty se pak při IPO mohou prodat dle ceny za 25 nebo 70 dolarů.

Důležitá věc, kterou je potřeba zmínit, je ta, že pokud je IPO hodně zajímavé, perou se o něj různé fondy a drobný investor nemá příliš reálnou šanci se k pravému IPO dostat. Tradeři Vám sice říkají, že ano, ale nemusí to tak být nebo Vás v poslední moment může z IPO vyřadit velký fond.

 

Nejvíce firem vstupuje na burzu v USA

Dvě třetiny celosvětového IPO je ve Spojených státech. Důvod je prostý, Spojené státy  jsou líhní startupů a nových technologií, a proto zde nejvíce společností vstupuje na burzu.

V Asii a Evropě je zájem o IPO oproti Spojeným státům malý, viz graf níže. 

zdroj: financialtimes.com

Vysvětlení, proč se to tak děje, je i v přístupu v daných regionech. Spojené státy mají hodně akcionářský přístup a na prvním místě je vždy akcionář a firma. A firmy v USA se financují převážně přes burzu a přes soukromé investory.